در واکنش به نتیجه انتخابات محلی؛

نخست وزیر فرانسه اتحاد مردم علیه حزب «جبهه ملی» را خواستار شد

سیاسی

نتیجه انتخابات محلی فرانسه نشانه رواج افراط گرایی در اروپای قرن ۲۱ است و هشدار در این رابطه تا اندازه ای جدی است که دشمنان قدیمی دست دوستی به هم داده اند تا مانع از قدرت یابی حزب «جبهه ملی» شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از لو پاریزین، «مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه که از حزب حاکم «سوسیالیست» است در اولین اظهارنظر رسانه ای خود پس از اعلام نتایج نخستین مرحله از انتخابات محلی فرانسه از مردم خواست تا برای ممانعت از پیروزی حزب «جبهه ملی» در دور دوم این انتخابات به اصلی ترین رقیب سوسیالیست ها یعنی حزب «جمهوری خواهان» رای دهند.

حزب افراطی جبهه ملی به رهبری «مارین لوپن» با تکیه بر احساسات ضد مهاجرتی که پس از حوادث تروریستی پاریس به وجود آمد از موفقیت چشمگیری در انتخابات روز یکشنبه فرانسه برخوردار شد و زنگ خطر را در گوش احزاب میانه رو به صدا درآورد.

در همین رابطه، والس گفت که مردم باید بین دو چهره فرانسه یکی را انتخاب کنند. وی هشدار داد: جبهه ملی فرانسوی ها را به دو دسته تقسیم کرده و یکی را علیه دیگری تحریک می کند.

وی که حزب متبوعش پیشتر اعلام کرده بود که در دور دوم از رقابت در دو حوزه سیاسی فرانسه اجتناب خواهد کرد، این بار از حامیان حزب سوسیالیست خواست تا در سه منطقه «آلپ – کوت دازور»، «نور پا دِ کاله پیکاردی» و بخشی از شمال شرق کشور به حزب راست میانه به رهبری «نیکلا سارکوزی» رئیس جمهوری اسبق فرانسه رای دهند. حزب سوسیالیت در دور نخست کمترین میزان آراء را از این مناطق کسب کرد.

این در حالی است که اختلاف نظرها پیرامون این مسئله بسیار زیاد است و حزب جمهوری خواهان هنوز تصمیم نگرفته که آیا برای دفع خطر برخاسته از جبهه ملی قصد الگو برداری از ترفند حزب سوسیالیست را دارد یا خیر.

در این میان، لوپن به عنوان رهبر جبهه ملی اقدام حزب سوسیالیست را محکوم کرده و آن را غیر صادقانه و غیر دموکراتیک توصیف کرد.

طبق نظرسنجی های انجام گرفته، حدود ۱۶ درصد از مردم گفته اند که بعد از حملات پاریس تصمیم به حمایت از حزب افراطی جبهه ملی گرفته اند و بیش از دو سوم مردم هم گفته اند که هدف آنها از رای دادن به جبهه ملی تنبیه «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فعلی  فرانسه و رهبر سابق حزب سوسیالیست بوده است.

برتری بی سابقه مارین لوپن و اقبال عمومی وی در نزد مردم نه تنها احزاب سیاسی فرانسه را بهت زده کرد، بلکه واکنش سیاستمداران اروپایی را نیز به دنبال داشت، تا آنجا که «زیگمار گابریل» معاون صدر اعظم آلمان گفت: حضور نیرومند جبهه ملی در صحنه انتخابات محلی فرانسه زنگ بیدار باشی برای همه دموکرات های اروپا بود.

این انتخابات، دورنمایی بود از آنچه که فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ در پیش رو خواهد داشت و همچنین آزمونی برای سنجش افکار عمومی مردم اروپا که بیش از پیش به سوی افراط گرایی و اسلام هراسی پیش می روند – نتیجه ای که قطعا حاصل سیاست مداخله جویی غرب در خاورمیانه و ظهور گروه های تروریستی نظیر داعش است.    

کد N1059176