چین و روسیه مخالف نشست شورای امنیت درباره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی

سیاسی

دیپلماتهای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند، چین و روسیه مخالفت خود را با برگزاری نشستی درباره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی در شورای امنیت اعلام کردند.

دیپلماتهای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند، چین و روسیه مخالفت خود را با برگزاری نشستی درباره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی در شورای امنیت اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت آمریکا به عنوان ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد که قرار است نشستی در روز پنجشنبه و در ساعت 14:30 به وقت محلی درباره وضعیت حقوق بشری در کره شمالی در شورای مذکور برگزار شود؛ شورای امنیت، دولت پیونگ یانگ را به ارتکاب اقداماتی ضد حقوق بشر و شبیه به دوران نازی‌های آلمان متهم کرده است.

تعدادی از دیپلماتها در شورای امنیت سازمان ملل می‌گویند، چین و روسیه به شورای امنیت گفته‌اند که مخالف برگزاری این نشست هستند اما 9 کشور دیگر از 15 عضو شورای مذکور شامل شیلی، فرانسه، اردن، لیتوانی،‌ مالزی، نیوزلند،‌ اسپانیا، انگلیس و آمریکا از برگزاری این نشست حمایت کرده‌اند.

یکی از دیپلماتها با اشاره به شکایت چین بابت برگزاری این نشست گفت: دولت پکن به اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده که این شورا ارتباطی به مساله حقوق بشر ندارد بلکه باید به مساله امنیت و صلح در فضای بین‌الملل بپردازد.

این دیپلمات ادامه داد،‌ روسیه نیز شکایتی را تنظیم کرده و به این مساله اشاره کرده که آمریکا در جریان نشستی رسمی که هفته قبل درباره برنامه این شورا برای دسامبر 2015 برگزار شد،‌ به مساله برگزاری این نشست در روز پنجشنبه اشاره‌ای نکرد.

شورای امنیت سازمان ملل سال گذشته میلادی درباره چنین نشستی مذاکراتی داشت.

ماه گذشته میلادی نیز سفیر چین در سازمان ملل گفته بود که برگزاری این نشست یک ایده بد است چون این مساله هیچ ارتباطی به شورای امنیت ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل سال گذشته میلادی مساله رسیدگی به اوضاع حقوق بشر در کره شمالی در دستور کار خود قرار داده بود اگرچه چین رای منفی به آن داد.

دو دیپلمات دیگر نیز گفتند، احتمال دارد که باز هم رای به عدم برگزاری این نشست از سوی دولتهای چین و روسیه داده شود.

کره شمالی هرگونه اتهام درباره نقض نظام‌مند حقوق بشر در این کشور را رد می‌کند و اعلام کرده این اتهامات بخشی از توطئه آمریکا برای بی ثبات کردن دولت پیونگ یانگ است.

انتهای پیام

کد N1059067