العبادی: ترکیه فقط 24 ساعت مهلت دارد/ آنکارا: از عراق خارج نمی‌شویم

ایسنا نوشت:همزمان با هشدار مجدد نخست وزیر عراق به ترکیه برای خروج نیروهایش از موصل، یک منبع مسئول ترکیه‌ای اعلام کرد که کشورش قصد ندارد نیروهایش را از عراق خارج کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در دیدار با جمعی از اهالی و مسئولان استان بصره با تکذیب ادعاهای ترکیه مبنی بر آگاهی عراق از ورود نیروهای این کشور به خاک موصل گفت: دولت عراق هیچ اطلاعی از هرگونه توافق برای ورود نیروهای ترکیه به موصل نداشته و ادعاها دراین باره صحت ندارد و دروغین است.

وی بار دیگر ترکیه را تهدید کرد و گفت: ما 48 ساعت به ترکیه مهلت دادیم که نیروهای خود را از کشور ما خارج کند و اکنون تنها 24 ساعت باقی مانده است. ما از ترکیه می‌خواهیم که فورا نیروهای خود را از خاک عراق خارج کند.

العبادی گفت: ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق مسئله‌ای است که ما با آن مخالفیم چراکه بدون اطلاع یا موافقت دولت عراق صورت گرفته است.

وی گفت: ما به حمایت بیشتر جامعه جهانی در مسلح کردن و آموزش نیروهای عراقی و حملات هوایی نیاز داریم؛ چراکه داعش با آزادی کامل در مرزهای عراق و سوریه رفت و آمد می‌کند در نتیجه ما برای از بین بردن این گروه نیاز به چنین کمک‌هایی داریم.

دستور العبادی به نیروی هوایی برای آمادگی در دفاع از عراق

در همین حال، شبکه المیادین به نقل از یک منبع مسئول در دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرد که العبادی به نیروی هوایی دستور داده که برای دفاع از وطن آماده باشند.

العبادی

به گفته این منبع، همزمان با پایان ضرب‌الاجل عراق به ترکیه، العبادی با جمعی از فرماندهان نیروی هوایی این کشور دیدار و دستور داده که آماده دفاع از وطن و حاکمیت کشور باشند.

این موضع العبادی درحالی اتخاذ شده که هنوز ترکیه نیروهای خود را از عراق خارج نکرده است.

بغداد حتی تهدید کرده که در صورت عدم خروج نیروهای ترکیه‌ای به شورای امنیت رجوع خواهد کرد.

نیروهای مردمی عراق نیز تهدید کرده‌اند که هرگونه نیروی خارجی چه ترکیه‌ای و چه آمریکایی‌ را هدف قرار خواهند داد.

پافشاری ترکیه برای باقی ماندن نیروهایش در موصل

در مقابل یک مسئول ترکیه‌ای اعلام کرد که به رغم ضرب الاجل دولت عراق، کشورش قصد ندارد نیروهای خود را از اطراف موصل خارج کند.

وی گفت: ما پیش‌بینی می‌کنیم که این نیروها همچنان در عراق باقی بمانند. این به گفتگوهای ما بستگی دارد اما کاملا واضح است که ما از طریق افسرانمان در میدان و درخواست‌های مختلف گروه‌ها در آنجا و مذاکراتمان با دولت بغداد و اقلیم کردستان می‌دانیم که این نیروها در آنجا باقی خواهند ماند.

52261

کد N1059035