ترامپ منع ورود مسلمانان به آمریکا را خواستار شد!/ جب بوش: ترامپ اختلال مشاعر دارد

سیاسی

در پی حمله مرگبار هفته پیش در کالیفرنیا، دونالد ترامپ، نامزد انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه خواستار توقف "کامل" ورود مسلمانان به آمریکا شده است؛ اظهاراتی که با انتقاد کاخ سفید و بعضی از رقبای ترامپ مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ترامپ مدعی شد که نظرسنجی‌ها نشان دهنده "نفرت" مسلمانان از آمریکاست که می‌تواند آمریکا را به خطر اندازد.

او افزود که مرزها باید "تا زمانی که نمایندگان کشور ما دریابند مشکل چیست" بسته بماند.

کاخ سفید به سرعت در بیانیه‌ای از اظهارات ترامپ انتقاد کرد و آن را "خلاف ارزشهای جامعه آمریکا" و مغایر با منافع امنیتی کشور خواند.

هفته پیش یک زوج که تصور می‌شود به افراط کشیده شده بودند در یک مجتمع بهزیستی در جنوب کالیفرنیا به روی کارمندان آتش گشودند و ۱۴ نفر را کشتند.

به گزارش بی.بی.سی در بیانیه‌ای که ترامپ روز دوشنبه در اختیار خبرنگاران گذاشت آمده است که داده‌های موسسات نظرسنجی مثل "مرکز سیاست امنیتی" نشان داده که شمار قابل توجهی از مسلمانان احساساتی آمیخته به نفرت از آمریکا دارند.

او گفت: "بدون مشاهده داده‌های نظرسنجی‌ها، بر همگان روشن است که این نفرت ورای فهم است. اینکه این نفرت از کجا می‌آید و چرا، باید مشخص شود."

او افزود: تا زمانی که نتوانسته‌ایم این مشکل و خطرات ناشی از آن را تعریف و درک کنیم، کشور ما نمی‌تواند قربانی حملات هولناک کسانی باشد که فقط به "جهاد" اعتقاد دارند و از عقلانیت یا حرمت به جان افراد به دور هستند.

سخنگوی ترامپ در پاسخ به سوال نشریه "هیل" که آیا پیشنهاد او شامل مسلمانان آمریکایی است که هم اکنون در خارج به سر می‌برند، گفت:‌ "آقای ترامپ می‌گوید همه."

در همین حال بن کارسون رقیب ترامپ در حزب جمهوری خواه به فاصله کوتاهی پس از ترامپ گفت که همه بازدیدکنندگان از آمریکا باید "در دوران اقامت‌شان نام خود را ثبت کنند و تحت نظر باشند."

اما سخنگوی او افزود:‌ "ما طرفدار برخورد گزینشی با مذهب افراد نیستیم و نخواهیم بود."

لیندزی گراهام از دیگر نامزدهای رقابتهای مقدماتی حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، هم قطارانش را ترغیب کرد که اظهارات ترامپ را محکوم کنند.

جب بوش فرماندار سابق فلوریدا نیز گفت که ترامپ "دچار اختلال مشاعر است."

انتهای پیام

کد N1058822