جلوگیری از انتشار اسناد وحشت جنگ هسته‌ای سال 1983

مقامات امنیتی بریتانیا سعی دارند تا از انتشار اسنادی جلوگیری کنند که نشان می‌دهد بریتانیا و ایالات متحده چکونه با یک مانور موجب تحریک شوروی به حمله هسته‌ای شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه گاردین، مقامات امنیتی بریتانیا اصرار دارند که گزارش کشف آماده‌سازی شوروی برای جنگ علیه ناتو باید مخفی باقی بماند. این گزارش پس از مانور نظامی ناتو با اسم رمز ایبل آرچر 83 (83 Abel Archer) از سوی کمیته اطلاعات مشترک تهیه و تنظیم شد.

ایالات متحده تعدادی از اسناد مرتبط با این بحران به ویژه درباره‌ اولگ گوردیوفسکی افسر ک.گ.ب که به بریتانیا پناهنده شد، منتشر کرده است.

او نقش مهمی در هشدار به واشنگتن درباره پیامد سخنرانی خطرناک دونالد ریگان، رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده درباره‌ی مسکو و به همان اندازه پارانویای خطرناک کرملین ایفا کرد.

آخرین سند آمریکایی که منتشر شد، چگونگی این که روابط شوروی – آمریکا در سال 1983 در بالاترین سطح هشدار و آماده باش قرار داشت و دونالد ریگان این وضعیت را واقعا ترسناک خوانده بود، نشان می‌داد.

مقامات دفتر کابینه بریتانیا موافقت کرده‌اند که فقط صفحه عنوان گزارش کمیته اطلاعاتی مشترک و نه چیز بیش‌تری از آن منتشر شود. این اسناد بیش از یک سال پیش از سوی نیت جونز از آرشیو امنیت ملی ایالات متحده وابسته به دانشگاه جورج واشنگتن درخواست شده بود.

پس از ماه‌ها مباحث داخلی، دفتر کابینه بریتانیا اعلام کرد، این اسناد تحت پوشش بخش 23 سند آزادی اطلاعات قرار می‌گیرد که معافیت مطلق انشای مطالبی که مستقیما یا به طور غیرمستقیم به آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی مرتبط است، را بر می‌گیرد.

این مناقشه درباره‌ی گزارش کمیته اطلاعات مشترک در زمانی مطرح می‌شود که ناتو در حال از سرگیری مانورهای حمله هسته‌ای است.

ماه گذشته اولیور لتوین، رییس دفتر کابینه به اعضای پارلمان گفت که انشای این گزارش در زمینه امنیت ملی مناسب نخواهد بود.

نیت جونز استدلال می‌کند که در حالی که این بریتانیا بود که از طریق گوردیوفسکی خطر مانور جنگی ناتو را کشف کرد، اما این ایالات متحده بود که اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی ایبل آرچر 83 منتشر کرده است. آژانس امنیت ملی ایالات متحده این بحران را خطرناک‌ترین رویایی شوروی ایالات متحده از زمان بحران موشکی کوبا توصیف کرد.

دولت بریتانیا در سال 2013 فایلی را منتشر کرد که نشان می‌داد گزارش کمیته اطلاعات مشترک در پاسخ به واکنش بی‌سابقه شوروی به مانور ایبل آرچر 83، و گزارش‌های مرتبط با نگرانی درباره‌ی حمله ناگهانی ناتو تنظیم شده بود.

مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا به مقامات دستور داده بود تا به سرعت راه‌های ارتباط آمریکایی‌ها را درباره‌ی سو تفاهم‌های احتمالی شوروی دربار‌ه‌ی جنگ ناگهانی ناتو به سرعت بررسی کنند.

به گزارش ایسنا، ایبل آرچر یک تمرین 10 روزه نظامی ناتو بود که در دوم نوامبر 1983 آغاز و در یازدهم نوامبر به پایان رسید. در این مانور شبیه‌سازی درگیری هسته‌ای مورد تمرین قرار گرفت. در آن زمان مقامات شوروی فکر می‌کردند ناتو در حال آماده‌سازی فراهم کردن مقدمات جنگ واقعی است. شوروی وضعیت آماده باش را به نیروهای هسته‌ای خود اعلام کرد و واحدهای هوایی خود را به حالت آماده باش کامل در آورد. این رویداد نزدیک‌ترین وضعیت به رویارویی هسته‌ای شناخته می‌شود که با پایان یان مانور خاتمه یافت.

انتهای پیام

کد N1058316