اعلام آمادگی ناتو برای حمایت از دولت وحدت ملی لیبی

ناتو,لیبی

دبیرکل ناتو اعلام کرد که در صورت تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی ناتو آماده است از این دولت حمایت به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی "ریپوبلیکا" و چند روزنامه اروپایی دیگر گفت: ما از عملیات نظامی بزرگ در لیبی صحبت نمی‌کنیم. من در نهایت نمی‌خواهیم چنین توصیه‌ای بکنم اما اگر دولت وحدت ملی لیبی تشکیل شود ما آماده حمایت از آن و ارائه کمک به این دولت هستیم.

ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا نیز مخالفت خود را با هرگونه مداخله نظامی در لیبی اعلام کرد.

وی در اشاره به عملیات ناتو در سال 2011 علیه نظام معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی گفت که این عملیات اشتباه بود.

رنتزی گفت: ما چهار سال پیش وارد جنگ در لیبی شدیم اما ثابت شد که گزینه مداخله نظامی درست نیست. ما امروز به استراتژی جدیدی نیاز داریم.

قرار است آمریکا و ایتالیا 13 دسامبر کنفراسی بین المللی را در رم درباره دولت وحدت ملی لیبی و قانع کردن طرف‌های لیبیایی به امضای توافقنامه در سریع‌ترین زمان ممکن، برگزار کنند.

در همین راستا مارتین کوپلر، فرستاده سازمان ملل به لیبی با خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی دیدار کرد.

کوپلر با عقیله صالح، رئیس پارلمان لیبی نیز دیدار و با وی درباره توافق سیاسی میان طرف‌های لیبیایی و تشکیل دولت وحدت ملی بحث و گفت‌وگو کرد.

از سوی دیگر ناصر الحاسی، سخنگوی اتاق عملیات ارتش لیبی اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش عملیاتی را علیه تروریست‌ها در بنغازی آغاز کرده است.

از زمان سرنگونی نظام معمر قذافی شبه نظامیان مسلح کنترل بیشتر مناطق این کشور را در دست گرفته‌اند و ارتش لیبی هر از چند گاهی عملیات‌هایی را علیه آن‌ها انجام می‌دهد.

انتهای پیام

کد N1058248