اولین کنفرانس ملی قرآن و تحول علوم ایران برگزار می‌شود

قرآن کريم

اولین کنفرانس ملی قرآن و تحول علوم ایران روزهای هفتم و هشتم بهمن ماه در دانشگاه صنعتی مالک اشتر با حضور شخصیت‌های سیاسی، علمی و اجتماعی برگزار می‌شود.

اولین کنفرانس ملی قرآن و تحول علوم ایران روزهای هفتم و هشتم بهمن ماه در دانشگاه صنعتی مالک اشتر با حضور شخصیت‌های سیاسی، علمی و اجتماعی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین تاج‌آبادی در نشست خبری اولین کنفرانس ملی قرآن و تحول علوم ایران، با تبریک روز دانشجو اظهار کرد: انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران برای اولین بار مبادرت به برگزاری کنفرانس ملی کرده است که این کنفرانس در بهمن ماه آغاز می‌شود و علاقمندان می‌توانند آثار خود را تا 15 دی ماه به سایت انجمن ملی قرآن و تحول علوم ایران ارسال کنند. تمام اهالی قلم، خردمندان و آنهایی که علاقه دارند می‌توانند در این کنفرانس شرکت کنند.

وی تاکید کرد: همانگونه که تمام انجمن‌ها در راستای اهداف خود یک سلسله اقداماتی دارند ما هم در انجمن علمی قرآن و تحول علوم اهدافی از جمله تحقیق علمی در سطح داخلی و بین‌المللی، حمایت از محققان علمی قرآن، ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی به شرکت کنندگان و همکاری با نهادهای علمی و فرهنگی کشور را داریم و یک بانک اطلاعاتی از این انجمن تهیه کرده‌ایم که علاقه‌مندان می‌توانند از آن بهره ببرند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ما در انجمن علمی قرآن و تحول علوم دو دسته اعضای حقیقی و حقوقی داریم که اعضای حقیقی شامل چند دسته پیوسته و وابسته و دانشجویان افتخاری هستند و بالغ بر صد عضو حقوقی نیز داریم. ما به آنهایی که در این انجمن فعال هستند کارت عضویت و گواهینامه اعطا می‌کنیم.

وی گفت: ما در انجمن گروه‌هایی داریم که عبارتند از گروه‌های قرآن و روابط عمومی، قرآن و اطلاعات و فناوری، قرآن و مدیریت که روی مدیریت منابع انسانی کار می‌کنیم. قرآن و علوم زیستی، قرآن و حقوق بین‌الملل و حقوق خصوصی، قرآن و فقه و سایر گروه‌های دیگری نیز داریم که خوشبختانه با سند چشم‌اندازی که تهیه کرده‌ایم در حال پیشرفت هستیم و می‌خواهیم قرآن را در تمام عرصه‌های زندگی وارد کنیم چون قرآن یک علم بین‌ رشته‌ای است و می‌تواند با هر علمی همراه شود.

تاج‌آبادی تصریح کرد: یکی از دلایلی که در طول این 14 قرن، قرآن نتوانسته آنگونه که باید و شاید در زندگی انسان‌ها وارد شود و مهجور مانده این است که ما قران را به محافل علمی نکشانده‌ایم و همواره به عنوان یک کتاب مقدس به آن نگاه کرده‌ایم ولی به محتوای علمی آن هرگز در جامعه نپرداخته‌ایم. ما در این انجمن سعی داریم با حوصله و بردباری قرآن را با محوریت فرهنگ عمومی بررسی کنیم و این فرهنگ عمومی ابتدا باید واکاوی شود و کار کردهای فرهنگ عمومی را بررسی کنیم و یک ماتریس فرهنگ عمومی نیز تهیه کنیم.

وی گفت: منظور از فرهنگ عمومی آن چیزی است که مورد نیاز تمام افراد جامعه استِ، مثل نظم و انضباط، امنیت، اقتدار و امثال این‌ها. ما در این انجمن تمام آن‌چیزی که مورد نیاز جامعه است را از دیدگاه قرآن بررسی می‌کنیم و گزاره‌ها و رهنمودهایی را برای فرهنگ عمومی تهیه می‌کنیم. در کارکردهای فرهنگ عمومی باید بگوییم که منظور از کارکرد فرهنگ این است که اگر همه مردم از فرهنگ قرآنی برخوردار شوند می‌توانند در زیر یک چتر متحد شوند.

رئیس انجمن علمی قرآن و تحول علوم در ادامه گفت: ما در چهار دهه قبل خرافات زیادی را در جامعه داشته‌ایم ولی به برکت انقلاب این خرافه‌ها از جامعه رخت بر بست و روحیه سلحشوری، مقاومت و ایستادن در مقابل استکبارگران در جامعه شکل گرفت و اینگونه رفتارها در پرتوی ماتریس فرهنگی تولید می‌شود. یعنی یک سری از رفتارها در جامعه باید در کنار یکدیگر قرار بگیرد.

تاج‌آبادی تاکید کرد: ما باید در لایه‌های فرهنگی جامعه بسیار کار کنیم تا به یک تمدن اصیل برسیم. قرآن می‌تواند برای جامعه و زندگی ما یک الگو و آرمان باشد زمانی که قرآن بر پیامبر (ص) نازل شد، پیامبر (ص) با این قرآن توانست طرز فکر و رفتار یک قوم را تغییر را بدهد. پس ما هم می‌توانیم در کل جهان امروز از قرآن بهره ببریم. قرآن یک سفره معنوی است که رشد و کمال را می‌توانیم از آن بگیریم.

وی همچنین گفت:‌ علاقمندان به شرکت در این کنفرانس علمی می‌توانند آثار خود را تا 15 دی ماه به سایت انجمن علمی قرآن و علوم ایران ارسال کنند. شماره تلفن دفتر انجمن 22933789 است که علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند و آثار منتخب این کنفرانس در نهایت به چاپ می‌رسد و به صورت کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار داده می‌شود.

انتهای پیام

کد N1058099