تظاهرات فعالان محیط زیست در بلژیک

هزاران تن از فعالان آب‌وهوا و محیط زیست در آستانه وارد شدن کنفرانس آب‌وهوای سازمان ملل در شهر پاریس به مرحله‌ای سرنوشت‌ساز، در کشور بلژیک دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، پاپ فرانسیس،‌ رهبر کاتولیک‌های جهان از کشورهای جهان خواسته تا در رسیدگی به مساله آب‌وهوا با شجاعت عمل کنند. حدود 10 هزار تن از فعالان آب‌وهوایی یک روز پیش از وارد شدن مذاکرات آب‌وهوای سازمان ملل به مرحله‌ای حساس در پاریس به منظور انعقاد معاهده تاریخی در خصوص افزایش دمای جهان در سواحل بلژیک تظاهرات کردند.

وزرای شرکت کننده در کنفرانس پاریس قرار است از امروز(دوشنبه) هفته‌ای سرنوشت‌ساز را در جستجو برای توافقی تاریخی میان 195 کشور در رابطه با افزایش دمای جهان آغاز کنند.

قرار است چنین توافقی با جایگزین کردن منابع انرژی تجدید پذیر به جای نفت، گاز و زغال سنگ، انقلابی را در صنعت انرژی جهان به وجود آورد.

مذاکرات مذکور قرار است در منطقه "لو بورجه" در شمال پایتخت فرانسه برگزار شود و در تداوم بیش از دو دهه مذاکرات پراکنده‌ برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی در جهان است.

پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در سخنرانی خطاب به هزاران تن از مسیحیان در شهر واتیکان گفت دعا می کند رهبران کشورها این شجاعت را به دست آورند که آسایش کل خانواده انسانی را معیار رهبری خود قرار دهند.

در همین حال بیش از 10 هزار تن از فعالان آب‌وهوایی در نزدیکی منطقه اوستند در کشور بلژیک خواهان یک توافق بلندپروازانه، عادلانه و الزام آور در خصوص آب‌وهوای جهان شدند.

در شهر پاریس یک ائتلاف از کشورهای آفریقایی و حامیان مالی آنها در روز یکشنبه از ابتکار عملی بلندپروازانه رونمایی کردند که بر اساس آن 100 میلیون هکتار از جنگلهای از بین رفته در این قاره را به منظور جذب گاز دی اکسید کربن و کمک به تامین زندگی فقرا بازیابی کنند.

انتهای پیام

کد N1058064