تنش در روابط قاهره و خارطوم در پی اظهارات اخیر عمرالبشیر

سودان,مصر

به دنبال اظهارات اخیر رئیس جمهور سودان درباره طرح شکایت این کشور از مصر در شورای امنیت به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی در "مثلث حلایب" (منطقه مورد نزاع میان سودان و مصر) اختلافات میان دو کشور سودان و مصر از سر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در گفت‌وگو با شبکه خبری العربیه گفت: مثلث "حلایب" و "شلاتین" سودان نارضایتی زیادی در مصر به دنبال داشت و اختلافات میان دو کشور را افزایش داد.

البشیر افزود: خارطوم به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی اخیر در حلایب و شلاتین سودان، شکایتی را علیه دولت قاهره به شورای امنیت تسلیم کرده است.

البشیر با تاکید بر اینکه این منطقه همواره بخشی از خاک سودان بوده، برخی طرف‌ها را به تلاش برای برهم زدن روابط دو کشور مصر و سودان متهم کرد.

رئیس جمهور سودان جمال عبدالناصر، رئیس جمهوری فقید مصر را به اشغال "حلایب" متهم کرد و گفت: طبق قطعنامه استقلال کشور، استقلال سودان با مرزهای اداری‌اش که شامل حلایب است تحقق یافت اما در سال 1958 عبدالناصر نیروهای مصری را وارد مثلث حلایب کرد که موجب شد سودان نیز سربازان خود را به این منطقه اعزام کرده و شکایتی علیه قاهره به شورای امنیت ارائه کند اما پس از این که سودان موضع‌گیری خود را ابراز داشت داشت نیروهای مصری از منطقه عقب نشینی کرده و حلایب تا سال 1995 که نیروهای مصری مجددا وارد این منطقه شدند و آن را به اشغال خود درآوردند جزو خاک سودان بود.

درخواست و اصرار سودان برای اینکه مثلث حلایب و شلاتین بخشی از خاک این کشور محسوب شود، به ویژه پس از انقلاب 25 ژانویه 2011 منجر به بروز اختلافاتی با مصر شد و این مساله در دوره ریاست محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر بار دیگر بالا گرفت و رسانه‌های داخلی مصر، مرسی را به عقب نشینی در این مساله متهم کردند.

اخیرا نیز بار دیگر این مساله مطرح شد اما دولت قاهره قاطعانه انتخابات پارلمانی را در منطقه مذکور برگزار کرد.

انتهای پیام

کد N1057826