واتیکان غرق در اتهامات سکس، دروغ و جاسوسی

دادگاه جنجالی روزنامه‌نگاران و افشاگران واتیکان از امروز (دوشنبه) آغاز شد؛ پس از وقفه‌ای یک هفته‌ای که در پی ادعاهای جدید درباره سکس، دروغ و جاسوسی به وجود آمده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادگاه مذکور یک هفته به تاخیر افتاد تا یکی از متهمان زمان بیشتری برای دفاعیات داشته باشد. سه عضو واتیکان و دو روزنامه‌نگار ایتالیایی احتمالا با مجازات حبس تا هشت سال روبه‌رو می‌شوند.

فرانچسکا چاکویی از کارشناسان روابط عمومی واتیکان متهم به افشای اسناد محرمانه به روزنامه‌نگاران است و خواستار پنج روز زمان بیشتر برای ارائه مدارک جدید شده بود. با آغاز روند دادگاه، این امید در مقام‌های واتیکان به وجود آمد که پرونده تا زمان آغاز رسمی جشن کاتولیک‌ها مختومه اعلام شود.

متهم دیگر روحانی‌ای اسپانیایی به نام لوچیو والیا بالدای 54 ساله است که شش روز پس از بازداشتش اقرار کرده بود که می‌خواسته با چاکویی رابطه برقرار کند و فکر می‌کرده که این زن عضو سرویس مخفی ایتالیاست.

این در حالی است که واتیکان به دلیل تحت پیگرد قرار دادن دو روزنامه‌نگار ایتالیایی بر سر افشاگری مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. گفته می‌شود که متهمان از این اطلاعات برای نگارش کتاب و اغراق در هزینه‌های واتیکان استفاده کرده‌اند. متهم دیگر معاون والیو بالدا بوده است که در رسوایی واتیلیکس سال 2012 نقش داشت. تمامی پنج فرد به ایفای نقش در رسوایی مذکور از طریق دستیابی و افشای اسناد محرمانه متهم هستند.

انتهای پیام

کد N1057749