غریب‌آبادی در دیدار با هیات حقوق بشری چین:

ایران نگاه ویژه‌ای به اقوام و اقلیت‌های دینی ‌دارد

حقوق بشر

رییس هیات حقوق بشری چین به همراه برخی مقامات استان سین کیانگ، با معاون امور بین‌الملل و همکاری‌های بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین الملل و همکاری های بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر در دیدار با هیات حقوق بشری چین با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه دو کشور اظهار کرد: ایران و چین در موضوعات حقوق بشری به ویژه در سازمان‌های بین‌المللی همکاری های بسیار خوب و نزدیکی دارند.

غریب آبادی با اشاره به اینکه اعتقاد جمهوری اسلامی ایران به حقوق بشر، یک اعتقاد بنیادین و اصولی است، گفت: ساختارهای متعددی در ایران برای ارتقای حقوق بشر طراحی شده است که مهمترین آن ها، ستاد حقوق بشر است که یک نهاد فراقوه‌ای با حضور 5 وزیر و چندین مقام عالی‌رتبه از مجلس، قوه قضاییه و دولت و با ریاست رییس قوه قضاییه است.

وی تصریح کرد: حضور مقامات عالی رتبه در ستاد به ما این فرصت را داده تا هم در داخل و هم در خارج از کشور موضوعات حقوق بشری را به خوبی پیگیری کنیم.

غریب آبادی با تاکید بر اینکه ایران به اقلیت‌های دینی و اقوام نگاه ویژه‌ای دارد، افزود: دکتر روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران، دستیار ویژه ای را در امور اقلیت ها و اقوام منصوب کردند. همچنین جایگاه اقلیت های دینی در قانون اساسی مشخص شده و در تمامی حوزه ها از حقوق گسترده ای برخوردارند.

وی تصریح کرد: یکی از حقوق اقلیت‌ها، حق حضور آنها در پارلمان است. در حالی که جمعیت اقلیت های دینی حدود دویست هزار نفر است، ولی 5 نماینده در پارلمان دارند، این در حالی است که در ایران هر 150 هزار نفر می توانند یک نماینده در پارلمان داشته باشند.

معاون ستاد حقوق بشر گفت: غربی ها تلاش می کنند قومیت ها را از جمله در ایران به عنوان اقلیت معرفی کنند، در حالی که ایران از قومیت های مختلف تشکیل شده و آن ها اکثریت هستند و البته رسانه و نشریات محلی و بومی مخصوص به خود را نیز دارند.

وی تاکید کرد: متاسفانه غرب و آمریکا در زمینه حقوق بشر رویکردی دوگانه و نگاه سیاسی دارند و به همین دلیل، کشورهای مستقل را به نقض حقوق بشر متهم می کنند، در حالی که خود گسترده‌ترین نقض حقوق بشر را مرتکب می شوند.

غریب‌آبادی با اشاره به اوضاع منطقه و وقایع بحرین و یمن و تجاوز عربستان به یمن و درد و رنج شدید مردم یمنی، به خطر افراطی گری و تروریسم اشاره کرد و گفت: برخی کشورها تمایل دارند اسلام را از دریچه گروه‌های تروریست و افراطی مانند داعش معرفی کنند و به اسلام هراسی دامن بزنند.

وی افزود: اسلام دین رافت و رحمت است و گروه های افراطی هیچ ارتباطی با اسلام ندارند.

غریب آبادی گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران، مبارزه با تروریسم است.

وی در پایان بر ضرورت تبادل تحربیات چین و ایران در زمینه حقوق بشر تاکید کرد.

رئیس هیات حقوق بشری چین نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از گسترش رایزنی ها در خصوص مسائل حقوق بشری، گفت: درحوزه حقوق بشر، سه محور اصلی را دنبال می کنیم. اول، آموزش گسترده در خصوص حقوق بشر و آگاه ساختن مردم نسبت به حقوق خودشان؛ دوم، شناساندن وضعیت حقوق بشری چین به دنیا و همکاری های بین المللی در این زمینه و سوم، معرفی ناقضان حقوق بشر. در این خصوص، هر سال گزارش وضعیت حقوق بشر آمریکا را منتشر می کنیم.

وی در ادامه به ویژگی های استان سین کیانگ پرداخت و گفت: سین کیانگ یکی از شهرهای تاریخی چین است که بیشترین اقلیت دینی و مذهبی را در خود جای داده است.

زو افزود: قبل از اینکه استان سین کیانگ اعلام خودمختاری کند، بسیاری از مردم نمی توانستند دین خود را انتخاب کنند، اما پس از خودمختاری در سال 1949 مردم این منطقه در انتخاب دین آزادی عمل دارند و ادیان مختلف با هم ارتباط خوبی دارند.

رییس هیات حقوق بشری چین ادامه داد: 28 هزار مسجد و 30 هزار مسئول دینی در سین کیانگ وجود دارند و 90 درصد مردم این منطقه مسلمان هستند.

انتهای پیام

کد N1057692