دیدار فرستاده سازمان ملل با هیات انصارالله در مسقط؛

انصارالله یمن: از مذاکرات جدی استقبال می‌کنیم/ ژنو1 صرفا نمایش بود

یمن

فرستاده سازمان ملل به یمن با هیئت انصارالله در مسقط دیدار و درخصوص مکان و زمان برگزاری نشست ژنو2 برای حل بحران یمن بحث و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المیادین، محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد: ما با اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در مسقط دیدار و با وی درباره راه‌های توقف جنگ در یمن، مکان و زمان برگزاری مذاکرات ژنو2 گفتگو کردیم. همچنین به وی اعلام کردیم که از مذاکرات جدی و سازنده استقبال می‌کنیم.

نشست ژنو2 درباره یمن قرار است اواسط ماه جاری میلادی برگزار شود.

عبدالسلام تاکید کرد که در دیدار با اسماعیل ولد الشیخ احمد آمادگی خود را برای کمک به جدایی‌طلبان جنوب یمن جهت خروج از وضعیت اسف‌بارشان و همکاری با آن‌ها جهت حل مسئله جنوب اعلام کرده است.

به گفته منابع یمنی، الشیخ احمد درباره پیش نویس مذاکرات ژنو پس از اصلاحات انجام شده با هیئت انصارالله و کنگره ملی یمن گفتگو کرد.

فرستاده سازمان ملل به یمن اخیرا نیز با عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن در عدن دیدار کرد.

تاکنون چند دور مذاکرات با نظارت سازمان ملل میان طرف‌های درگیر یمنی برگزار شده است اما هر بار دولت مستعفی یمن با مطرح کردن شروطی بی‌فایده این نشست‌ها را به شکست کشانده است. عربستان نیز که با هدف حمایت از دولت مستعفی یمن همچنان به کشتن مردم بی گناه این کشور ادامه می‌دهد طرف دیگری است که موجب ناکام ماندن این مذاکرات می‌شود.

در همین راستا، محمد البخیتی، یکی از رهبران انصارالله گفت: مذاکرات درباره موضوعات ژنو2 همچنان ادامه دارد و موعد برگزاری کنفرانس که اواسط ماه جاری میلادی است تا به این لحظه الزام‌آور نیست.

البخیتی تاکید کرد: کنفرانس ژنو1 به طور کلی تنها یک نمایش بود و عربستان همان طرفی است که مذاکرات را به شکست می‌کشاند.

وی گفت: توقف جنگ پیش از رفتن به ژنو یک شرط نیست بلکه یک خواسته است.

البخیتی تصریح کرد که منصور هادی تلاش می‌کند تا داعش را از عملیات ترور استاندار عدن تبرئه کند.

منابع یمنی روز یکشنبه اعلام کردند، استاندار عدن که به ائتلاف متجاوز سعودی وفادار بود در یک سوءقصد توسط داعش کشته شد.

انتهای پیام

کد N1057649