هآرتض:

مجمع سابان اضطراب و اندوه میان تل آویو و واشنگتن را به تصویر کشید

سیاسی

یک روزنامه چاپ سرزمین های اشغالی با اشاره به برگزاری مجمع سالانه سابان و سخنرانی های انجام شده در آن عنوان داشت که این مجمع شکاف های موجود میان آمریکا و رژیم صهیونیستی را بیش از گذشته به تصویر کشید.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجمع سابان امسال نیز همانند سال های اخیر برگزار شد و مقاماتی از رژیم صهیونیستی و آمریکا در آن سخنرانی کردند، در همین رابطه روزنامه هاآرتض با اشاره به سخنرانی های انجام شده از سوی افرادی همچون «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، «موشه یعلون» وزیرجنگ رژیم صهیونیستی، و سخنرانی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل که از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد نتیجه گرفت که در مجمع سال جاری اختلافات میان آمریکا و اسرائیل بیش از گذشته آشکار شد.

به نوشته هاآرتض، سخنرانی جان کری در مجمع سابان نشان داد که دموکرات های آمریکا و یهودیان حاضر در این حزب تا چه اندازه فاقد قدرت هستند.

جان کری جمعه شب در سخنرانی خود نسبت به سقوط تشکیلات خودگردان فلسطین هشدار داده و اعلام کرده بود که ادامه دشمنی صهیونیست ها دست کم با تشکیلات خودگردان به صلاح تل آویو نیست.

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا، با واکنش تند مقامات رژیم صهیونیستی مواجه شد بطوریکه موشه یعلون اعلام کرد که آمریکا نمی تواند کنار بایستد و در مورد مسائلی همچون خاورمیانه و داعش صحبت کند.

به گزارش مهر، «باراک اوباما» در دور دوم ریاست جمهوری خود دو هدف مهم را را در حوزه سیاست خارجی دنبال می کرد یکی مذاکرات هسته ای ایران و دیگری به نتیجه رساندن مذاکرات سازش. در مورد ایران مذاکرات به توافق منجر شد اما در مورد مذاکرات سازش کارشکنی صهیونیست ها موجب شد تا تلاش های شخص جان کاری بی نتیحه بماند و همین امر عاملی شد برای آغاز اختلافات میان واشنگتن و تل آویو.

آمریکا خواستار به نتیجه رسیدن طرح تشکیل دو کشور برای حل مناقشه خاورمیانه است اما سران رژیم صهیونیستی با این امر موافق نیستند و به نوشته هاآرتض نتانیاهو راه حل یک و نیم کشوری را به راه حل دو کشوری ترجیح می دهد.

منظور هاآرتض این است که نتانیاهو به هیچ وجه راضی به تشکیل یک کشور مستقل فلسطین نیست و فقط با برخوردار شدن فلسطینیان با برخی ویژگی های یک کشور موافق است.

کد N1057611