افزایش انتقاده‌ها از "حکومت پلیسی" در مصر و شکنجه مخالفان

حقوق بشر,مصر

تنها یک روز پس از متهم شدن 9 پلیس مصری به قتل یک شهروند زیر شکنجه، سازمان‌های حقوق بشری ‌از جان باختن جوانی دیگر زیر دست شکنجه‌گران دستگاه‌های امنیتی خبر دادند.

تنها یک روز پس از متهم شدن 9 پلیس مصری به قتل یک شهروند زیر شکنجه، سازمان‌های حقوق بشری ‌از جان باختن جوانی دیگر زیر دست شکنجه‌گران دستگاه‌های امنیتی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، "مرکز عربی-آفریقایی حقوق بشر" که یک نهاد غیردولتی فعال در زمینه حقوق بشر است، اعلام کرد "عمرو مهران فاروق" جوان مصری بر اثر شکنجه شدید توسط یکی از افسران اداره دوم بازپرسی استان اسکندریه جان خود را از دست داده‌ است. این مرکز وزارت کشور را مسئول مرگ این جوان دانست و خواستار محاکمه این افسر شد.

تنها یک روز قبل دستگاه قضایی مصر 9 تن از نیروهای پلیس در بخش تحقیقات را به اتهام شکنجه طلعت شبیب، شهروند 47 ساله مصری که به مرگ وی انجامید، بازداشت کرد.

دیدبان حقوق بشر که مرکز آن در انگلیس قرار دارد نیز اعلام کرد که پلیس مصر در 10 روز گذشته چهار مورد شکنجه شدید به اتهام‌های مختلف علیه شهروند این کشور اعمال کرده که این مساله منجر به مرگ سه تن از آنان شده و در برخی استان‌ها خشم عمومی و اعتراض مردمی را در پی داشته است.

سازمان حقوق بشر مصر در ماه گذشته گزارشی منتشر و فاش کرد که بیشتر موارد شکنجه پس از بازداشت افراد در دستگاه پلیس و پیش از ارجاع آنها به دادستانی صورت می‌گیرد.

این سازمان افزود: دایره شکنجه‌ها گسترش یافته و خانواده‌های افراد بازداشت شده را هم در برمی‌گیرد. برخی از این خانواده‌ها مجبور به ارائه اطلاعاتی در محکومیت نزدیکان خود و یا محل اختفای آنها می‌شوند. در برخی موارد نیز آنها بدون هیچ دلیل روشنی شکنجه می‌شوند.

سازمان عربی حقوق بشر در انگلیس نیز 330 مورد زندانی را به ثبت رسانده که از ابتدای برکناری مرسی در سال 2013 در زندان به سر می‌برند.

عبدالفتاح سیسی،‌ رئیس جمهور مصر پنج شنبه گذشته در جریان بازدیدش از آکادمی پلیس این کشور به وجود برخی قانون شکنی‌ها از سوی نیروهای پلیس وابسته به وزارت کشور اعتراف و این اقدامات را فردی توصیف کرد.

انتهای پیام

کد N1057443