غرب در ائتلاف به اصطلاح بین‌المللی‌اش علیه داعش تنها شده است

داعش

ائتلافی که غرب با تاکید بر بین‌المللی بودن آن برای حمله به مواضع گروه تروریستی داعش در سوریه تشکیل داد اکنون عملا تبدیل به یک تلاش منحصرا غربی شده و شرکای منطقه‌ای آن نظیر عربستان، امارات و اردن تا حد زیادی به منظور تمرکز بر یمن از آن کناره گرفته و به جای آنها تعداد بیشتری از کشورهای اروپایی به آن پیوسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، سال گذشته میلادی زمانی که اعلام شد این کمپین نظامی بین‌المللی علیه داعش راه افتاده کشورهای اروپایی و آمریکا تاکید داشتند که آنچه که اهمیت زیادی دارد شرکت همسایگان سوریه در این ائتلاف است.

آنها مدعی بودند، اگر این کشورها در این ائتلاف شرکت نداشته باشند افراطگران می‌توانند مدعی شوند که مسلمانان هدف حمله نیروهای صلیبی قرار گرفته‌اند.

با این حال دو کشور عربستان و امارات بخش عمده جنگنده‌هایشان را به کمپین خود علیه شیعیان حوثی در یمن منتقل کرده‌اند. اردن نیز که در پی سوزانده شدن یکی از خلبانانش به دست تروریست‌های داعش در سوریه به یکباره حملات هوایی زیادی علیه داعش انجام داد اکنون اقدامی مشابه عربستان و امارات انجام داده است. بحرین نیز آخرین بار در ماه فوریه حملاتی را علیه داعش انجام داد و قطری‌ها نیز به رغم آنکه هنوز پروازهایی را بر فراز سوریه انجام می‌دهند اما تا حد زیادی نقش خود در این کمپین را کاهش داده‌اند. از طرف دیگر ترکیه نیز بیشتر تمرکز خود را صرف مبارزه با جدایی‌طلبان کرد کرده است.

با این حال نقش کشورهای غربی در این ائتلاف بیشتر از هر زمان شده و آلمان اعلام کرده قصد اعزام 1200 سرباز خود را به همراه یک ناوچه و جنگنده تورنادو برای شرکت در حملات علیه مواضع داعش را دارد. هلند نیز که در حملات هوایی علیه داعش در عراق شرکت دارد احتمالا دامنه حملاتش علیه این گروه تروریستی را در آینده نزدیک به سوریه خواهد کشاند.

نیروی هوایی انگلیس هم که امروز با استفاده از هواپیماهای تورنادو پروازهای شناسایی بر فراز سوریه انجام داد، بالغ بر یک سال است که چنین پروازهایی را با استفاده از پهپادهای ریپر انجام داده است و به یک موضع تک تیراندازهای داعش در عراق حمله کرد.

انتظار می‌رود مقامهای آمریکایی از کشورهای عربی بخواهند بار دیگر به عملیاتهای نظامی علیه داعش ملحق شوند. عربستان قرار است تا چند روز دیگر با گروه‌های مخالف سوری در تدارک برای مذاکراتی که قرار است سال آینده میلادی میان حکومت بشار اسد و مخالفانش برگزار شود، کنفرانسی را برگزار کند.

از طرف دیگر آمریکا و روسیه نیز قرار است نشستهایی را داشته باشند تا در پی حادثه سرنگون کردن جنگنده روسیه به دست نیروی هوایی ترکیه درباره اجتناب از درگیری‌های تصادفی میان جنگنده‌هایشان بر فراز سوریه بحث کنند.

انتهای پیام

کد N1056659