کارشناسان هشدار دادند؛

داعش با سلاح‌های کشتار جمعی، اروپا را تهدید می‌کند

یک گزارش که در پارلمان اروپا مطرح شده هشدار داده که گروه تروریستی داعش اقدام به استخدام کارشناسان آشنا به دانش شیمی، فیزیک و کامپیوتر کرده تا بتواند با استفاده از آنها حملاتی را با سلاح‌های کشتار جمعی علیه کشورهای غربی انجام دهد.

یک گزارش که در پارلمان اروپا مطرح شده هشدار داده که گروه تروریستی داعش اقدام به استخدام کارشناسان آشنا به دانش شیمی، فیزیک و کامپیوتر کرده تا بتواند با استفاده از آنها حملاتی را با سلاح‌های کشتار جمعی علیه کشورهای غربی انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی میل، براساس این سند گزارشی که در پارلمان اروپا مطرح شده گروه تروریستی داعش در حال برنامه ریزی برای استفاده از سلا‌ح‌های کشتار جمعی ممنوع شده در سطح بین‌المللی برای حملات تروریستی آینده خود است.

این سند که بعد از حملات تروریستی ماه گذشته میلادی در شهر پاریس تدوین شده ادعا کرده که داعش توانسته است از مدتی پیش مواد مربوط به سلاح‌های کشتار جمعی را به اروپا قاچاق کند.

کارشناسان اروپایی اظهار نگرانی کرده‌اند که داعش ممکن است بتواند از مساله کوتاهی دولت‌های اتحادیه اروپا در تبادل اطلاعات در خصوص تروریست‌های احتمالی بهره‌برداری کند.

این گزارش مربوط به اتحادیه اروپا ادعا کرد که دولت انگلیس باید به طور علنی مساله احتمال وقوع حمله تروریستی با استفاده از مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و یا حتی هسته‌ای را مورد رسیدگی قرار دهد.

این گزارش با عنوان "داعش و وحشت سلاح‌های غیرمتعارف" هشدار می‌دهد در حال حاضر شهروندان اروپایی به طور جدی درباره امکان اینکه گروه‌های افراط گر از مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و یا هسته‌ای در حملاتشان در اروپا استفاده کنند فکر نمی‌کنند؛ در چنین شرایطی تاثیر یک چنین حملاتی اگر رخ دهند حتی مخرب‌تر خواهد بود.

راب وینرایت، رئیس شرکت یوروپل پس از حملات پاریس گفت: ما با یک سازمان تروریستی بین‌المللی بسیار جدی مصمم و برخوردار از منابع کافی رو به رو هستیم که اکنون در خیابان‌های اروپا فعال است.

این جدی‌ترین تهدید تروریستی پیش روی اروپا در 10 سال اخیر است.

همچنین نومی بار یاکوب، کارشناس واحد امنیت بین‌الملل اندیشکده چتم هاوس گفت: خطر استفاده داعش از سلاح‌های غیر متعارف در اروپا و دیگر مناطق بسیار واقعی است.

ولف گانگ رودیش هاوسر، مدیر مرکز عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی در ناتو گفت: داعش همه اکنون توانسته به دانش و در مواردی کارشناسی انسانی لازم دست پیدا کند که به این گروه اجازه می‌دهد برای سلاح‌های تروریستی خود از مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته‌ای استفاده کند.

این گزارش مدعی شده که داعش به استخدام صدها نیرو شامل کسانی که دارای مدرک مربوط به دانش‌های فیزیک، شیمی و کامپیوتر بوده و می‌تواند با مواد اولیه لازم سلاح‌های مرگبار تولید کنند ادامه می‌دهد.

این گزارش نگران کننده همچنین ادعا می‌کند که سالانه 150 مورد قاچاق مواد هسته‌ای و رادیولوژیکی در اروپا گزارش می‌شود و بدتر از آن مواد مربوط به سلاح‌های کشتار جمعی بدون کشف شدن وارد اتحادیه اروپا می‌شوند.

انتهای پیام

کد N1056089