توافق لیبیایی‌ها بر سر اصول کلی توافق‌نامه صلح

لیبی

منابع داخلی در لیبی می‌گویند، گروه‌های سیاسی این کشور بر سر اصول کلی توافق‌نامه صلح به اجماع رسیده‌اند.

منابع داخلی در لیبی می‌گویند، گروه‌های سیاسی این کشور بر سر اصول کلی توافق‌نامه صلح به اجماع رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه الجزیره به نقل از منابع داخلی در لیبی اعلام کرد که در نشست هیئت کنگره منحل شده لیبی (دولت طرابلس) و پارلمان طبرق در تونس پیش نویس توافق نامه صلح میان دو طرف امضا شده است.

این توافق نامه بر بازگشت به مشروعیت قانون اساسی به عنوان بهترین گزینه برای حل مشکل قوه مقننه در کشور و ایجاد فضای مناسب برای برگزاری انتخابات پارلمانی تاکید کرده است.

همچنین این توافق نامه تشکیل کمیته‌ای 10 نفره، پنج تن از پارلمان طبرق و پنج تن از کنگره منحل شده را مدنظر قرار داده که کمیته مذکور برای کمک به انتخاب نخست وزیر دولت وحدت ملی و دو نماینده وی به مدت دو هفته به رایزنی خواهد پرداخت.

بند سوم این توافق‌نامه نیز شامل تشکیل کمیته 10 نفره دیگری از کنگره منحل شده و پارلمان طبرق است که مسئولیت تدوین و اصلاح قانون اساسی را برای متناسب بودن با مرحله کنونی برعهده خواهند داشت.

از سوی دیگر مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل به لیبی از امضای قریب الوقوع توافق‌نامه جامع میان طرف‌های لیبیایی ابراز خوش بینی و تاکید کرد که پارلمان تنها قدرت قانونی است که امید است با اکثریت آرا دولت آتی در لیبی را تصویب کند.

وی پس از دیدار با صالح عقیله، رئیس پارلمان لیبی گفت: حدود 75 درصد از توافق نامه صلح مورد پذیرش طرف‌های لیبیایی قرار گرفته است. برخی پرونده‌ها هم وجود دارد که ما با دولت توافقی برای حل آنها تلاش می‌کنیم.

در حال حاضر دو دولت طرابلس و طبرق در لیبی بر سر قدرت با یکدیگر درگیر هستند و از مدت‌ها پیش مذاکراتی را برای حل بحران آغاز کرده‌اند. از نظر امنیتی نیز از پس از سرنگونی نظام معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی شبه نظامیان مسلح هر یک کنترل منطقه‌ای را در دست گرفتند و همواره با هم درگیر هستند.

انتهای پیام

کد N1055986