امیدی به نشست نیویورک هست؟

نشست وین حل بحران سوریه

بازیگران جهانی و منطقه ای خبر از برگزاری سومین اجلاس بین المللی حل بحران سوریه در نیویورک در اوایل ژانویه سال نو میدهند.

در حالیکه بازیگران جهانی و منطقه ای خبر از برگزاری سومین اجلاس بین المللي حل بحران سوریه در نیویورک در اوایل ژانویه سال نو میدهند، اخباری پیرامون برگزاری نشستی در 24 دسامبر سالجاری با حضور مخالفان مسلح بشار اسد در ریاض منتشر شد.

در همین رابطه یکی از اعضای ائتلاف ملی سوریه گزارش داد که نشست مخالفان ‌رئیس جمهوری سوریه در ریاض،‌ در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و احتمالا پنجشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد.

سمیر نشار،‌ عضو ائتلاف ملی سوریه، گفت:‌ شماری از چهره های سیاسی و نظامی مخالف بشار اسد در نشست ریاض شرکت خواهند کرد. وی اشاره کرد که از ۳۰ نفر برای شرکت در این نشست دعوت شده است.

با این همه،‌ هِیثَم مَنا، از موسسان گروه کنفرانس قاهره،‌ به خبرگزاری فرانسه گفت که حدود ۸۵ نفر از جمله ۱۵ جناح مسلح، در نشست ریاض شرکت خواهند کرد.

گفته میشود تاکنون از حزب اتحاد دموکراتیک و یگان های مدافع خلق،‌ که نماینده اصلی کردهای سوریه هستند، ‌برای شرکت در نشست ریاض دعوت نشده است.

در همین حال،‌ مسکو از ریاض خواست تا همه گروه های مخالف را دعوت کند. سرگی لاوروف،‌ ‌وزیر خارجه روسیه،‌ گفت که عربستان سعودی می خواهدگروه های مورد علاقه خود را برای این نشست دعوت کند.

استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز اعلام کرد نشست قریب الوقوع میتواند اتحاد میان مخالفان سوری را تقویت کند تا آنها نیز وارد گفتگوهای صلح شوند.

این در حالیست که حسین امیرعبداللهیان معاون وزارت امورخارجه ایران چندروز پیش از این درموضعي متفاوت با وزیر خارجه روسیه و نماینده سازمان ملل در امور سوريه با اشاره به آسیب‌هایی که برگزاری نشست‌های حاشیه‌ای در خصوص بحران سوریه در مسیر حل مشکلات وفقه ایجاد می‌کنند، گفت: عربستان سعودی گروهی از معارضین سوریه را در ریاض گردهم آورد و جلسه‌ای با حضور آن‌ها برگزار کند.

این درخواست عربستان سعودی در نشست وین۲ مطرح شده بود و علیرغم اصرار بسیار زیاد طرف سعودی، ما و برخی دیگر از کشورهای حاضر در اجلاس مخالفت کردیم.

وی افزود: هر گونه هماهنگی و رایزنی با معارضین سوریه به ویژه آن دسته از معارضین که سلاح حمل کردند نه معارضینی که به راهکار سیاسی اعتقاد دارند، باید با هماهنگی نماینده دبیرکل سازمان ملل انجام شود.

عبداللهيان تاکيدکرد: در بند دیگر بیانیه وین۲ توافق شد که سازمان ملل تلاش کند تا گروه‌های تروریستی شناسایی شوند و در این راستا قرار شد کشور اردن نیز مشورت‌هایی را با برخی از اعضا برای تعیین این لیست انجام دهد اما این مسئله به معنای برگزاری اجلاس جداگانه نبود و ما این اقدام‌های شتابزده را مغایر توافق‌های موجود می‌دانیم. باید تمامی اقدام‌ها با هماهنگی با سازمان ملل متحد و دولت و نظام سیاسی سوریه و شخص رئیس جمهوری این کشور که مشروعیت قانونی دارد انجام شود.

وی تلاش برای برگزاری نشست‌های حاشیه‌ای مرتبط با سوریه در عربستان و اردن را خارج از توافق بیانیه وین دانست و تصریح کرد: این اقدامات تلاش‌های سیاسی وین درباره سوریه را از مسیر طبیعی منحرف و نشست وین را به شکست می‌کشاند.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد در سفری که اخیرا به اتفاق دکتر ولایتی به سوریه داشتیم ملاقاتی با آقای بشار اسد انجام گرفت و گزارش نشست وین۲ به اطلاع رئیس‌جمهوری سوریه رسید و نسبت به نحوه تعامل حکومت سوریه و دیگر بازیگران در نشست وین۳ باید انجام بگیرد بحث‌های مفصلی داشتیم.

در همين حال دبیر کل سازمان ملل متحداز برگزاری دور سوم اجلاس بین المللی حول محور بحران سوریه دراوایل ژانویه سال جدید درنیویورک و چند هفته قبل از برقراری آتش بس که در نشست وین 2 مورد توافق وافع شده است خبرداد. وی افزود: هدف از این تصمیم برقراری آتش بس در سوریه و آغاز مذاکرات سیاسی میان دولت و مخالفان در این کشور عربی در اوایل ماه ژانویه است.

بان کی مون تاکید کرد: فرآیند صلح وین باعث ایجاد حرکت تازه‌ای شده است. ما برای شروع ابتکار عملی در اوایل ژانویه می‌کوشیم که شامل گفتگوهای سیاسی میان طرف‌های سوری و یک آتش بس سراسری خواهد بود.

گفتنی است در دور قبلي مذاکرات بین‌المللی برای صلح در سوریه که 23 آبان دروین برگزار شد، کشورهای شرکت کننده درباره برگزاری انتخابات در مدت 18 ماه و گذار سیاسی شش ماهه در سوریه در پرتو یک آتش بس به توافق رسیدند.

سومین اجلاس بین المللی برای حل بحران سوریه در شرایطی برگزار خواهد شد که همزمان و پس از نشست وین 2 شاهد کشتار در پاریس توسط داعش، سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه و بروز تنش میان روسیه و ترکیه، تصمیم دولتهای فرانسه، انگلیس و آلمان مبنی بر مشارکت جدی در عملیات نظامي علیه مواضع داعش، اعزام مستشاران نظامي بیشتر از امريکا به سوریه، استقرار سیستم دفاع موشکی اس-400 روسيه در سوریه هستیم که میتواند حاکی از جدیث ائتلاف برعلیه داعش و تروريسم در سوریه باشد.

اما از سوی دیگر باتوجه به مواضع مخالف عربستان در قبال بشار اسد و همراهی ترکیه و آمریکا و اروپا با این رویکرد و برپایی نشست با مخالفان مسلح دولت سوریه در ریاض که تا حدودی مورد حمایت روسیه و بصورت کامل تحت حمایت سازمان ملل و ائتلاف غرب قرار دارد میتواند بر شکاف میان جناحین بیفزاید و نشست نیویورک را با چالش جدی مواجه کندّ.

 

کد N1055372