برگزاری مراسم اربعین در نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور

سازمان فرهنگ و ارتباطات,اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور دلسوختگان و ارادتمندان به مکتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در خارج از کشور برگزار شد.

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور دلسوختگان و ارادتمندان به مکتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مراسم در کشورهای زیر برگزار شد:

ازبکستان

مراسم اربعین حسینی با حضور سفیر ایران، ایرانیان مقیم و کارکنان نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان و خانواده‌های آنان در محل حسینیه سفارت ایران در تاشکند برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، زیارت اربعین قرائت شد و در ادامه، محمدباقر کریمیان، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان درباره آسیای میانه و اربعین امام حسین(ع) مطالبی را بیان کرد.

همچنین، در بخشی دیگر مباحثی در خصوص تاریخ صدر اسلام مطرح شد.

ارمنستان

به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی، محفل دینی ویژه دهه آخر ماه صفر در مسجد جامع کبود ایروان برگزار شد.

در این مراسم، مجید مشکی، رایزن فرهنگی کشورمان با شرح و تفسیر احادیثی از کتب معتبر شیعه به بررسی آثار و برکات زیارت حضرت سید الشهداء(ع) پرداخت و موضوع پیاده‌روی اربعین حسینی را با توجه به روایات موجود مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری، از کارشناسان دینی با اشاره به مصائب حضرت زینب کبری(س) و عظمت کنگره عظیم راهپیمایی اربعین حسینی(ع) به ایراد سخنرانی پرداخت و فرازی از زیارت اربعین را شرح داد.

در پایان این مراسم مرثیه‌سرایی و سینه زنی توسط حسن ثابت‌جو، کارشناس رایزنی فرهنگی ایران اجرا شد.

روسیه

همزمان با فرارسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه، مراسم سوگواری و عزاداری با حضور ایرانیان و شیعیان مقیم، در مسجد خاتم الانبیاء مسکو برگزار شد.

این مراسم که در شب اربعین مطابق با 10 آذر ماه، پس از اقامه نماز مغرب و عشا بر پا ‌شد، حجت‌الاسلام گیوی مبلغ اعزامی از جمهوری اسلامی ایران با ذکر سخن مشهور حضرت زینب سلام الله علیها درباره وقایع عاشورا که می‌فرمایند «ما رأیت الا جمیلا» درخصوص استقامت و شکیبایی این بانوی بزرگ و همچنین نقش ایشان در ابلاغ پیام حرکت امام حسین علیه‌السلام سخن گفت.

وی در ادامه به سنت حسنه پیاده‌روی زائران حسینی در روز اربعین به سوی کربلای معلی اشاره کرد و به تاریخچه این مراسم در گذشته که شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) برغم موانع و مشکلات با اراده مستحکم در این مسیر گام بر می‌داشتند اشاره کرد و گفت: حرکت میلیونی روز اربعین، نتیجه ارادت پیروان اهل بیت به آزادگی سرور و سالار شهیدان و یاران با وفای ایشان است.

ترکیه (آنکارا)

همزمان با اربعین حسینی، مراسمی با حضور ایرانیان مقیم در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا برگزار شد.

این مراسم با قرائت نماز جماعت مغرب و عشاء، زیارت عاشورا و زیارت اربعین و همچنین، نوحه‌خوانی همراه بود و در ادامه بر ایمان و ارزش‌های الهی و اسلامی که توسط پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) به ودیعه نهاده شده بود، تأکید شد.

ترکیه (استانبول)

همرمان با اربعین حسینی، مراسم سوگواری با حضور جمعی از مردم در مسجد والده خان (مسجد ایرانیان) برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین فرید عصر، امام جماعت مسجد والده خان پیرامون قیام عاشورا و نقش پیام رسانی حضرت زینب کبری(س) و امام محمد باقر(ع) مطالبی را بیان کرد.

وی، با اشاره به زیارت جابر بن انصاری در روز اربعین امام حسین(ع) به اهمیت و فضیلت زیارت امام حسین(ع) اشاره و تأکید کرد: امروز پس از گذشت سال‌ها، شاهد زیبایی‌های فراونی در سراسر جهان هستیم و نام حسین(ع) در جای جای دنیا با زیبایی مطرح می‌شود. اوج این زیبایی در مسیر شهرهای مختلف عراق منتهی به کربلا که با حضور میلیونی همراه است به وضوح دیده می‌شود.

در بخش پایانی، محمد باقر تمدن، مداح پیشکسوت و مشهور آذری به اجرای مرثیه‌سرایی پرداخت.

همچنین، مراسمی در محل حسینیه حضرت محمد(ص) سرکنسولگری ایران در استانبول برگزار شد. در این مراسم، حجت‌الاسلام یوسفی، سرپرست جامعةالمصطفی(ص) العالمیه ترکیه با اشاره به برخی اهداف و دستاوردهای نهضت امام حسین(ع)، درک ریشه‌ای این قیام و انتقال آن به نسل‌های آینده را امری واجب و کرامات آن را بی شمار توصیف کرد.

وی با بیان این‌که «ریشه و مبنای ابوسفیان و بنی امیه بر اساس فتنه و هوای نفسانی است» افزود: تمامی نقشه‌های شیطانی بنی امیه بر همین مبنا بوده ولی متاسفانه بسیاری از مسلمانان نیز از آن تبعیت کرده بودند. آنچه را که در دنیای امروز و بالاخص در خاورمیانه مشاهده می‌کنیم ریشه‌های یزید و معاویه هستند، گروه تکفیری و تروریستی داعش هم از همان نسل است و همان اسلام بنی امیه‌ای است.

یوسفی در ادامه سخنان خود افزود: مکتب اهل بیت(ع) را به برگزاری مراسم‌های مذهبی تنزل ندهیم٬ باید محتوا داشته باشد٬ درک ریشه‌ای اسلام و نهضت کربلا بر ما واجب است، ادامه راه ائمه و اهل بیت عصمت و طهارت از مهمترین وظایف مسلمانان عصر حاضر است.

قرائت زیارت اربعین٬ روضه خوانی و نوحه‌سرایی و مداحی مجید همتی، از مداحان اهل بیت(ع) از دیگر برنامه‌های عزاداری اربعین در استانبول بود.

ترکیه (ارزروم)

مراسم اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، به همت وابستگی فرهنگی ایران در ارزروم با حضور دانشجویان در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این مراسم همراه با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و قرائت زیارت اربعین آغاز، سپس از آن نماز جماعت مغرب و عشاء اقامه شد.

از دیگر برنامه‌های این مراسم می‌توان به مدیحه‌سرایی و نوحه‌خوانی در مدح امام حسین(ع) و طرح پرسش و پاسخ میان سخنران و حاضران جلسه پیراموان نهضت حسینی، اشاره کرد.

یونان

مراسم سوگواری اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور سفیر و کارکنان سفارت و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی ایران و خانواده‌هایشان در محل رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن برگزار شد.

این مراسم با قرائت زیارت عاشورا توسط رضا عسکری سرپرست رایزنی فرهنگی آغاز و با ارائه یک قطعه ادبی توسط فاضلی از کارشناسان ارشد سفارت جمهوری اسلامی ایران در یونان با موضوع قیام عاشورا و رویدادهای پیش و پس از آن که در قالب دل نوشته‌ای خطاب به حضرت زینب سلام الله علیها نگاشته شده بود، ادامه پیدا کرد.

این مراسم با قرائت نوحه به سینه زنی و عزاداری پایان یافت.

امارات

به مناسبت اربعین حسینی، مراسم معنوی همراه با نوحه‌سرایی و عزاداری امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان در محل مساجد شیعیان و تکایا و حسینیه‌های کشور امارات در شهرهای ابوظبی، دبی، شارجه و ... برگزار شد.

مجالس پرشور حسینی در مساجد شیعیان و تکایای حسینی از جمله «مسجد امام حسین(ع)» و «حسینیه لاری‌ها» در دبی با حضور ایرانیان مقیم امارات برگزار شد.

اوگاندا

مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) در منازل و تکایای اوگاندا برگزار شد که نشان از دلبستگی آنان به شعائر اسلامی و عشق به اهل بیت(ع) دارد.

دربار حسینی نام تکیه‌ای است متعلق به شیعیان هندی و پاکستانی که در کنار مسجد خوجه‌های شیعه اثنی عشری محل تجمع و برگزاری مراسم و مناسبت‌های مختلف در شهر کامپالا شده است.

دربار حسینی که در خیابان کامپالا واقع شده، در طول ماه محرم و صفر، میزبان شیعیان مختلف بوده و مراسم‌های متنوعی در آن برگزار شده است.

در مراسمی که به مناسبت اربعین حسینی برگزار شد، علی بختیاری، رایزن فرهنگی ایران با اشاره به دیدگاه‌های مختلف افراطی و تفریطی در عزاداری ماه محرم، هر دو دیدگاه را ناپسند دانست.

وی در خصوص عزاداری محرم و صفر به فرمایشات حضرت امام خمینی(ره)، مبنی بر اینکه این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است، اشاره کرد.

ایتالیا

مراسم اربعین حسینی با حضور ایرانیان مقیم و برخی از شیعیان بومی در محل مجتمع شهید باهنر رم برگزار شد. در این مراسم که سفرای کشورمان در رم و واتیکان حضور داشتند، پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان درباره اهمیت اربعین حسینی، گفت: اربعین راز هستی است و روز میثاق با آرمان‌های حسینی است.

وی، اظهار کرد: زیارت اربعین از توصیه‌های دینی است و امام حسن عسکری(ع) هم در حدیثی آن را از نشانه‌های مؤمن دانسته و ائمه اطهار(ع) همواره بر آن تاکید می‌ورزیدند.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی، سفیر کشورمان در واتیکان در رابطه با قیام عاشورا گفت: فلسفه قیام عاشورا در خود زیارت اربعین آمده است و در فرازی از این زیارت نامه آمده: امام حسین(ع) جان خود را فدا کرد تا مردم را از جهالت برهاند و آنها را بسوی خیرخواهی رهنمون شوند.

مراسم مشابهی در مرکز شیعیان امام المهدی(عج) در شهر رم، مرکز التوحید در شهر تورینو و مرکز امام علی(ع) در شهر میلان برگزار شد.

قزاقستان (آستانه)

مراسم اربعین حسینی با حضور ایرانیان مقیم، اعضای نمایندگی‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، بازرگانی و فرهنگی سفارت ایران و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و قرائت زیارت عاشورا در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در آستانه برگزار شد.

در این مراسم، شیخ زین الدین، رایزن فرهنگی ایران به تشریح علل و منشاء اربعین حسینی پرداخت و گفت: اصل وجود کلمه اربعین سیدالشهداء(س) به دو موضوع بازگشت می‌کند؛ اول مراجعت اهل بیت(ع) از شام به مدینه و دوم زیارت مزار امام حسین(ع) توسط جابر بن عبدالله انصاری در روز اربعین.

وی در ادامه سخنان خود به لزوم زنده نگه داشتن نهضت عظیم حسینی تأکید کرد.

قزاقستان (آلمالتی)

مراسم اربعین سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) همراه با قرائت قرآن کریم و زیارت عاشورا در محل حسینیه ثامن‌الائمه(ع) سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آلماتی برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام محمود رضاوندی به فضیلت‌های بارگاه ملکوتی امام حسین(ع) و دلایل ماندگاری این حادثه عظیم در تاریخ بشریت، اشاره کرد.

بلغارستان

مراسم اربعین سرور سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) با حضور عبدالله نوروزی، سفیر و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی ایران در محل حسینیه رایزنی فرهنگی سفارت ایران در بلغارستان برگزار شد.

در این مراسم که جمعی از خانواده ایرانیان و بلغاری‌های مسلمان حضور داشتند، مرثیه‌سرایی و نوحه‌خوانی اجرا شد.

مراسم عزاداری امام حسین(ع) با اعزام مداح و سخنران و حضور جمع کثیری از دوستداران اهل البیت(ع) در سه سال متوالی در محل رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان برگزار می‌شود.

تانزانیا

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران و نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه توسط شیعیان لبنانی مقیم دارالسلام برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام شیخ ابیانه، از روحانیون اعزامی از خوزستان مطالبی در باب نهضت حسینی بیان کرد و در ادامه، علی شرفی، از مداحان به مدیحه‌سرایی در مدح امام حسین(ع) پرداخت.

همچنین، مراسمی با حضور شیعیان خوجه اثنی عشری از مناطق مختلف در زنگبار برگزار شد. در این مراسم، رایزن فرهنگی کشورمان به همراه حجت‌الاسلام علی بخشی حضور و مباحثی درباره فلسفه قیام عاشورا بیان کردند.

چین

مراسم عزاداری امام حسین(ع) با حضور ایرانیان مقیم پکن، فرهیختگان و جمعی از دانشجویان در محل سفارت ایران در پکن برگزار شد.

در این مراسم که با اقامه نماز جماعت و زیارت عاشورا آغاز شد، حجت‌الاسلام شریعتی، از کارشناسان دینی درباره اهمیت قیام امام حسین(ع) در تاریخ و نقش آن در حفظ و پاسداری از دین اسلام به سخنرانی پرداخت.

در ادامه بر اهمیت بزرگداشت اربعین درباره فضایل زیارت اربعین، تأکید شد و سینه‌زنی و نوحه‌خوانی در مدح امام حسین(ع) صورت گرفت.

تانزانیا

به همت رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه و با همکاری بنیاد اهل بیت (ع) زیمبابوه و نیز مساعدت برخی برادران ایرانی برنامه بزرگداشت اربعین شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) با مشارکت بیش از 100 تن از خواهران و برادران محبان اهل بیت (ع) اعم از لبنانی، پاکستانی، ایرانیان مقیم، زیمبابوه‌ای و کارکنان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در این کشور در مسجد آل محمد (ص) شهر حراره برگزار شد.

برنامه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و قرائت دعای توسل و زیارت عاشورا آغاز و سپس یکی از برادران لبنانی تاریخچه‌ای از مصائب گذشته بر خاندان امام حسین (ع) در فاصله بین عاشورا و اربعین را برای حضار بازگویی کرد.

در ادامه محسن شجاع خانی رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه پیرامون دلایل بزرگداشت اربعین حسینی مطالبی را بیان کرد.

سپس شیخ اسماعیل دعا، رییس شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه و از پیروان مکتب قادریه محب اهل بیت (ع) شعری را در مدح امام حسین (ع) و تاثیرات قیام آن حضرت برای حضار قرائت کرد.

بزرگداشت اربعین حسینی در مرکز اسلامی فاطمه زهرا (س)

با مساعدت رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه مراسم بزرگداشت اربعین حسینی در مرکز اسلامی فاطمه زهرا (س) شهر حراره برگزار شد.

در این برنامه که از ساعت 10 صبح و با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد شیخ اسماعیل دعا و شیخ عبدالله ماکوینجا، رییس مرکز اسلامی اسلامی فاطمه زهرا (س) در خصوص نهضت امام حسین (ع) و آثار این نهضت برای شرکت کنندگان سخنرانی کردند.

آنگاه شجاع‌خانی رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه در خصوص مقوله بدعت و اینکه بعضی از مکاتب اسلامی شیعیان را در برگزاری این قبیل مراسم به بدعت گذاری متهم می‌کنند و اینکه آیا واقعا برگزاری عزاداری برای حضرت ابا عبدالله‌الحسین (ع) یک بدعت است یا خیر و نیز دلایل بزرگداشت اربعین حسینی به ایراد سخن پرداخت.

سریلانکا

رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو هشتم آذرماه میزبان عزاداران حسینی و محبان أهلبیت علیهم السلام از شهرهای مختلف سریلانکا به مناسبت أربعین أبا عبدالله الحسین علیه السلام و اصحاب با وفایش بود.

در این مراسم که به همت بنیاد هاشمیه سریلانکا و در محل رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد دهها نفر از محبان أهل بیت سریلانکا و سایر کشورهای اسلامی شرکت کردند.

با عنایت به چند ملیتی بودن عزاداران و حضور تعدادی از شیعیان افغانستان و پاکستان در این مراسم، برنامه‌های عزاداری به سه زبان انگلیسی، اردو و تامیلی برگزار شد.

اورعی کریمی رایزن فرهنگی کشورمان، حسن اقبال و امیر عباس پیرامون اربعین حسینی سخنرانی کردند.

پس از سخنرانی و ذکر مصیبت، نوحه خوانی، عزاداری و سینه زنی تا اذان مغرب و عشا ادامه داشت و نماز جماعت مغرب و عشا به امامت رایزن فرهنگی پایان بخش مراسم بود.

چین (شانگهای)

به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شانگهای مراسم سوگواری شب اربعین حسینی با حضور شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و ایرانیان مقیم، دانشجویان، کارکنان و کارمندان نهادها و سازمان‌های مختلف ایرانی در شهر شانگهای برگزار شد.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و سپس زیارت پرفیض اربعین ادامه یافت. در ادامه مراسم وابسته فرهنگی ایران در شانگهای طی سخنانی به بیان علل و تبیین اندیشه انحرافی مرجئه که از سوی بنی امیه برای انحراف افکار مسلمین و دور ساختن مردم از اهل بیت عصمت وطهارت به منظور حکومت غاصبانه وجائرانه ایجاد شده بود، پرداخت.

صربستان

آیین سوگواری اربعین شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به همت وابستگی فرهنگی و با حضور کارکنان نهادهای مستقر و همچنین جمعی از ایرانیان مقیم و خانواده‌های ایشان در حسینیه مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بلگراد برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و همچنین قرائت زیارت اربعین آغاز شد، سعید خلیلویچ مدیر موسسه اسلامی قم ضمن بیان احادیث و روایاتی منتسب به ائمه معصومین در رثاء واقعه کربلا و همچنین ترجمه و تفسیر فرازهایی از زیارتنامه اربعین و نیز تشریح رسالت عظیم حضرت زینب(س) بعنوان پیام آور نهضت عاشورا سخنانی را ایراد کردند.

گرجستان

مراسم عزاداری اربعین حضرت اباعبدالله و یاران باوفایش با مشارکت و برنامه ریزی رایزنی فرهنگی ایران در شهرهای مختلف گرجستان با شرکت شیعیان و عاشقان مکتب اهل بیت(ع) برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد خدیری امام جمعه شهر پرند در سخنانی با اشاره به اهمیت و جایگاه عزاداری اربعین در روایات، گفت: عزاداری ایام محرم موجب بقای فرهنگ ایثار و دفاع از حق در مقابل ظلم یزیدیان در گذر تاریخ شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز جهان بیش از هر زمان تشنه عدالت و معنویت است و امام حسین(ع) و یارانش با گذشت از تمام داشته‌های مادی خود، لزوم توجه به معنویت را در زندگی انسانها مورد تاکید قرار دادند.

افغانستان (کابل)

با توجه به فرارسیدن اربعین حسینی مراسم سوگواری با حضور کارکنان و ایرانیان مقیم در کابل در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این مراسم با اقامه نماز جماعت و قرائت زیارت اربعین آغاز سپس سخنران مراسم پیرامون فلسفه اربعین به ایراد سخن پرداخت. این مراسم با مدیحه سرایی و سینه زنی ادامه و با پذیرایی از عزاداران حسینی به اتمام رسید.

صد ها مسلمان عزادار به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، درغرب کابل راهپیمایی کردند. راه پیمایان و هیئت‌های سینه زنی، با در دست داشتن پرچم‌های مشکی مسیر جاده شهید مزاری را از پل سوخته الی حسینیه بقیة الله و از آنجا تا مسجد جامع امام زمان(عج) با پای پیاده پیمودند. در این راهپیمایی رئیس بنیاد فرهنگی تبلیغی پیامبر اعظم(ص) و عده زیادی از علما شرکت داشتند.

رئیس بنیاد فرهنگی تبلیغی پیامبر اعظم(ص)برای عزاداران حسینی به ایراد سخن پرداخت و گفت: در این روز اولین زائران مرقد پاک امام حسین(ع) و یارانش وارد سرزمین کربلا می‌شوند و یکبار دیگر زخم‌های قلب حرم رسول خدا که از روز الم‌ناک عاشورا در دل داشتند تازه می‌شود. سپس مداحان اهلبیت(ع) نیز با سروده‌ها و اشعار جانسوز، حماسه آفرینی کرده و با کاروان برگشته از شام و در راس آنان حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) ابراز همدردی کردند.

افغانستان (مزار شریف)

همزمان با سراسر کشورهای اسلامی در کشور جمهوری اسلامی افغانستان اربعین سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در مسجد سلطانیه با زیارت اربعین با حضور انبوه عزاداران امام حسین (ع) برگزار شد.

ابتدا حجت‌الاسلام حسنی از روحانیون اعزامی در باره فلسفه اربعین و جایگاه آن در قرآن و احادیث سخن گفت.

ونزوئلا

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی، مراسم سوگواری و عزاداری سرور شهیدان اباعبدالله الحسین با حضور خانواده مامورین نهادهای جمهوری اسلامی در ونزوئلا و برخی از ایرانیان مقیم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس برگزار شد.

سخنرانان این مراسم حسینی نژاد و کیایی نژاد روحانیون اعزامی به این کشور بودند.

در پایان این مراسم برنامه تعزیه توسط دانش آموزان مدرسه جمهوری اسلامی در کاراکاس اجرا شد که تاثیر بسزایی در تلطیف فضای معنوی این جلسه داشت.

علاوه بر مراسم فوق شیعیان لبنانی نیز در مراسمی با سوگواری و عزاداری در محل حسینیه الهادی (معروف به حسینیه لبنانی‌ها ) یاد و خاطره رشادت‌های سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) را گرامی داشتند.

همچنین شیعیان بومی ونزوئلا نیز در پنج شنبه شب در مرکز تبادلات فرهنگی ایران و آمریکای لاتین گردهم آمدند و حسب روال همیشگی خود به سوگواری و عزاداری پرداختند. سخنران این برنامه مبلغ اعزامی از قم کیایی نژاد بود.

شیعیان بومی در برخی از شهرهای دیگر ونزوئلا همانند ماراکای و جزیره مارگاریتا و پارک سیمتو با برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری یاد و خاطره سالار شهیدان را در این ایام گرامی داشتند.

مالزی

به همت رایزنی فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران و با همکاری هیئتهای مذهبی ایرانیان مقیم آیین‌های سوگواری اربعین حسینی سه شنبه شب با حضور ایرانیان و عاشقان اباعبدلله الحسین (ع ) در محل سفارت کشورمان در مالزی برگزار شد.

در این مراسم که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور با حضور کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی و علمی کشورمان و جمعی از کارگزاران نظام، تجار و بازرگانان ایرانی و گروهی از دانشجویان ایرانیان مقیم برگزار شد، پس از اقامه نماز مغرب و عشا و قرائت قرآن، سخنران مراسم طی سخنانی به شرح جایگاه و فلسفه اربعین پرداخت و برگزاری آیین چهلم را در میان ائمه تنها منحصر به امام حسین (ع) دانست که از احادیث برگرفته شده است.

حجت الاسلام منطقی، مدیر گروه مدیریت جامعه المصطفی در این آیین عامل نجات انسان را اهمیت دادن به نان و کسب حلال، دوست داشتن دوستان اهل بیت (ع) و توبه ذکر کرد.

وی با تاکید بر اینکه باب توبه همیشه باز است، کسب حلال را عامل نجات انسان دانست و گفت که حق گویی نیازمند مال حلال است.

منطقی همچنین به تشریح اهداف سیدالشهدا (ع) و اهمیت واقعه کربلا در زنده نگه داشتن اسلام و آرمان های الهی آن و عزت و سربلندی مسلمین پرداخت.

همچنین آیین اربعین حسینی برای سیدالشهدا و یاران باوفایش در هیات محبان الرسول (ص) در سردانگ مالزی با حضور جمعی از ایرانیان برگزار شد.

هند (دهلی نو)

همزمان با اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) مراسم سوگواری آن حضرت در شهرهای مختلف هندوستان با حضور جمع کثیری از شیفتگان و ارادتمندان به اهل بیت (ع) برگزار شد.

این مراسم در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران نیز با حضور سفیر، ایرانیان مقیم، مسئولین نهادها و دانشجویان مقیم دهلی و تنی چند از افغانیان مقیم هند برگزار شد.

مراسم پس از قرائت قرآن و دعای کمیل با مداحی اهل بیت و سینه زنی حاضران ادامه یافت. همانند سال گذشته میهمان ویژه شیخ الاسلام مشاور بین الملل رییس مجلس شورای اسلامی، به ارایه سخنانی در باره عظمت حرکت حضرت زینب و ورود غرور آفرینشان به کربلا در چهلم امام حسین (ع) پرداخت و اینکه امروز افتخار دولت و حکومت ما حسینی بودن آن است.

هند (بمبئی)

در اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و اصحاب با وفای ایشان، خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران میزبان ایرانیان، دانشجویان، اعضای کنسولی و سرکنسول بود.

در این مراسم که با دعای کمیل آغاز شد، مداح اهل بیت (ع)با اشعاری درخصوص امام حسین(ع) و یارانشان به روضه خوانی و سینه زنی پرداخت.

در این اقامه‌ عزای‌ حسین‌ (ع)اشاراتی به علل این روز شد ازجمله اینکه هدف‌ و درس‌هایی‌ در عاشورا بوده‌ که‌ هدف‌ تمام‌ امامان‌ (ع‌) در آن‌ خلاصه‌ شده‌ است‌ اربعین فراخوان رحمت الهی برای جذب و اصلاح انسان‌هایی با سیرت نیکو بوده است.

در این برنامه اشاره به نخستین‌ اربعین‌ شهادت‌ امام‌ حسین‌ (ع‌) که جابر بن‌ عبدالله‌ انصاری‌ و عطیه‌ عوفی‌ موفق‌ به‌ زیارت‌ تربت‌ و قبر سید الشهداء (ع‌) شدند گردید و اینکه کاروان‌ اسرای‌ اهل‌ بیت‌ (ع‌) در بازگشت‌ از شام‌ و سرراه‌ مدینه‌ وارد کربلا شدند و برای‌ شهدای‌ کربلا گریه‌ و عزاداری‌ کردند.

نکته دیگر این مراسم اشاره به زیارت‌ امام‌ حسین‌ (ع‌) در روز اربعین بود که‌ از نشانه‌های‌ مؤمن‌ شمرده‌ شده‌ است‌ لذا امام‌ عسکری‌ (ع‌) فرمودند: «نشانه‌های‌ مؤمن‌ پنج‌ چیز است‌: پنجاه‌ و یک‌ رکعت‌ نماز، زیارت‌ اربعین‌، انگشتر به‌ دست‌ راست‌ کردن‌، پیشانی‌ به‌ خاک‌ گذاشتن‌ (در حال‌ سجده‌)، و بسم‌ الله‌ را (در نماز) بلند گفتن‌».

در خاتمه نیز تاکید و توصیه‌ای‌ که‌ از طرف‌ ائمه‌ (ع‌) برای‌ عزاداری‌ امام‌ حسین‌ صورت‌ گرفته‌ بیان شد واینکه عزاداری‌ برای‌ او از مدت‌ها قبل‌ و پس‌ از آن‌ نیز ادامه‌ داشت.

پاکستان (اسلام آباد)

همزمان با اربعین حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مراسم عزاداری و سوگواری در مسجد امام حسین(ع) واقع در منطقه مسکونی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد برگزار شد.

در این مراسم سفیر جمهوری اسلامی ایران، مسئولین و کارکنان نهادهای مختلف، خانواده‌ها و تعدادی از ایرانیان مقیم حضور داشتند، ابتدا دعای پرفیض کمیل و زیارت اربعین قرائت شد.

در ادامه دارایی رایزن فرهنگی کشورمان به عنوان سخنران این مجلس ضمن تسلیت ایام اربعین سرور و سالار شهیدان، به اهمیت این روز اشاره کرد و متذکر شد: حادثه کربلا دارای سه ضلع بود یک ضلع آن حضرت امام حسین(ع)، ضلع دوم یاران و اصحاب ایشان و ضلع سوم حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) که پس از حادثه عاشورا به رسالت خود ادامه داد.

رایزن فرهنگی کشورمان با بیان ویژگی‌های هر یک از سه رکن فوق به نقش اساسی حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در پیام رسانی نهضت کربلا و افشاگری توطئه‌های یزید و عبیدالله اشاره کرد.

در ادامه این مراسم با ذکر مصیبت و نوحه خوانی توسط چترآبنوس از معلمان مجتمع آموزشی امام حسین(ع)، شرکت کنندگان به عزاداری و سینه زنی پرداختند.

پاکستان (کویته )

با حمایت خانه فرهنگ کشورمان در کویته، با حضور یحیوی سرکنسول ایران و سید ابوالفضل حسینی مسئول خانه فرهنگ و کلیه مامورین اعزامی به ن در محل سرکنسولگری برگزار شد.

در این مراسم برنامه‌ها با قرائت قرآن کریم توسط طاهریان شروع سپس زیارت عاشورا قرائت و در ادامه توسط حسینی مراسم روضه خوانی و سینه زنی انجام شد.

به همت خانه فرهنگ ایران در کویته به همین مناسبت مقاله با موضوع حضرت امام حسین(ع) و فلسفه شهادت در روزنامه آزادی ادبیات به چاپ رسید.

انتهای پیام

کد N1055201