نماینده کرمان و راور:

افزایش هزینه حضور افاغنه راه خروج آنها از کشور است

كرمان,اتباع غيرمجاز,اتباع بيگانه,افغاني

نماینده مردم کرمان و راور راه خروج افاغنه از کشور و استان متبوعش را افزایش هزینه زندگی اتباع خارجی در کشور دانست و از ارائه این پیشنهاد به شورای امنیت ملی برای تدوین طرح جامع حضور اتباع خارجی در کشور خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر مطلب فوق افزود: در حوزه افاغنه مشکلات، مسائل و آسیب‌های جدی در کشور و به خصوص در استان کرمان داریم، افاغنه از لحاظ مباحث امنیتی نیز تبدیل به یکی از معضلات کشور شده‌اند، افاغنه از لحاظ مباحث اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مقولات مختلف مشکلات عدیده‌ای را برای کشور و به خصوص استان کرمان به وجود آورده‌اند.

پورابراهیمی ادامه داد: در بحث افاغنه بهترین تصمیمات زمانی اتخاذ می‌شود که برنامه‌ای جامع در خصوص حضور آنها توسط شورای عالی امنیت ملی تدوین و تصویب شود. این طرح قرار است با انجام مطالعات و کار کارشناسی توسط شورای عالی امنیت ملی جمع‌بندی و نهایی شود.

نماینده مردم کرمان و راور،‌شناسایی افاغنه مجاز و غیرمجاز، تبدیل کردن استان و مرکز استان به منطقه ممنوعه و غیرممنوعه برای حضور افغانه را از جمله پیشنهادات ارائه شده به شورای عالی امنیت ملی اعلام و اظهار کرد: در حال حاضر جنوب استان منطقه ممنوعه برای حضور اتباع افغانی است، تاکنون تصمیمی توسط شورای عالی امنیت ملی برای اجرا در استان کرمان در خصوص اتباع افغانی اتخاذ نشده لذا شورای عالی امنیت ملی حتما باید نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشد چراکه این مطالبه مردم استان است.

پورابراهیمی تصریح کرد: قاعدتا به دلیل جایگاه شورای عالی امنیت ملی در تصمیمات کلان امنیتی که این موضوع هم یکی از آنها محسوب می‌شود همه ما باید بر اساس چهارچوب‌ها و ضوابط قانونی این مصوبات را مبنا قرار دهیم.

وی افزود: من هم مانند تمام مسئولان استان کرمان فکر می‌کنم تسریع در تعیین‌تکلیف افاغنه به رفع بسیاری از مشکلات در تمام حوزه‌های اقتصادی، اشتغال، اجتماعی و فرهنگی کمک می‌کند.

نماینده مردم استان کرمان و روار با اشاره به ازدواج زنان ایرانی‌ با افاغنه و تولد کودکانی که هویتشان دچار مشکل شده است، خاطرنشان کرد: فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها به دلیل نداشتن شناسنامه مشکلات فراوانی دارند بعضی از آنها به سن ازدواج رسیده‌اند اما نمی‌توانند ازدواج کنند، لذا حتما باید برای این موضوع تصمیم‌گیری شود تا این تصمیمات را در خصوص افاغنه مبنای عمل قرار دهیم.

این نماینده مجلس با اشاره به مسائل امنیتی، موضوعات منطقه‌ای و شرایط خاص کشور بر تسریع‌ تصمیم‌گیری درخصوص افاغنه تاکید کرد.

وی افزایش هزینه‌های حضور اتباع خارجی در کشور را راه رفع معضل افاغنه دانست و تاکید کرد: وقتی اتباع خارجی و افغانی‌ها ببینند حضورشان در ایران با اجبار تبدیل به عدم حضور نمی‌شود تصمیم‌گیری برای عدم حضورشان منطقی‌تر است، چون در حال حاضر وقتی افغانی‌ها را از مرز خارج می‌کنیم به افغانستان می‌روند و مجددا از شمال کشور وارد می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل پهناوری مرزهای امکان کنترل و نظارت در خصوص خروج فیزیکی افاغنه وجود ندارد، تصریح کرد: بنابراین باید هزینه حضور آنها در کشور افزایش یابد به این معنی که برای ماندن در ایران هزینه اقتصادی بالایی بپردازند، اگر برای آنها کارت شناسایی و هویتی صادر شود و آنها که کارت شناسایی ندارند را قبول نداشته باشیم، اگر برای درآمدهایی که کسب می‌کنند و استفاده از زیرساخت‌ها و امکانات کشور هزینه سنگین پرداخت کنند دیگر در کشور ما نمی‌مانند مثل اینکه ما بخواهیم برویم آلمان نمی‌توانیم با هزینه‌های اینجا در آلمان زندگی کنیم لذا برمی‌گردیم کسی هم ما را اخراج نکند خودمان برمی‌گردیم، بنابراین باید مدلی خودکنترلی و نظامند را جایگزین فشار سیاسی و دولتی و تصمیماتی اتخاذ کنیم که خودشان بروند.

وی با ابراز تاسف از بکارگیری افاغنه توسط بزرگ‌ترین تجار پسته در کرمان گفت: هیچ اطلاعات شفافی از وضعیت اقتصادی افاغنه در دست نیست، هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و بسیاری از مشکلات مربوط به کیفیت محصولات صادراتی متوجه آنهاست که به بازار اقتصادی ما به شدت لطمه وارد کرده است، لذا باید به این قضیه توجه جدی شود.

انتهای پیام

کد N1054942