پس از بسته شدن مرزهای زمینی؛

فرودگاه بین‌المللی تونس به روی پروازهای لیبی بسته شد / بازداشت 2 عامل انتحاری

پس از حمله انتحاری به اتوبوس گارد ریاست جمهوری تونس، تدابیر امنیتی در این کشور افزایش یافت. در این راستا دو عامل انتحاری که قصد داشتند دست به عملیاتی در مرکز پایتخت بزنند بازداشت شدند. همچنین به دنبال تهدیدات تروریستی فرودگاه بین‌المللی "قرطاج" به روی پروازهای لیبی بسته شد و تمامی پروازها از لیبی تنها در فرودگاه صفاقس انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، وزارت کشور تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد که یگان ویژه جنایات تروریستی پس از تحقیقاتی دقیق و گسترده موفق به شناسایی و بازداشت دو تروریستی شد که به تازگی توسط یک تروریست فراری به نام ولید الیوسفی برای اجرای دو عملیات انتحاری جذب شده بودند.

یکی از این عملیات انتحاری قرار بود در مرکز پایتخت تونس انجام شود.

در جریان تحقیقات مشخص شد که برادر یکی از این عوامل انتحاری بازداشت شده پیش از این و در ماه ژوئن در لیبی دست به عملیات انتحاری زده بود.

در همین راستا دولت تونس در جریان نشست وزرای دولت با موضوع مبارزه با تروریسم که به ریاست جبیب الصید، نخست وزیر تونس برگزار شد، تجهیز ارتش به مهمات و تجهیزات جدید توجه ویژه به مناطق اطراف کوهستان‌ها و نیز بهبود وضعیت میعشتی را در دستور کار خود قرار داد.

الصید پس از این نشست گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند یک استراتژی کامل شامل ابعاد امنیتی، توسعه‌ای، مذهبی و فرهنگی است. این استراتژی باید بتواند با عوامل پیدایش افراطی گری مقابله کرده و با نابودی منابع مالی تروریست‌ها آنان را از بین ببرد.

مقامات تونس در حال حاضر به دنبال سه افراطی هستند که در تهیه مواد منفجره برای عملیات تروریستی دو هفته پیش علیه اتوبوس گارد ریاست جمهوری شرکت کرده بودند.

پس از این عملیات تروریستی که 12 تن از نیروهای امنیتی گارد ریاست جمهوری و نیز الیوسفی عامل اجرای عملیات کشته شدند و داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت باجی قائد السبسی، رئیس جمهور تونس برای یک ماه حالت فوق‌العاده در کشور اعلام و آمد و شد شبانه را در پایتخت ممنوع کرد. تدابیر امنیتی دیگری از جمله بسته شدن مرزهای شرقی کشور با لیبی انجام شد.

مقامات تونس تصمیم گرفتند از امروز (شنبه) مانع از فرود آمدن هواپیماها از لیبی به فرودگاه بین‌المللی قرطاج شده و این پروازها را تنها به فرودگاه صفاقس محدود کنند.

مدیر روابط عمومی مرکز هواپیمایی و فرودگاه‌های لیبی اعلام کرد که فرودگاه صفاقس در جنوب کشور تنها فرودگاهی است که پذیرای پروازها از لیبی است.

وی بدون اشاره به مدت اجرای این طرح اعلام کرد که مرکز مکاتباتی را با شرکت‌های هواپیمایی لیبی انجام داده و این تصمیم را به اطلاع آنها رسانده است.

مسئولان تونس چهارشنبه گذشته از 227 یورش و عملیات با هدف بازداشت تروریست‌ها خبر داد و اعلام کردند که در این عملیات 20 تن بازداشت شدند.

الصید نیز روز سه شنبه رفیق الشلی، وزیر کشور و مسئول امنیتی تونس را بدون ذکر دلیل و تنها یک هفته پس از حمله انتحاری به اتوبوس گارد ریاست جمهوری از سمتش برکنار کرد.

انتهای پیام

کد N1054577