دبیر کل اتحادیه «سارک»:

سهم کشورهای عضو «سارک» از تجارت جهانی اندک است

سیاسی

دبیر کل اتحادیه کشورهای عضو اتحادیه «سارک» گفت: سهم مبادلات تجاری «سارک» ۵ درصد حجم تجارت جهانی است.

به گزارش خبر گزاری مهر به نقل از «سچ نیوز»، در شهر لاهور پاکستان نمایشگاهی از تولیدات کشورهای عضو اتحادیه «سارک» در حال برگزاری است و در آن کشورهای عضو این اتحادیه محصولات و تولیدات خود را در معرض نمایش گذاشته اند.

«ارجون بهادر تاپا» دبیر کل اتحادیه «سارک» با اظهار تأسف از حجم مبادلات تجاری کشورهای عضو اتحادیه «سارک» گفت: سهم این اتحادیه از تجارت جهانی فقط ۵ درصد است و این خود جای بسی تأسف است.

بعد از افتتاح این نمایشگاه «خرم دستگیر خان» وزیر بازرگانی پاکستان در گفتگو با رسانه ها گفت: ارتش و نیروهای امنیتی پاکستان در تلاش برای برقراری امنیت پایدار در کشور فعالیت می کنند. او در ادامه سخنان خود گفت: ما خواهان برقراری امنیت در افغانستان هستیم تا در آنجا نیز فعالیتهای اقتصادی و تجاری افزایش یابد.

 لازم به ذکر است اتحادیه همکاری منطقه‌ای کشور‌های جنوب آسیا (سارک) سازمانی اقتصادی- سیاسی متشکل از هشت کشور جنوب آسیا است. از نظر جمعیت سارک بزرگترین سازمان منطقه‌ای در جهان است. این سازمان در برگیرنده کشور‌هایی است که مجموع جمعیت آن‌ها قریب به ۵/۱ میلیارد نفر است.

در اواخر دهه ۱۹۷۰ ضیاء الرحمن رئیس جمهور بنگلادش پیشنهاد ایجاد یک بلوک تجاری متشکل از کشور‌های جنوب آسیا را مطرح کرد.

برای اولین بار در آوریل ۱۹۸۱ وزرای امور خارجه هفت کشور حنوب آسیا به منظور تاسیس یک اتحادیه تجاری در کلمبو پایتخت سریلانکا گرد هم آمدند. در اوت ۱۹۸۱ نیز کمیته‌ اتحادیه همکاری‌های کشور‌های جنوب آسیا تاسیس شد.

سارک در سال ۱۹۸۵ توسط کشور‌های هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نپال، مالدیو و بوتان تاسیس شد. در آوریل ۲۰۰۷ و در اجلاس چهاردهم این اتحادیه افغانستان نیز به عنوان هشتمین عضو سارک پذیرفته شد.

کد N1054573