حمایت آمریکا از ادعاهای ترکیه درباره قاچاق نفت داعش

سیاسی

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با رد ادعاهای روسیه گفت که مقدار نفتی که از سوریه به ترکیه قاچاق می‌شود، به حدی نیست که سودآوری چشمگیری داشته باشد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با رد ادعاهای روسیه گفت که مقدار نفتی که از سوریه به ترکیه قاچاق می‌شود، به حدی نیست که سودآوری چشمگیری داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقام‌ آمریکایی ادعای روسیه را مبنی بر این که مقام‌های ارشد ترکیه از قاچاق نفت در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه سود می‌برند، زیر سوال برد. وی که خواست نامش فاش نشود، گفت که ایالات متحده آمریکا معتقد است که بیشتر نفت قاچاق از مناطق تحت کنترل داعش به اراضی تحت کنترل دولت سوریه می‌رود و مقداری از آن هم به عراق.

وزارت دفاع روسیه اخیر اعلام کرد که مدارکی دارد که نشان می‌دهد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و خانواده وی از قاچاق نفت از اراضی تحت اشغال داعش سود می‌برند. اردوغان هم با رد کردن این ادعاها می‌گوید که اگر ثابت شود که چنین ادعاهایی صحت دارد از قدرت کناره گیری می‌کند.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا افزود: ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد که حجم مبادلات نفتی میان ترکیه و اراضی تحت اشغال داعش چندان زیاد نیست. حجم این مبادلات بسیار اندک است و به مرور زمان کمتر هم شده است.

این مقام گفت که اگر داعش بخواهد روزانه حدود 20 هزار بشکه نفت را به ترکیه وارد کند به حدود 1000 تانکر نیاز دارد و این میزان تانکر تاکنون دیده نشده که از مرز عبور کند. وی افزود: ما شواهدی نداریم که نشان دهد هزاران تانکر نفت‌کش از اراضی تحت کنترل داعش خارج شده است. برخی از مقام‌های اذعان کرده‌اند که قاچاق نفت میان این دو کشور همسایه صورت می‌گیرد اما حجم آن به قدری نیست که سودآوری زیادی داشته باشد. بیشتر نفت استخراج شده در همان اراضی تحت اشغال مصرف می‌شود.

انتهای پیام

کد N1054512