نشست شورای امنیت درباره مساله حقوق بشر در کره شمالی پنجشنبه برگزار می‌شود

سیاسی

آمریکا اعلام کرد، نشست شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز پنجشنبه درباره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی هیات آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ این نشست روز پنجشنبه 10 دسامبر 2015 و در ساعت 14:30 به وقت آمریکا برگزار می‌شود.

وی ادامه داد:‌ مقام‌های ارشد سازمان ملل در این نشست حضور خواهند داشت.

هشت کشور دیگر عضو شورای امنیت سازمان ملل که از تصمیم آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی حمایت می‌کنند شامل شیلی، فرانسه، اردن، لیتوانی، مالزی،‌ نیوزلند،‌ اسپانیا و انگلیس هستند.

ماه گذشته میلادی سفیر چین در آمریکا اعلام کرد، این ایده‌ای بسیار بد برای شورای امنیت سازمان ملل است که چنین نشستی را برگزار کند چون کار این شورا ربطی به حقوق بشر ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که وضعیت حقوق بشر در کره شمالی در دستور کارش است اگرچه این اقدام از سوی چین با مخالفت همراه بود و باعث رای منفی به آن شد.

سفیر چین در سازمان ملل نیز اخیرا گفته بود که احتمال رای منفی دیگری به تلاش شورای امنیت برای برگزاری جلسه‌ای درباره وضعیت حقوق بشری در کره شمالی وجود دارد؛ پکن تنها متحد کره شمالی محسوب می‌شود.

مجمع عمومی سازمان ملل سال گذشته میلادی و پس از برگزاری جلسه کمیته تحقیق سازمان ملل درباره نقض گسترده حقوق بشر در کره شمالی از شورای امنیت خواست تا مساله مربوط را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد.

دیپلماتها می‌گویند احتمال وتوی درخواست شورای امنیت برای ارجاع این مساله به دادگاه کیفری بین‌المللی وجود دارد.

اتنهای پیام

کد N1054488