تحلیل بین الملل؛

اردن؛ نگاه به روسیه در سایه چماق آمریکا و شیخ نشین‌ها

سیاسی

زمزمه هایی در محافل اردنی مبنی بر ضرورت نزدیک شدن به روسیه و خارج از محور سعودی ها و شیخ نشین های خلیج فارس مطرح شده اما هنوز مسیر طولانی با توجه به اهرم های فشار آل سعود علیه امان وجود دارد.

گروه بین الملل-فرزاد فرهادی: با توجه به روند خطرناک و شتابزده تحولات منطقه خاورمیانه به نظر می رسد که هنوز برخی از راهکار سیاسی غافل نمانده اند. یکی از این تلاش ها سفر اخیر پادشاه اردن به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بود.

اردنی ها از هماهنگی با روس ها در زمینه مبارزه با تروریسم به ویژه در جنوب سوریه و دیگر پرونده های منطقه ای سخن گفتند. نکته قابل تامل این است که اردن در حال حاضر می کوشد که مانع از کشیده شدن بحرانی که در اطراف این کشور رخ می دهد به داخل این کشور شود.

اگر نگاهی به رفتار دولتمردان اردنی بیندازیم متوجه می شویم که اردن همواره سیاست های دو پهلویی اتخاذ کرده است به گونه ای که از یک سو از بی طرفی در بحران سوریه دم زده است اما از سوی دیگر تحرکاتی را به همراه غرب و همپیمانان عرب آنها علیه نظام بشار اسد انجام داده است.

بدون شک اگر «امان» بخواهد به مسکو نزدیک شود با مانعی به نام عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس روبرو خواهد شد. عربستان و قطر برای ممانعت از نزدیک شدن اردن به روسیه و ایران از هیچ فشار اقتصادی و سیاسی دریغ نمی‎کنند.

اخیر زمزمه هایی در محافل اردنی درباره ضرورت فاصله گرفتن اردن از سعودی ها و نزدیک شدن به مسکو و تهران برای برقراری توازن در ائتلاف های اردن با توجه به روند شتابزده تحولات در منطقه مشاهده شده است. محافل اردنی بر این باورند که باید هماهنگی عربی-ایرانی برای خاموش کردن فتنه های کنونی منطقه وجود داشته باشد.

به اعتقاد این محافل هماهنگی عربی-روسی نیز برای حل بحرانهای موجود در منطقه مهم و ضروری است. برخی سیاست گذاران در اردن در حال حاضر می کوشند که از زیر لوای برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس و به ویژه عربستان سعودی آزاد شوند و با بازیگران منطقه ای و بین المللی مهم ائتلاف کنند.

اردن در اطراف خود فضای امنیتی و سیاسی بی ثبات را سپری می کند؛ از فلسطین گرفته تا عراق و سوریه  شرایط نا آرام است. اوضاع داخلی این کشور نیز از نظر سیاسی و اقتصادی بی ثبات است.

از این رو می توان نزدیک شدن مسکو و امان به یکدیگر را در راستای مقابله با بحران های منطقه تعریف کرد اما برای اینکه نزدیک شدن طرفین به مشارکت واقعی تبدیل شود پیمودن مسیر طولانی نیاز است. اردنی ها باید تصمیمات جسورانه ای اتخاذ کنند به ویژه که هنوز امان حول محور کشورهای حوزه خلیج فارس و آمریکا می چرخد.

بدون تردید همان گونه که آمریکایی ها مایل به گسترش نفوذ روسیه به عراق نیستند درباره اردن نیز مانع از نزدیک شدن امان به رقیب دیرینه خود یعنی روسیه می شوند. سعودی ها نیز همانطور که گفته شد با همه اهرم های فشار اقتصادی و سیاسی مانع از نزدیک شدن اردن به روسیه و ایران خواهند شد.

اما آنچه دولتمردان اردن باید به آن توجه کنند خطر تکفیری هایی است که بستر مناسب را در این کشور دارند و می توانند تهدیدی بالقوه برای آنها باشند. اردنی ها باید متوجه طرحهای صهیونیستها و آمریکایی ها برای ایجاد آشوب و بحران در منطقه باشند و بدانند که آمریکایی ها فقط به دنبال منافع خود هستند. دنباله روی اردن از آمریکا و همپیمانان سعودی آنها، تبعات مخربی به دنبال خواهد داشت.

کد N1054391