کری:

جلوگیری از فعالیت های آتی ایران مهمتر از اقدامات گذشته آن است

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد که جلوگیری از اقدامات آتی ایران مهمتر از فعالیت مبهم گذشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جان کری» که در یونان به سر می برد با بیان این مطللب در ادامه گفت: هنوز برای اعلام نظر درباره گزارش آژانس درباره فعالیت های گذشته ایران زود است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت: بارها گفته ایم که می دانیم که ایران در گذشته چه فعالیت هایی داشته اما آنچه مهم است این است که اجازه ندهیم آن فعالیت های گذشته تکرار شوند.

کری در ادامه با اشاره به توافق ایران و کشورهای ۱+۵ در تاریخ ۱۴ جولای تاکید کرد که اجرای کامل این توافق امری مهم است.

به گزارش مهر، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود که اختصاص به پرونده پی ام دی (فعالیت های ادعایی) داشت بار دیگر بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران تاکید کرد و در همین رابطه سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه،  در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون ارزیابی نهایی درباره مسایل گذشته موسوم به پی‌ام‌دی گفت: گزارش ارزیابی نهایی آژانس درباره مسایل گذشته نشان می‌دهد که هیچ نشانه‌ای از یک برنامه نظامی هسته‌ای و یا انحراف مواد هسته‌ای در ایران پیدا نشده و صلح‌آمیز بودن برنامه ایران اثبات شده است. حالا نوبت ۱+۵ است که موضوع را در شورای حکام ببندند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در جواب به این سؤال که آژانس ادعا کرده قبل از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌های اندکی در رابطه با بعضی فناوری‌های با کاربرد دوگانه مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای در ایران انجام شده است، گفت: شاید تنها نکته قابل تأمل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری‌های دومنظوره باشد؛ اولاً باید گفت که مطالعه در مورد تمامی فناوری‌های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح‌آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیاً مطالعه در خصوص چنین فناوری‌هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می‌شود، مهم این است که مواد هسته‌ای به‌سمت مقاصد غیر صلح‌آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تأیید عدم انحراف است

کد N1054213