انتقادها به هدر رفتن پول‌های اختصاص یافته به بازسازی افغانستان

اداره بازرسی عمومی آمریکا با انتقاد از هدر رفتن مبالغ زیادی از بودجه اختصاص یافته به افغانستان اعلام کرد که تنها در یک مورد تعداد کمی از کارمندان آمریکایی ۱۵۰میلیون دلار را برای اجاره‌ ویلاهای و تامین امنیت خود در کابل و سه شهر دیگر افغانستان هزینه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از بی.بی.سی، اداره بازرسی عمومی آمریکا (سیگار) اعلام کرد این هزینه که ۲۰ درصد کل بودجه این واحد از نیروهای آمریکایی را تشکیل می‌دهد، صرف اجاره ویلاهای شخصی و نیروهای محافظ برای کارمندان دولت آمریکا شده است، در حالیکه این کارمندان قادر بودند از پایگاهای نیروهای نظامی آمریکایی استفاده کنند.

این اداره همچنین آورده است، براساس ارزیابی این نهاد اگر این نیروها از تسهیلاتی که در سفارت آمریکا در کابل موجود بود، استفاده می‌کردند، هزینه ۱۰ کارمند آن در سال ۲۰۱۴ به حدود ۱.۸ میلیون دلار کاهش می‌یافت.

بر اساس نامه این اداره که به وزارت دفاع آمریکا نوشته شده، این ویلاها در کابل، همچنین ویلاهای مشابه در شهرهای هرات در غرب، و مزارشریف در شمال افغانستان و برای مدتی کوتاهی در شهر جلال آباد در شرق افغانستان اجاره شده بودند.

این اداره در ادامه افزوده است: ۱۵۰میلیون دلار برای سکونت و حمایت از تعدادی انگشت شمار نیروهای آمریکایی که بیشترین تعداد آنان به ۵ الی ۱۰ نفر می‌رسید، هزینه شده‌است.

در نامه‌ تازه این نهاد آمده است که براساس اطلاعات به دست آمده، این واحد از نیروهای آمریکایی از ۲۸۲ میلیون دلاری را که قرار بود برای توسعه صنعت، معدن، نفت و گاز در افغانستان به مصرف برسانند، به طور درست استفاده نکرده‌اند.

۴۳ میلیون دلار از این سرمایه برای ساخت یک پمپ گاز برای استفاده خودروها در شهر شبرغان، ولایت جوزجان در شمال افغانستان به کار رفته درحالیکه هزینه ساخت چنین تاسیساتی در کشورهای همسایه افغانستان ۵۰۰ هزار دلار است.

این نهاد افزوده که کنگره آمریکا از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۴ میلادی، ۸۲۲ میلیون دلار را برای این بخش از نیروهای آمریکایی که تحت عنوان ثبات و کسب و کار درافغانستان فعالیت می‌کردند، تصویب کرده بود که از این مقدار ۷۶۶ میلیون دلار به این نهاد سپرده شده‌است.

این واحد درسال ۲۰۰۶ توسط وزارت دفاع آمریکا در عراق ایجاد شد و در سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را در افغانستان آغازکرد و این فعالیت تا ماه مارسچ ۲۰۱۵ ادامه داشت.

انتهای پیام

کد N1054088