العبادی خطاب به آمریکایی‌ها:

اعزام نیروهای زمینی بیگانه به خاک عراق «اقدامی خصمانه» است

سیاسی

نخست وزیر عراق در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی پیرامون لزوم اعزام نیروهای زمینی آمریکایی به عراق، گفت: اعزام نیروهای بیگانه به عراق بدون موافقت بغداد «اقدامی خصمانه» است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه نیوز، «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق، به اظهارات مقامات آمریکایی پیرامون لزوم اعزام نیروهای زمینی ارتش این کشور به عراق واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، العبادی با بیان اینکه دولت بغداد از هیچ دولتی ـ چه منطقه ای و چه بین المللی ـ درخواست اعزام نیروهای زمینی را نکرده است، تصریح کرد: در صورتی که چنین مسأله ای بدون موافقت دولت بغداد اتفاق بیافتد، ما آن را اقدامی خصمانه تلقی کرده و بر همین مبنا با آن تعامل خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه عراق در شرایط کنونی به هیچ نیروی زمینی بیگانه نیازی ندارد، اظهار داشت: بار دیگر تأکید می کنم که عراق از قدرت کافی برای مقابله با تروریست ها برخوردار است.

نخست وزیر عراق در ادامه تصریح کرد: دولت بغداد به صورت کاملا قاطعانه تأکید می کند که اعزام هرگونه نیروی زمینی بیگانه به خاک عراق، نقض حاکمیت ملی آن محسوب می شود.

العبادی تأکید کرد: ما همواره خواستار حمایت جامعه جهانی و ائتلاف بین المللی از دولت بغداد در مبارزه با داعش در زمینه های تسلیح و آموزش بوده و هستیم اما با اعزام نیروی زمینی بیگانه کاملا مخالفیم.

گفتنی است، روز چهارشنبه هفته جاری «جان کری» وزیر خارجه آمریکا گفته بود که دولت بغداد از برنامه واشنگتن برای اعزام نیروهای ویژه آمریکایی به عراق آگاه است.

پیشتر نیز «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا از لزوم اعزام نیروهای ویژه این کشور به خاک عراق سخن گفته بود.

کد N1053664