چاوش اوغلو:

روسیه و ترکیه تمایلی به تشدید تنش ندارند

سیاسی

وزیر امور خارجه ترکیه در مورد روابط میان روسیه و کشورش بعد از سرنگونی جنگنده روسی گفت: طرفین تمایلی به تشدید تنش ندارند و می خواهند روابط خود را بهبود ببخشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «مولود چاوش اوغلو» بعد از دیدار با لاوروف که در شهر بلگراد پایتخت صربستان برگزار شد، گفت: دیدار خوبی بود و طرفین برای بازگرداندن روابط به حالت طبیعی باید به چنین دیدارهایی ادامه دهند.

وزیر امور خارجه ترکیه ابراز امیداواری کرد که روسیه از وارد آوردن اتهامات به ترکیه بدون ارائه ادله ملموس دست بردارد و در تصمیم های شتابزده خود تجدید نظر کند. وی افزود: ما تا کنون هیچ تصمیمی علیه روسیه اتخاذ نکرده ایم و منتظر بهبود روابط دو جانبه هستیم، ما باید بدانیم که شرایط کنونی در روابط طرفیبن ابدی نخواهد بود.

وزیران امور خارجه ترکیه و روسیه در حاشیه بیست و دومین نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا، دیدار کردند و این بعد از سرنگونی جنگنده روسی توسط جنگنده آمریکا در آسمان سوریه، اولین دیدار در سطوح عالی میان طرفین است.

گفتنی است چندی پیش جنگنده اف ۱۶ ترکیه یک فروند جنگنده سوخو ۲۴ روسیه را هدف قرار و سرنگون کرد. بعد از این حادثه روابط میان طرفین به شدت متشنج شد و مسکو تحریم هایی را علیه آنکارا وضع کرد.

در همین راستا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نطقی تلوزیونی گفت: ترکیه از ساقط کردن جنگنده روسیه پشیمان خواهد شد. پوتین در سخنانی برای مردم روسیه که از شبکه های تلوزیونی این کشور پخش می شد با اشاره به ساقط شدن جنگنده این کشور توسط ترکیه گفت: هر کسی که فکر می کند واکنش ما به ترکیه فقط اقتصادی خواهد بود عمیقا در اشتباه است.

کد N1053491