امیرعبداللهیان: نشست وین3 تا دو هفته دیگر/ گزارش نشست وین2 به بشار اسد داده شد

ایرنا نوشت: معاون عربی- آفریقای وزیر امور خارجه با اعلام اینکه نشست وین3 قرار است طی 10 تا 15 روز آینده برگزار شود، گفت: در این نشست جزییات بیشتری درباره تقویت روند مبارزه با تروریسم و پیگیری راهکار سیاسی در سوریه مورد توجه قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان بعداز ظهر پنجشنبه در حاشیه مراسم ترحیم مرحوم غضنفر رکن آبادی این مطلب را در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا بیان کرد.
وی اضافه کرد: در سفر اخیری که با علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک به سوریه داشتیم، ملاقاتی را با بشار اسد نیز انجام دادیم و گزارش نشست وین2 را به او ارائه کردیم.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: در این سفر نسبت به نشست وین3 و نحوه تعاملی که حکومت سوریه، بازیگران دیگر و مردم سوریه خواهند داشت، تبادل نظر کردیم.
وی در پاسخ به این پرسش که شما گفته بودید نشست های حاشیه ای درباره وین به نشست وین 3 آسیب می رساند، چه کشورهایی قصد برگزاری چنین نشست هایی دارند؟ گفت: تلاش هایی را عربستان سعودی انجام داده است که گروهی از معارضین سوریه را گردهم بیاورد و در ریاض جلساتی را برگزار کند.
امیرعبداللهیان ادامه داد: این درخواست عربستان سعودی در نشست 2 وین مطرح شد و طرف سعودی اصرار زیادی بر این کار داشت اما ما و بعضی از کشورها مخالف این هستیم که چنین اقداماتی انجام شود.
معاون عربی- آفریقای وزیر امور خارجه یادآورشد: طبیعی است هرگونه هماهنگی درخصوص معارضین سوریه، معارضینی که معتقد به راهکار سیاسی و نه حمل سلاح و همکاری با گروه های تروریستی هستند باید با هماهنگی نماینده دبیرکل سازمان ملل انجام شود.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: در بند دیگری از بیانیه وین2 توافق شد که سازمان ملل تلاش کند گروه های تروریستی مشخص شوند، یعنی چه گروه هایی در سوریه تروریست شناخته می شود.
وی خاطرنشان کرد: کشور اردن هم قرار شد مشورت هایی را با برخی کشورها برای شناسایی و تعیین این لیست انجام دهد اما نه اینکه نشستی را در اردن برگزار کند.
معاون عربی- آفریقای وزیر امورخارجه تاکید کرد: ما این اقدامات شتابزده را مغایر توافق موجود در وین 2 می دانیم و معتقدیم که همه چیز در چارچوب هماهنگی با سازمان ملل متحد و مشورت با دولت و نظام سیاسی سوریه و شخص آقای رئیس جمهوری سوریه که مشروعیت قانونی در این کشور دارند، انجام شود.

**PMD را از عراقچی بپرسید
امیرعبداللهیان همچنین درباره ارزیابی اش از گزارش آمانو و PMD گفت: در این خصوص از آقای دکتر عراقچی پیگیری شود.

**پیگیری حقوقی فاجعه منا در سه سطح دنبال می شود
معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درباره پیگیری فاجعه منا گفت: پیگیری های حقوقی در سه سطح دنبال می شود. سطح اول در داخل کشور است و خانواده های جانباختگان منا می توانند با مراجعه به بخش ذیربطی که توسط سازمان حج و زیارت به زودی اعلام خواهد شد شکایت های خود را برای مطالبات حقوقی از دولت عربستان سعودی ارائه دهند.
امیرعبداللهیان تصریح کرد: به زودی سازمان حج و زیارت اطلاعیه ای را در این رابطه منتشر می کند.
وی ادامه داد: وزارت امورخارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم اقداماتی را انجام دادند و تمامی مستندات با همکاری های بخش های ذیربط در کشور از جمله سازمان حج و زیارت و بعثه رهبر معظم انقلاب به عمل آمده است که این مستندات کارهای حقوقی و بین المللی خودش دنبال می شود.
معاون عربی- آفریقای وزیرامورخارجه اضافه کرد: برخی موسسات حقوقی بین المللی غیرحکومتی هم اقدامات گسترده ای را انجام داده اند که مجموعه اینها اولا برای مطالبه حقوق جانباختگان و خانواده آنها از دولت سعودی است و ثانیا برای تضمین هرچه بیشتر در انجام مناسک حج تمتع سال آینده با ایمنی و امنیت بالا است.

4949

کد N1053322