روسیه تحویل سامانه اس 300 به ایران را آغاز کرده است

تسنیم نوشت: ولادیمیر کوژین، معاون همکاری‌های نظامی-فنی رئیس‌جمهور روسیه، می‌گوید کشورش ارسال سیستم‌های دفاع موشکی اس-300 به ایران را آغاز کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کوژین در اظهاراتی که در خبرگزاری روسی ایتارتاس منتشر شد گفت: "قرارداد اجرایی شده است. آنها شروع کرده‌اند."

سرگی چمزوف، رئیس شرکت روستک پیشتر اعلام کرده بود قرارداد جدید برای فروش سیستم‌های اس‌-300 به ایران از اوایل ماه نوامبر اجرایی شده است. این قرارداد پس از آن امضاء شد که ولادیمیر پوتین دستور توقف فروش این سیستم‌ها به ایران را لغو کرد.

روسیه و ایران در سال 2007 قرارداد خرید پنج سیستم اس-300 را امضاء کردند اما در پاییز 2010 و متعاقب تحریم‌های بین‌المللی،‌ دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور وقت روسیه، فروش این سیستم‌ها را به حالت تعلیق در آورد. بدین ترتیب قرارداد 800 میلیون دلاری فسخ شده و مبلغ پیش‌پرداخت به ایران بازگردانده شد.

ایران در دادگاه حکمیت ژنو از روسیه شکایت کرده و به دلیل نقض قرارداد خواهان دریافت 4 میلیارد دلار غرامت شد.

رئیس‌جمهور روسیه تابستان گذشته ممنوعیت فروش سیستم‌های اس-300 به ایران را لغو کرد.

منابع رسمی هنوز اعلام نکرده‌اند که ایران چه نسخه‌ای از اس-300 را دریافت خواهد کرد: اس-300 پی‌ام‌یو-1، که تولید آن متوقف شده و شاید برای ایران به صورت ویژه بازتولید شود، یا مدل اس-300 وی‌آم.

4949

کد N1053319