کارشناس رژیم صهیونیستی: نباید روس‌ها را به دشمنان خود بدل کنیم

اسراييل

یک کارشناس اسرائیلی در امور خاورمیانه ضمن بررسی هماهنگی‌ها میان روسیه و این رژیم بر اساس توافقنامه‌ای که میان پوتین و نتانیاهو امضا شد و نیز بررسی تشکیل گروه هماهنگی برای ممانعت از هرگونه شلیک غیرعامدانه در سوریه تاکید کرده که روسیه دشمن اسرائیل نیست و اسرائیل نمی‌خواهد با روسیه دچار مشکل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویانی ایران (ایسنا)، پروفسور ایال زیسر، کارشناس اسرائیلی در امور خاورمیانه در دانشگاه تل‌آویو در گفتگویی رادیویی که روزنامه عبری زبان معاریو آن را منتشر کرده، به بررسی هماهنگی‌ها میان روسیه و این رژیم بر اساس توافقنامه پوتین و نتانیاهو و تشکیل گروه هماهنگی برای ممانعت از هرگونه تیراندازی و شلیک غیرعمدی در سوریه پرداخته و تاکید کرده است که روسیه دشمن اسرائیل نیست و اسرائیل نمی‌خواهد با روسیه دچار مشکل شود.

این روزنامه در ادامه نوشت، هر کس از هماهنگی‌های امنیتی میان روسیه و اسرائیل سخن می‌گوید باید به این سخن زیسر گوش فرا دهد که می‌گوید: روسیه به سوریه آمده و در حالی که ایران و حزب الله را در آغوش دارد،‌ در تمامی جهات حملاتی را آغاز کرده است و در عین حال می‌گوید: ما نمی‌خواهیم با شما دچار مشکل شویم بیایید کارها را با هم هماهنگ کنیم و این ماهیت گرمی روابط است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: روس‌ها به دنبال منافعشان که بخشی از آن با منافع اسرائیل در تعارض است، به سوریه آمده‌اند.

زیسر معتقد است که رژیم صهیونیستی می داند که دخالت و درگیری با روس‌ها عاقلانه نیست و حکیمانه است برای کاهش ضرر مستقیما با روس‌ها مواجه نشویم.

وی در ادامه این گفتگوی رادیویی اظهار داشت: اینکه یک جنگنده روسی حریم هوایی اسرائیل را نقض کند، اتفاقی و یا اشتباه نبوده‌ است.

کارشناس اسرائیلی با بررسی حالات مختلف دیگری گفت: روس‌ها سامانه‌های موشکی فوق پیشرفته‌ای را در سوریه قرار داده‌اند و با ایران و حزب الله هماهنگ هستند آنها می‌دانند که باید برای کاهش ضرر با اسرائیل گفتگو کنند زیرا اسرائیل عاملی مرتبط است.

وی پیام روسیه را اینگونه تعبیر کرد که "چه شما بخواهید چه نخواهید ما در اینجا می‌مانیم و هرکاری بخواهیم انجام می دهیم ".

زیسر تاکید کرد: روس‌ها دشمن اسرائیل نیستند و نباید آنها را به دشمنان خود بدل کنیم. جنگنده‌های روسی در مرحله بعدی نه فقط یک کیلومتر بلکه سه کیلومتر در اسرائیل نفوذ می‌کنند و در مرحله بعدی موشک‌های را به سمت جنگنده‌های ما شلیک می‌کنند و به همین دلیل ما باید با روس‌ها هماهنگ شویم.

وی با اشاره به تشکیل یک گروه هماهنگی روسی-اسرائیلی برای ممانعت از هرگونه شلیک غیرعمدی در سوریه گفت که پس از موافقت بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) و ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) ریاست این گروه را یک نماینده از ستاد مشترک ارتش هر دو طرف بر عهده خواهد داشت و اسرائیل از استقرار نظامی روسیه در سوریه نگران است، آمریکا نیز اعلام کرده روسیه به منظور مقابله با جنگنده‌های اسرائیل در حریم هوایی سوریه، یگان‌های پیشرفته‌ای در سوریه مستقر کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مسئول نظامی رژیم صهیونیستی بدون ذکر نامش اعلام کرد که مذاکرات روسیه و اسرائیل به عملیات هوایی بر فراز سوریه، عدم ارسال پارازیت روی سیستم‌های ارتباطی و رادارهای هر دو طرف و تعیین راه‌هایی برای شناسایی طرف مقابل برای ممانعت از هرگونه برخورد غیرعامدانه در عملیات‌ها اختصاص یافت.

همچنین در این مذاکرات توافقنامه‌ای برای هماهنگی در زمینه عملیات‌های دریایی در سواحل سوریه در دریای مدیترانه که پایگاه دریایی بزرگ روسیه قرار دارد، بررسی شد.

انتهای پیام

کد N1053256