موضع گیری گورباچف درباره تنش میان روسیه و ترکیه

ایرنا نوشت: در حالی که تنش ها در روابط روسیه و ترکیه بر اثر سرنگونی یک بمب افکن سوخوی روسیه توسط جنگنده ترکیه ای در حریم هوایی سوریه، روابط دو کشور را به تیرگی کشانده است، «میخاییل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق خواستار حل و فصل مسایل مسکو و آنکارا از طریق مذاکره شد.

 

به گزارش ایرنا،گورباچف روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: روسیه و ترکیه باید برای نزدیکی به یکدیگر و آغاز مذاکرات برای دستیابی به توافق در شرایط دشوار کنونی تلاش کنند.
وی افزود: وضعیت پیش آمده در روابط روسیه و ترکیه بسیار تاسف آور است. تلاش های بسیار زیادی برای رسیدن روابط دوجانبه به سطح بالایی که در سال های اخیر شاهد بودیم انجام گرفت.
رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق گفت: در دوره حکومت من رویدادهای زیادی برای توسعه روابط مسکو و آنکارا انجام گرفت.
گورباچف با بیان این که روسیه و ترکیه دارای پیوندهای گسترده ای هستند، اظهار داشت: در واقع این پیوندها عامل مهمی برای توسعه روابط مسکو و آنکارا است و باید در شرایط کنونی برای بهبودی روابط دوجانبه تلاش کرد.
آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی هشدار داد تیرگی روابط روسیه و ترکیه برای دو کشور زیان های بسیار سنگینی به همراه خواهد داشت.
وی همچنین وضعیت کنونی را ضربه ای به امور اروپایی و ساختار امنیت این قاره خواند که پیامدهای منفی به همراه دارد.
روابط روسیه و ترکیه پس از سرنگونی یک فروند بمب افکن سوخو-24 روسیه در حریم هوایی سوریه بر اثر اصابت موشک یک جنگنده اف-16 ترکیه تیره شده است.
روسیه اعلام کرده براساس اطلاعات قابل ارائه و مستند از نقشه پروازی بمب افکن روسی و همچنین نقشه های ماهواره ای، ادعاهای ترکیه مبنی بر تجاوز هواپیما به خاک این کشور نادرست است.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه این اقدام ترکیه را ضربه از پشت خواند و از دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در حاشیه اجلاس جهانی اقلیمی که اخیرا در پاریس برگزار شد خودداری کرد.
کرملین همچنین اعلام کرده است که اجلاس شورای عالی روسای جمهوری روسیه و ترکیه که قرار بود روز 15 ماه جاری میلادی برگزار شود را لغو می کند.
مسکو همچنین در رابطه با سرنگونی هواپیمای نظامی خود در سوریه مجازات هایی را علیه ترکیه اعمال کرده است.
دیمیتری مدودف» نخست وزیر فدراسیون روسیه، در این راستا روز چهارشنبه فرمان اجرای اقدامات ویژه اقتصادی علیه ترکیه که حلقه تحریم ها را تنگ تر می کند، امضا کرد.
در این سند گفته شده است: وزارت بازرگانی روسیه و سازمان های مرتبط در دولت موظف هستند روند مذاکرات در باره قراردادهای دولت های روسیه و ترکیه را درباره خدمات تجاری و سرمایه گذاری تعلیق کنند.
همچنین بر اساس یک تصمیم دیگر، همکاری در برنامه های میان مدت بازرگانی، اقتصادی، علمی، فنی و همکاری های فرهنگی دو کشور که فاصله زمانی 2016 تا 2019 را در بر می گرفت، تعلیق شده است.
در همین حال وزیر خارجه روسیه با درخواست دیدار با همتای ترک خود برای مذاکره در باره وضعیت کنونی موافقت کرده است و این دیدار قرار است در بلگراد در حاشیه اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام گیرد.

4949

کد N1053143