پاسخ جالب کاخ سفید به اظهارات روسیه درباره خرید نفت داعش توسط ترکیه

آمريكا

سخنگوی کاخ سفید با رد ادعای روسیه مبنی بر اینکه ترکیه از داعش نفت خریداری می‌کند، مدعی شد، بزرگترین مصرف‌کننده نفت داعش دولت سوریه است.

سخنگوی کاخ سفید با رد ادعای روسیه مبنی بر اینکه ترکیه از داعش نفت خریداری می‌کند، مدعی شد، بزرگترین مصرف‌کننده نفت داعش دولت سوریه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه رای‌الیوم، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی مدعی شد، بزرگترین مصرف‌کننده نفتی که داعش اقدام به فروش آن می‌کند، دولت سوریه است. وی خطاب به خبرنگاران ادعا کرد: باید از دولت روسیه پرسید درخصوص این اتهامات مطمئن است. تناقض‌گویی روسیه در آن است که مصرف‌کننده اصلی نفت غیرقانونی، اسد و دولتش است.

ارنست با اشاره به اینکه آمریکا بارها دولت سوریه را به خرید نفت استخراجی تروریست‌ها متهم کرده به مسکو نصیحت کرد این مساله را با دمشق مطرح کند.

ارنست ادامه داد: اگر روس‌ها واقعا درباره اقدامات غیرقانونی داعش نگران هستند، باید با بشار اسد (رئیس‌جمهور سوریه) که در ادامه قدرت خود به روس‌ها تکیه گروه، گفت‌وگو کنند.

سخنگوی کاخ سفید اظهار داشت: باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا عصر روز سه‌شنبه در حاشیه کنفرانس آب و هوای پاریس با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای دیدار و دوباره تامین امنیت مرزهای ترکیه با سوریه و حفظ امنیت داخلی ترکیه گفت‌وگو کرد.

سخنگوی کاخ سفید از واکنش نسبت به اتهاماتی که وزارت دفاع روسیه متوجه رئیس‌جمهور ترکیه و خانواده‌اش مبنی بر خرید نفت از داعش کرده است، خودداری ورزید.

در تناقض آشکار با اظهارات سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی، وزارت خارجه آمریکا در روز چهارشنبه اعتراف کرد، نفتی که داعش از سوریه استخراج می‌کند، از مرزهای ترکیه عبور می‌کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: توزیع نفتی که داعش استخراج می‌کند از مرزهای مشترک سوریه - ترکیه انجام می‌شود و به همین دلیل ما از ترکیه می‌خواهیم که مرزهایش را ببندد.

اما تونر از رسیدگی به صحت و اعتبار تصاویر ماهواره‌ای که وزارت دفاع روسیه ارائه کرده و در آنها نفتکش‌ها را در حال عبور از مرزهای ترکیه نشان می‌دهد، خودداری کرد.

وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرده بود که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و اعضای خانواده وی به طور مستقیم در تحویل نفت غیرقانونی از میدان نفتی متعلق به داعش در سوریه نقش دارد.

آناتولی آنتونف، معاون وزیر دفاع روسیه در یک جلسه توجیهی در مسکو گفت: درآمدهای فروش نفت یکی از مهم‌ترین منابع فعالیت‌ تروریست‌ها در سوریه است. آنها سالانه حدود دو میلیارد دلار درمی‌آورند و این بودجه را صرف نیروگیری از شبه‌نظامیان سراسر جهان و تجهیز آنها به سلاح و تجهیزات و مهمات می‌کنند.

وی ادامه داد: مصرف‌کننده اصلی این نفت دزدیده شده از صاحبان قانونی آن در سوریه و عراق، ترکیه است. طبق اطلاعات موجود، این تجارت غیرقانونی شامل مقام عالیرتبه این کشور یعنی اردوغان و خانواده‌اش نیز می‌شود.

وی همچنین از بمباران گسترده مراکز و تاسیسات نفتی و تانکرهای نفتکش گروه تروریستی داعش خبر داد.

انتهای پیام

کد N1053005