عراقچی: گزارش آمانو صراحتا نظامی‌بودن برنامه هسته‌ای ایران را رد می‌کند

معاون ظریف گفت: برجسته ترین بخش گزارش مدیرکل آژانس در مورد مسایل گذشته و حال در بخش جمع بندی گزارش آمده که به صراحت می گوید آنچه درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران ادعا شده بود صرفا در حد یک مطالعه و موضوعات علمی بوده است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان در برنامه تیتر امشب در شبکه خبر گفت: نگاه کلی گزارش آژانس در رابطه با مسایل باقیمانده در گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران بر خلاف همه حرف‌هایی است که در 10 سال گذشته علیه ایران مطرح شده است.

وی گفت: ارزیابی آژانس در بررسی صورت گرفته این است که تا قبل از 2003 فعالیت‌های مطالعاتی در ایران و نه توسط ایران انجام شده است و همچنین نشانه ای از انحراف مواد هسته‌ای به سمت اقدامات غیر صلح آمیز وجود نداشته است.

وی ادامه داد: آنچه که آژانس در رابطه انجام فعالیت‌های مطالعاتی و علمی در همین گزارش مدعی شده را ما قبول نداریم و نظرات خود را در زمان مقتضی به آژانس اعلام خواهیم کرد.

عراقچی گفت: با وجود آنکه آمانو قبلا گفته بود گزارشش نه سیاه است و نه سفید اما از نظر ما به سمت سفید بیشتر گرایش دارد. به ویژه جمع بندی این گزارش صراحتا وجود یک برنامه نظامی را رد می‌کند و راه را برای اینکه شورای حکام موضوع پی ام دی را خاتمه دهد هموار می‌کند.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در خصوص بخش‌های مثبت گزارش جدید آژانس دررابطه با ایران گفت: در این گزارش اعلام شده است که هیچ نشانه ای از مواد هسته‌ای غیر صلح آمیز وجود ندارد همچنین هیچ نشانه‌ای از چرخه سوخت اعلام نشده در ایران نیست. در رابطه با اقلام دو منظوره آژانس می گوید ایران بر روی چاشنی‌های انفجاری قبلا کار کرده اما به این مساله اذعان دارد که این چاشنی‌ها هم کاربرد صلح آمیز دارد و هم غیر صلح آمیز و نمی تواند در این رابطه قضاوتی داشته باشد.

عراقچی ادامه داد: در گزارش آمده است هیچ نشانه یا علامتی که مواد هسته‌ای در جهت خلاف مصارف صلح آمیز استفاده شده باشد وجود ندارد. همچنین خریدهای ایران در جهت خلاف، نبوده است و یا سازمانی که برای ایجاد بمب و سلاح هسته‌ای در ایران ایجاد شده باشد وجود ندارد. البته آژانس اشاره می کند که ساختاری از یک سازمان با این هدف قبلا وجود داشته است که از نظر ایران این سازمان می تواند برای سلاح‌های متعارف وجود داشته باشد.

وی ادامه داد:‌ آژانس در گزارشش درباره فعالیت‌هایی با کاربرد دوگانه در هیچ کجا نگفته است که توسط ایران این فعالیت‌ها صورت گرفته بلکه گفته است در ایران انجام شده و هیچ کجای گزارش دولت ایران را متهم نمی کند که دنبال این کار رفته است.

عراقچی در بیان نکته مثبت دیگر گزارش آمانو گفت: در این گزارش در هیچ کجا از لفظ PMD، ابعاد نظامی احتمالی استفاده نشده است چرا که ما هیچ وقت چنین موضوعی را به رسمیت نشناخته و اجازه هم ندادیم از آن در اسناد رسمی و یا مباحث استفاده شود. همین طور که در برجام و نقشه راه چنین واژه ای استفاده نشده است و حتی در عنوان گزارش مذکور به موضوع «رسیدگی به مسایل گذشته و کنونی» اشاره شده است و لفظ ابعاد نظامی احتمالی به کلی کنار گذاشته شد.

تکمیل می شود.

کد N1052728