جزئیات پرونده تبادل نظامیان لبنانی با جبهه النصره

سیاسی

انتشار جزئیات پرونده تبادل نظامیان لبنانی با گروه تروریستی جبهه النصره، نقش برجسنه سید حسن نصرالله در این عملیات را مشخص کرد.

به گزارش خبرنگار مهر از بیروت، روز گذشته در لبنان روز خوشحالی و هیجان بود و تعدادی از نظامیان لبنانی که ۱۶ ماه نزد گروه تروریستی جبهه النصره اسیر بودند با تلاش مقامات مختلف بالاخره آزاد شدند.

۱۶ ماه پیش در عرسال، شهر لبنانی که تقریبا در اشغال تروریست ها و طرفداران آنها است، تعداد زیادی ارتشی و پلیس لبنان توسط تروریست ها محاصره و اسیر شدند. این اقدام تروریست ها در پی بازداشت شخصی صورت گرفت که بعدها گفته شد پسر یکی از شاهزادگان سعودی است.

با آزاد کردن این شخص و اسارت ارتشی ها و پلیس در شهر عرسال، شهر علنا به دست تروریست ها افتاد. این نظامی ها تصور نمی کردند که با تسلیم شدن در برابر گروهک مسلح شهرشان عاقبت تحویل جبهه النصره و داعش خواهند شد.

دو نفر از این افراد در همان ماه های نخست، جهت فشار بر دولت و ارتش لبنان و مقاومت، ذبح شدند و بقیه افراد میان داعش و جبهه النصره تقسیم شده و در بیابان های اطراف شهر در غارها و باغها در شرایط بسیار سختی روزهای اسارت را سپری کردند.

سرتیپ عباس ابراهیم فرمانده نیروی انتظامی لبنان از طرف دولت موظف به پیگیری پرونده برای تبادل اسرا شد. در هفته های اول برای فشار به دولت، تقاضاهای نامعقول مالی و آزادسازی تروریست های دربند دولت لبنان و سوریه باعث توقف این پرونده شده بود. هر هفته هم با تهدید به قتل نظامیان لبنان، فشار روحی روانی به آنان و خانواده هایشان وارد می شد. در شانزدهم مهر ماه، عباس ابراهیم ملاقاتی با سید حسن نصرالله داشت و گفتگوهایی میان آنها در رابطه با این پرونده انجام شد.

قطعا روش ها و تجربیاتی که حزب الله در زمینه تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی دارد به سرتیپ منتقل شد. از طرف دیگر پیروزی های حزب الله در پاکسازی مناطق مختلف از تروریست ها و فشار و محاصره آنها باعث شد تا زمینه برای تبادل فراهم شود. چیزی که در کلام برخی مسئولان و اسرای آزاد شده هم ذکر شد.

روزنامه الاخبار در این زمینه می نویسد: سید حسن نصرالله برای آزادی این اسرا به پادشاه قطر و رئیس جمهور سوریه بارها پیام داد و توانست این پرونده را به جریان اندازد. در چند روز گذشته که گروهی از افسران بلندپایه پلیس لبنان به همراه عباس ابراهیم شخصا در اطراف شهر عرسال حضور یافند و برای تبادل آماده شدند، گروه تروریستی جبهه النصره برخلاف توافقات، دوباره شرط جدیدی مطرح کرد که با مخالفت طرف لبنانی مواجه شد. سیذ حسن نصرالله در این رابطه با امیر قطر تماس گرفت و بنا به دستور قضایی، این گروهک از خواسته اش صرفنظر کرد.

«وائل ابوفاعور» وزیر بهداشت لبنان در این رابطه اعلام کرد که حزب الله نه فقط به شکل نظری بلکه عملا در این پرونده همکاری و کمک می کرد. وی خاطرنشان کرد: لیست افرادی که بنا به خواسته تروریست ها باید آزاد می شدند شامل عرب هایی بود که دولت لبنان توانایی آزاد ساختن آنها را نداشت.

شرایط میدانی (پیروزی های حزب الله) باعث شد تروریست ها خواسته هایشان را کم کنند. عباس ابراهیم که امروز شخصیت محبوب لبنان و نظامیان است گفت آنچه سید حسن نصرالله در رابطه با قطر و سوریه انجام داد عملیات تبادل را سرعت بخشید و تسهیل کرد.

بنا بر گزارش ها، عده ای از افراد مورد تقاضای تروریست ها در زندان های سوریه بودند که با پا درمیانی سید حسن نصرالله، دولت سوریه موافقت کرد تا آزادشان کند. ضمنا در دو روز گذشته بنا به خواسته سید حسن نصرالله، حزب الله و ارتش سوریه و روس ها در مناطق نزدیک به محل تبادل عملیات نظامی خود را متوقف کردند.

یکی دو نظامی آزاد شده که ظاهرا هنوز آزادی خود را باور نکرده اند یا تهدید شده اند از تروریست ها بد نگویند از جبهه النصره برای آزادی خودشان تشکر کردند! برخلاف آنها دیگر همکارانشان از سید حسن نصرالله تشکر کردند و گفتند وی باعث آزادی آنها شده است. این افراد تاکید کردند نباید از قطر تشکر کرد بلکه باید از اشخاصی که باعث آزادی آنها شدند تشکر کرد.

برخی از این نظامیان در رد چنین حرکت ناپسندی اعلام کردند: تشکر از قطر که ما را اسیر کرد و تشکر از قطر که ما را برگرداند! در اشاره به اینکه حامی مالی و فرمانده تروریست ها قطر است.

از طرف دیگر افرادی که آزاد شدند به جز یک خانواده، ترجیح دادند در لبنان باقی بمانند. جبهه النصره لیستی از اسامی این افراد منتشر کرد که نام «سجی الدلیمی» و فرزندانش (همسر پیشین ابوبکر البغدادی) در آن به چشم می خورد.

۱۶ نظامی لبنانی و جسد یک سرباز روز گذشته در ازای آزادی ۱۷ زندانی و ارسال مواد غذایی برای تروریست ها و اجازه مداوای عده ای در شهر عرسال به همراه مبلغی که قطر پرداخت کرد و کمترین مقدار آن ۲۵ میلیون دلار ذکر شده است مبادله شدند.

۹ نظامی دیگر نیز نزد گروه تروریستی داعش اسیر هستند که هنوز واسطه ای برای انجام عملیات تبادل پیدا نشده است.

کد N1052597