معاون وزیر کشور بیان کرد

افزایش ۴۷ درصدی زائران اربعین امسال

اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين,معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور

معاون وزیر کشور با اشاره به این‌که «امسال حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار زائر اربعین داشتیم» گفت: این رقم در مقایسه با سال گذشته بیش از ۴۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما حسین ذوالفقاری با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه‌شنبه شب شبکه دو سیما افزود: در مرز مهران خروجی سنگینی در روزهای گذشته داشتیم و سه‌شنبه محدودیت‌هایی را ایجاد کردیم تا موج بازگشت زائران را کنترل کنیم.

وی با بیان این‌که «وضعیت بازگشت زائران اربعین از دوشنبه روند افزایشی داشت» ادامه داد: در این روز 79 هزار زائر برگشتند.

ذوالفقاری افزود: اکنون مسیر خروجی مهران بسته است و زائران می‌توانند از مرز چزابه یا شلمچه عبور کنند.

وی گفت: حدود 45 درصد زائران از مرزهای چزابه و شلمچه و بقیه از مرز اربعین مشرف شدند.

ذوالفقاری با اشاره به این‌که «حدود سه برابر گیت‌های ما نسبت به پارسال افزایش یافت» افزود: کسانی که ویزا داشتند مشکلی برای آنها ایجاد نشد و سه تا پنج ثانیه برای کنترل گذرنامه هر فرد وقت صرف می‌شد و فقط کسانی که ویزا نداشتند با مشکلاتی مواجه شدند.

در ادامه سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در ارتباط تصویری از مرکز آبادان با این برنامه درباره اسکان و تغذیه زوار گفت: امسال با توجه به تسهیلات و برنامه‌ریزی خوبی که در ستاد مرکزی اربعین انجام شد حماسه خوبی از ایثار و گذشت و شور و نشاط مردم را شاهد هستیم.

وی افزود: مردم آنچه که داشتند را در اختیار زائران گذاشتند و امسال هیچ کمبودی را در حوزه تغذیه و اسکان نداشتیم.

اوحدی ادامه داد: بیش از 65 هزار نفر امروز از مرز شلمچه برگشتند و همه بدون استثناء از مراسم زیارت اربعین راضی بودند.

در ادامه محمدرضا مروارید استاندار ایلام در ارتباط تلفنی گفت: از ساعت 15 روز سه‌شنبه عراقی‌ها مرز مهران را بستند و اعلام کردند زائران را پذیرش نمی‌کنند.

وی افزود: حدود پنج هزار نفر پشت مرز مانده‌اند که در چادرها و مراکز اقامتی اقامت داده شدند و به آنها اطلاع رسانی شد که کسانی که ویزا دارند از مرزهای دیگر وارد عراق شوند.

مروارید گفت: اتوبوس برای بازگشت زائران فعلا به اندازه کافی وجود دارد اما در روزهای آینده نیاز به اتوبوس بیشتری داریم.

در ادامه ذالفقاری گفت: بیش از دو میلیون پیامک برای زائران ارسال کردیم تا مسیرهای برگشت خود را کنترل کنند.

وی افزود: پیش بینی خدمات دهی به زائران هم از نظر اسکان و هم تغذیه را برای زائران پس از اربعین تا چند روز در نظر گرفته‌ایم و موکب‌ها هم برقرار است.

ذوالفقاری ادامه داد: حدود 1800 دستگاه اتوبوس، کامیون و تریلرهای لبه دار کار انتقال زائران را در عراق به مرزها انجام می‌دهند و در ایران هم 6 هزار اتوبوس را برای انتقال زائران از مرز پیش بینی کرده‌ایم و اتوبوس‌های شهری هم برای این منظور پیش بینی شده است.

در ادامه ناصر چرخساز رئیس امداد و نجات هلال احمر در ارتباط تلفنی گفت: همه موکب‌ها در نجف و کربلا و بین راه تا پایان عزیمت همه زائران برقرار خواهد بود و سه درمانگاه هم در نزدیکی مرز مستقر کردیم تا به زائران در بازگشت خدمات دهند.

وی افزود: برای آمادگی بیشتر چند فروند بالگرد در مرزها مستقر شده‌اند.

در ادامه معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: ستادهای استانی هم با هماهنگی با ستاد مرکزی اربعین به صورت جهادی کار می‌کنند.

وی افزود: برنامه اساسی و بنیادی برای سال آینده باید داشته باشیم تا مراسم اربعین با ظرفیت بالا اجرا شود.

ذوالفقاری با تقدیر از دولت عراق گفت: آنها 1 میلیون و 560 هزار ویزا برای زائران اربعین صادر کردند و همچنین تمهیدات لازم را برای امنیت زائران فراهم کردند و ما هم در بسته‌های مستشاری و مراقبتی کارهای زیادی انجام دادیم.

وی از زائران خواست مراقب اسناد و مدارک‌شان باشند و از سفر به سامراء تا حد امکان پرهیز کنند و در بازگشت هم عجله نکنند.

انتهای پیام

کد N1052115