اوباما:ترکیه و روسیه برای کاهش تنشها تلاش کنند

سیاسی

رئیس جمهور آمریکا امروز در دیدار همتای ترکیه ای خود بدون اشاره به نقش این کشور در حمایت از تروریست ها، از وی خواست تا همراه با روسیه علیه «دشمن مشترک» خود متمرکز شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا از ترکیه و روسیه خواست تا بر «دشمن مشترک» خود متمرکز شده و در راستای کاهش تنش ها تلاش کنند.

اوباما پس از اتمام دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: در این دیدار پیرامون اقداماتی که دو کشور ترکیه و روسیه می توانند برای کاهش تنش های موجود به انجام برسانند، بحث و گفتگو گردید.

رئیس جمهور آمریکا بدون اشاره به کمک ها و حمایت های غرب از شکل گیری و گسترش گروه تکفیری-تروریستی داعش، ادامه داد: آمریکا از حق مشروع ترکیه در دفاع از حریم هوایی خود حمایت می کند.

باراک اوباما افزود: همانطور که به رئیس جمهور ترکیه گفتم، ما همه یک دشمن مشترک داریم و آن داعش است؛ لذا باید مطمئن شویم که بر چنین تهدیدی متمرکز شده‌ایم.

وی در پایان این دیدار که در حاشیه اجلاس سران در نشست تغییرات اقلیمی پاریس صورت گرفت و قریب به یک ساعت نیز به طول انجامید، افزود: حل و فصل این موضوع نیازمند استفاده از رایزنی های دیپلماتیک و مذاکره است.

اردوغان نیز که این ایام با انتقاد برخی محافل سیاسی مواجه شده است، مدعی شد: روسیه ترکمن های سوریه را بمباران می کند. در این مناطق اعضاء داعش حضور ندارند و لذا این اقدام از منظر صلح جهانی موجب ناراحتی است.

گفتنی است، تنش ها میان آنکارا و مسکو در پی اقدام ترکیه در سرنگون کردن یک جنگنده سوخو-۳۴ روسیه در سوریه بالا گرفته است.

کد N1051797