سفارت ایران در آذربایجان اعلام کرد

ایران هیچ نقشی در ایجاد حوادث نارداران ندارد

ايران,ایران و آذربایجان

سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان به مناسبت هجمه‌های تبلیغاتی در رابطه با حوادث نارداران بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، در این بیانیه آمده است: به دنبال حوادث نارداران که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم گردید، متاسفانه برخی رسانه های رسمی و غیر رسمی جمهوری آذربایجان و حتی نمایندگان مجلس ملی، انگشت اتهام را مستقیم یا غیر مستقیم به سوی جمهوری اسلامی ایران نشانه رفته و ارکان این کشور به خصوص مقدسات دینی را مورد هجمه قرار داده اند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران از نخستین روز آغاز این ماجرا بنا داشت با خویشتن داری در این موضوع وارد نشود،اما اینک که شان و اعتبار این کشور مورد هجوم واقع شده است ، موارد زیر برای تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رسد:

1- سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال تمام کشورها به خصوص همسایگان و به ویژه جمهوری آذربایجان همواره مطابق با رعایت حسن هم‌جواری، تعامل سازنده و عدم دخالت در امور داخلی بوده و این سیاست را در عمل نیز اجرا کرده است. حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان در مجامع بین‌المللی و توسعه روزافزون روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ، نشانگر اراده دو کشور مخصوصا روسای محترم جمهور برای تحکیم و تقویت مناسبات فیمابین می‌باشد. بی‌شک نزدیکی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه و توسعه تعاملات فیمابین، به ویژه نزدیکی بیش از پیش مردم ، خطری جدی برای مخالفان عزت و سربلندی دو کشور است و در مقاطع مختلف از حوادث جاری برای ایجاد شکاف در روابط دو کشور استفاده می‌کنند. به روشنی معلوم است هجمه‌های اخیر نیز با قصد تخریب چهره جمهوری اسلامی ایران دنبال شده و ایجاد خلل در روابط دو کشور را مورد هدف قرار داده است.

2- جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال دخالت در امور داخلی جمهوری آذربایجان نبوده و در ایجاد حوادث نارداران نیز هیچ نقشی نداشته است. ایران همواره به دنبال استقرار ثبات و امنیت در کشورهای دوست بوده و به صورت یک سیاست اصولی با حل اختلافات از طریق خشونت و خونریزی مخالف است. بدیهی است چنان‌چه هر مدرک و سندی از سوی مقامات رسمی در مورد دخالت ایران در امور داخلی آذربایجان دریافت گردد، قطعا بررسی خواهد شد و مطمئن هستیم در این زمینه هیچ سند و مدرکی وجود ندارد.

3- برخی رسانه‌های جمهوری آذربایجان با پخش یا انتشار تصاویری از دیدار آیت الله العظمی نوری همدانی با مردم جمهوری آذربایجان و بوسیدن دست ایشان توسط چند نفر، سعی در القای وابستگی آنان به ایران می‌نمایند. لازم به ذکر است که ابراز ارادت به علمای دینی از صدر اسلام مرسوم بوده و حتی مردم جمهوری آذربایجان نیز در دوره های مختلف در دیدار با مجتهدین و علمای بزرگی چون آیات عظام لنکرانی، اردوبادی، بادکوبه ای، گنجوی، قبائی و...به آنان ادای احترام کرده و برخی نیز دست آنان را می بوسیدند. در زمان سفر آیت الله العظمی نوری همدانی به آذربایجان نیز صدها تن از مردم مودب و شریف این سرزمین به ایشان ابراز احترام کردند و اگر مدت سفر ایشان بیشتر بود، این آمار به هزاران نفر نیز می رسید و این ادای احترام به هیچ‌وجه نمی‌تواند به عنوان وابستگی آنان به کشور دیگری تلقی گردد. آیت‌الله نوری همدانی در سخنرانی خود در جمع مردم باکو اعلام کردند که "خون شیعه باید بجوشد و جوشش خون شما باید برای آزادی قره باغ باشد". آیا کسی که چنین سخنانی گفته نباید از سوی مردم آذربایجان تکریم شود؟ آیا کسانی با قصد تخریب مناسبات تهران و باکو به مقدسات دینی حمله می‌کنند نباید مورد انتقاد قرار گیرند؟

- متاسفانه برخی از رسانه ها و افراد خاص از جمله عوامل وهابیت با سوء استفاده از حوادث نارداران، تشیع را به تکفیر و افراط‌گرائی متهم کرده و سعی کرده‌اند برای اقدامات تکفیری و تروریستی خود، شریک جرم ایجاد نمایند. این در حالی است که به شهادت تاریخ، اسلام ناب و به خصوص تشیع هیچ گاه دارای اندیشه تکفیری نبوده و به عنوان یک دین منطقی، معتدل و فطری شناخته شده اند. کسانی که خود پرورش دهنده تکفیری ها و اعزام کننده آنان به سوریه بوده اند، با تکفیری خواندن تشیع به همه شیعیان جهان و به خصوص مردم عزیز آذربایجان توهین می‌کنند. علمای دین به خصوص رهبران شیعه باید مراقب این قبیل تبلیغات باشند و در مقابل کسانی که تشیع را با تکفیر تطابق می دهند،موضع صریح و روشن اتخاذ نمایند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید مجدد بر ضرورت تقویت مناسبات دوستانه و برادرانه دو دولت و دو ملت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، از خداوند بزرگ برای روح کسانی که در حادثه نارداران جان باخته اند، آمرزش و غفران آرزو کرده و ضمن همدردی با خانواده‌های ایشان، امیدوار است تمام اختلافات در کشورهای دوست با مسالمت و مشورت و استفاده از تجارب بزرگان و ریش سفیدان حل و فصل گردد و ما شاهد ثبات و امنیت روز افزون کشورهای دوست و برادر باشیم.

سفارت جمهوری اسلامی ایران – باکو

انتهای پیام

کد N1051761