عفو بین‌الملل: عدم پیشرفت قطر در اصلاحات کارگری باعث خجالت است

عفو بین‌الملل امروز (سه شنبه) تاکید کرد: قطر در پنج سال گذشته از زمانی که به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی سال 2022 میلادی انتخاب شده علی رغم فشارهای جهانی برای اصلاحات تقریبا هیچ کاری برای پایان دادن به سوء استفاده از کارگران انجام نداده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، عفو بین‌الملل گفت: عدم تغییرات اساسی باعث سرافکندگی و بی آبرویی قطر و فیفاست.

انتشار این بیانیه عفو بین‌الملل بر تصمیم مناقشه آمیز دوم دسامبر 2010 میلادی برای انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 اشاره دارد.

عفو بین‌الملل گفت: علی رغم افشای شرایط وحشتناکی که کارگران ساختمانی مهاجر با آن مواجه هستند مقامات قطر هیچ اقدام موثری برای پایان دادن به سوء استفاده دیرینه از کارگران انجام نداده‌اند.

این گروه حقوق بشری از مقامات فیفا و حامیان مالی بزرگ جام جهانی خواست تا پیش از آنکه خیلی دیر شود قطر را برای اصلاحات تحت فشار بگذارند.

مصطفی قدری، محقق عفو بین‌الملل در زمینه حقوق مهاجران کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: برای رسیدگی به سوء استفاده شایع از کارگران مهاجر اقدامات بسیار ناچیزی صورت گرفته است. اصلاحات پیشنهادی دولت قطر نتوانسته به مسائل اساسی که کارگران را اسیر دست کارفرماها می‌کند، بپردازد.

وی افزود: اگر هرچه سریعتر اقدامی صورت نگیرد تمامی طرفداران فوتبال که در سال 2022 میلادی به قطر می‌روند باید از خود بپرسند چطور می‌توانند مطمئن باشند که حضور و لذت آنها در این کشور حاصل خون، عرق و اشک کارگران مهاجر نیست.

عفو بین‌الملل گفت: قطر نتوانسته در برخی حوزه‌های مهم از جمله دادن آزادی به کارگران برای تغییر شغل، خروج از کشور و حق پیوستن به اتحادیه‌ها تغییراتی ایجاد کند. پیشرفت بسیار ناچیزی در دو حوزه از 9 حوزه تعیین شده صورت گرفته و شامل پرداخت دستمزد و بهداشت و ایمنی است.

یکی از کارگران ساختمانی مهاجر گفت: برای شکایت به دفتر مدیرم رفتم و به او گفتم که می‌خواهم به خانه‌ام بازگردم چرا که حقوقم همیشه دیرتر از موعد پرداخت می‌شود. مدیرم سر من فریاد کشید و گفت به کارت ادامه بده یا خروج از کشور را برای همیشه فراموش کن!

عفو بین‌الملل در مه سال جاری میلادی مقامات دوحه را به این مساله که اصلاحاتشان در زمینه کارگری تحقق نیافته و امیدبخش نیست متهم کرد.

در حال حاضر حدود 8 / 1 میلیون کارگر خارجی در قطر حضور دارند که بسیاری از آنها در پروژه‌های زیربنایی بزرگ که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به جام جهانی مربوط می‌شود کار می‌کنند.

انتهای پیام

کد N1051675