مدیر حوزه علمیه ایلام:

تکبر عامل شکست انسان است

سیاسی

مدیر حوزه علمیه ایلام گفت: امام حسین(ع) با تواضع در برابر خداوند برای احیای دین اسلام قیام کرد و به شهادت رسید و عزت جاودانه یافت.

مدیر حوزه علمیه ایلام گفت: امام حسین(ع) با تواضع در برابر خداوند برای احیای دین اسلام قیام کرد و به شهادت رسید و عزت جاودانه یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام، مرادبیگی اظهار کرد: تکبر عامل شکست انسان است که در برهه‌های مختلف تاریخی سرنوشت زندگی بسیاری از افراد را تغییر داده است. به‌عنوان نمونه بارز می‌توان به قیام امام حسین (ع) اشاره کرد؛ چرا که هدف امام معصوم نشان دادن تواضع و فروتنی در مقابل خداوند بود و به همین دلیل نیز هدف از آوردن اهل‌بیت خویش را به کربلا، تقدیر خداوندی برای به اسارت رفتن آن‌ها عنوان کرد.

مدیر حوزه علمیه استان ایلام ادامه داد: در روایات منفورترین انسان‌ها افرادی عنوان می‌شوند که به‌واسطه‌ی علم، ثروت یا قدرت دچار تکبر شوند، همان‌گونه که عمر بن سعد که هم‌بازی دوران کودکی سیدالشهدا (ع) بود در سرزمین کربلا در مقابل ایشان صف‌آرایی کرد علت هم آن بود که پیشنهاد حکومت ری باعث تکبر عمر و مقابله با امام سوم شیعیان شد.

وی محصول تواضع را عزت و سربلندی دانست و افزود: نتیجه‌ تواضع امام حسین (ع) در مقابل تقدیر خداوند موجب عزت و سربلندی‌اش تا قیامت شد، اما تکبر شیطان که 50 هزار سال به عبادت خداوند پرداخته بود باعث رانده شدن وی از درگاه ایزدی شد. این دو نمونه‌ از تواضع و تکبر است و چه افرادی که به‌واسطه علم خود متکبر می‌شوند و همین مغرور شدن به توانایی‌های علمی موجب شکست آن‌ها می‌شود.

مدیر حوزه علمیه ایلام با بیان اینکه متکبران علمی بر قرآن، آیات و روایات خرده می‌گیرند و حتی اساس توحید را رد می‌کنند، اضافه کرد: کسانی توانایی خرده گرفتن به قرآن را دارند که بر تفاسیر شیعه و سنت تسلط داشته باشند.

مرادبیگی تاکید کرد: عزت و سربلندی زمانی به انسان القا می‌شود که با کسب جایگاه و رتبه‌، متواضعانه رفتار کند که نمونه این افراد بوعلی سینا است که منش وی باید همیشه پیش روی دانشجویان رشته‌های پزشکی باشد.

انتهای پیام

کد N1051552