روزنامه مخالف پوتین: کرملین معلوم کند در راه اسد می جنگد یا علیه داعش

ترکیه,روسیه,ناتو

یک روزنامه نگار مخالف پوتین با خطرناک توصیف کردن تنش میان روسیه و ترکیه این سوال را مطرح کرده است که کرملین چه کار کرده است که تنش در حد رسیدن به جنگ جهانی افزایش یافته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرآنلاین، الکساندر شومیلین رئیس مرکز تحلیل مناقشات خاور میانه در انستیتوی آمریکا و کانادا که گرایشات معتدل غرب گرایانه دارد در  روزنامه ر.ب. کا، سرنگونی بمب افکن روسی توسط یک کشور عضو پیمان ناتو را بدترین حادثه ای می داند که همه نگران وقوع آن بودند.

شوملین که مشخصا از بالاگرفتن تنش میان کشورش و یکی از اعضای ناتو نگران شده است درباره اینکه هواپیما برفراز خاک سوریه یا ترکیه سرنگون شده تردید دارد ولی با عنایت به اینکه منابع آمریکایی هم با بی میلی به وقوع حادثه در حریم هوایی سوریه اشاره می کنند، این موضوع را کم اهمیت دانسته و اشاره می کند که طرف روس در هر حال به بن بست خورده است زیرا نمی تواند این عمل خصمانه را بی جواب بگذارد  در عین حال نمی تواند بدون خسارات جدی با پیمان ناتو مقابله نماید.

در این شرایط اقدامات متقابل در زمینه اقتصاد، انرژی و گردشگری اتخاذ می شود و نیز تبلیغات ضد ترکی در تلویزیون شدت یافته است ولی این کار می تواند خطرناک باشد زیرا اگر مردم بر آشفته شوند، می توانند دولت را به اقدامات شدید وادار کنند. بالاخره نظرسنجی ها نشان می دهند که روس ها از وقوع جنگ جهانی سوم نمی ترسند.

به گزارش خبرآنلاین نویسنده مشکل اساسی فعالیت نیروهای روسی در سوریه را در آن می بیند که اهداف ضربات توسط ژنرال های اسد تعیین می شود.

شومیلین در این بخش با ترکیه همنوا است و  برای مثال می نویسد: ترکیه از بمباران ترکمن های سوریه که با اسد مقابله می کنند، بسیار ناراحت شده است. به عقیده نویسنده، اگر روسیه فقط داعش را بمباران می کرد، برای کشورهای دیگر همبستگی با ضربات هوایی روسی آسان تر می شد چرا که هیچ کشوری به طور رسمی از داعش پشتیبانی نمی کند. ولی بمباران گروهک های میانه رو سوری برای روسیه مشکلاتی ایجاد می کند که سرنگونی هواپیمای روسی یکی از جلوه های این وضع است.این در حالی است که مقامات کرملین همواره این ادعا را تکذیب کرده اند.

شوملین در خاتمه یادآوری می کند که جنگ های جهانی اغلب از مناقشات محلی تکامل می یابند. روسیه باید برای خود تصمیم بگیرد که علیه داعش یا در راه اسد می جنگد. به عقیده نویسنده، دنبال کردن هر دو هدف مذکور دشوار است.

49310

کد N1051302