موشک‌های هسته‌ای کروز آمریکا "ذاتا بی‌ثبات کننده" هستند

به گفته یک کارشناس امنیت هسته‌ای آمریکا، طرح‌های واشنگتن برای توسعه یک موشک کروز هسته‌ای جدید با سیاست آمریکا در کاهش نقش تسلیحات اتمی در استراتژی امنیت ملی مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جیمز ای. دویل، کارشناس مسائل امنیت هسته‌ای آمریکا در مطلبی برای نشنال اینترست نوشت: سلاح‌های دوربرد مغایر بررسی وضعیت هسته‌ای سال 2010 و استراتژی دستیابی به تسلیحات اتمی سال 2013 است.

وی همچنین هدف اساسی حفظ ثبات استراتژیک در جهانی را که هر روز کشورها در حال افزایش سلاح‌های اتمی خود هستند، زیر سوال برد. این کارشناس بین سال‌های 1997 تا 2014 کارشناس فنی در بخش منع اشاعه تسلیحات اتمی در لابراتوار ملی در لس‌آلاموس بوده است.

جیمز دویل تاکید کرد: هواپیماهای مملو از موشک‌های کروز دوربرد که می‌توانند از دید رادار بگریزند و حملات ناگهانی انجام دهند، اساسا بی‌ثبات کننده هستند. محدود کردن موشک‌های کروز یکی از "مشخصه‌های اصلی همکاری‌های هسته‌ای واشنگتن - مسکو است که قدمت آن به اواخر دهه 1980 برمی‌گردد. امروز، نه هواپیماهای استراتژیک آمریکا و نه روسیه به طور معمول با موشک‌های کروز هسته‌ای پر نمی‌شوند."

وی در ادامه نوشت: لغو برنامه موشک کروز دوربرد راهی مناسب برای نشان دادن اجرای بررسی وضعیت هسته‌ای دولت، راهبرد اجرای هسته‌ای و برداشتن گامی کوچک اما قابل توجه به سوی چشم‌انداز جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای است. این گام می‌تواند حرکت به سوی ممنوعیت جهانی این سلاح‌ها باشد که ثبات استراتژیک و امنیت همه ملت‌ها را بهبود می‌بخشد.

دویل می‌نویسد: تنها روسیه و ایالات متحده در حال حاضر موشک‌های کروز هسته‌ای عملیاتی دارند اما چین، پاکستان و هند هم در حال توسعه فناوری آن هستند. اگر واشنگتن و مسکو بتوانند بر روی چنین ممنوعیتی توافق کنند، حصول توافقی چندجانبه امکان‌پذیرتر می‌شود.

انتهای پیام

کد N1051296