درخواست سه جمهوری‌خواه آمریکایی از کری درباره توافق هسته‌ای

آمريكا,توافق جامع هسته‌اي

سه نماینده مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه از وزیر خارجه این کشور خواستند تا روشن سازد آیا تهران قبل از رفع تحریم‌های بین‌المللی درباره‌ تلاش‌های گذشته‌اش درخصوص آن‌چه توسعه سلاح هسته‌ای خوانده‌اند مجبور به توضیح خواهد بود یا نه.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه‌ آمریکایی واشنگتن اگزمینر، در نامه نمایندگان مایک پومپئو از کانزاس، پیتر روسکم از ایلینویز، لی زلدین از نیویورک از جان کری وزیر خارجه آمریکا خواسته شده تا درباره‌ تناقض آشکار بین پافشاری گذشته کابینه اوباما درباره‌ اینکه ایران باید فعالیت‌های گذشته هسته‌ای‌اش را روشن سازد و اینکه تهران بدون انجام این کار شاهد رفع تحریم‌ها خواهد بود، توضیح دهد.

این قانونگذاران کنگره آمریکا در نامه خود مدعی شدند: متاسفانه به نظر می‌رسد که مردم آمریکا گمراه شده‌اند.

در این نامه آمده است : موضع کابینه اوباما درباره‌ ابعاد احتمالی نظامی یا تغییر کرده است یا اینکه شما هرگز قصد نداشتید که بر حل مساله pmd ایران قبل از آماده سازی رفع تحریم‌ها پافشاری کنید.

بر اساس توافق هسته‌ای 14 ژوئیه، پس از ارائه گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره‌ی موضوع PMD در نشست 15 دسامبر و مشروط بر آنکه ایران دیگر مواد توافق هسته‌ای در محدود کردن برنامه هسته‌ای اش اجابت کند، تحریم‌ها علیه تهران رفع خواهد شد.

پمپئو در گفت‌وگو با واشنگتن اگزمینر روز دوشنبه گفت: این گزارش چیزی که من از آن هراس دارم را برآورده می‌سازد و کابینه دولت از آن به عنوان عملی انجام شده استفاده خواهد کرد تا تحریم‌ها را رفع کند.

بر اساس توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای قدرتمند جهانی، قرار است تا با ارائه گزارش نهایی آژانس بین‌المللی، رفع تحریم‌ها آغاز شود.

با این حال قانون گذاران آمریکا که نگران بودند توافق محرمانه جانبی به آژانس ابزار حل مسائل فعالیت‌های هسته‌ای پیشین ایران را نمی‌دهد به طور ناموفقی تلاش کردند تا قبل از بررسی این توافق مانع رفع تحریم‌ها شوند. با این حال مقامات ایرانی تهدید کرده‌اند که در صورتی که جامعه بین‌المللی از بستن پرونده PMD سر باز زند از توافق هسته‌ای کنار خواهند کشید.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این باره گفته بود، بستن پرونده PMD پیش شرط اجرای توافق است.

به گزارش ایسنا، مقامات ایرانی همواره بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند و ادعای مقامات آمریکایی درباره‌ فعالیت‌های غیر صلح آمیز و نظامی هسته‌ای را رد کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N1051279