داعش شهر سرت را "پایتخت" خود در لیبی اعلام کرد

داعش,لیبی

منابع دولتی لیبی اعلام کردند که گروه تروریستی داعش با گسترش حضور خود در لیبی، شهر سرت در غرب این کشور را به عنوان "پایتخت" اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طارق الخراز، سخنگوی وزارت کشور لیبی در این باره به اسپوتنیک گفت: گروه تروریستی داعش اخیرا فعالیت‌هایی را برای عمیق‌تر کردن ریشه‌های خود در لیبی آغاز کرده و شهر سرت در حد فاصل بنغازی در شرق و طرابلس در غرب این کشور را به عنوان پایتخت جدید خود اعلام کرده است.

پیش از این داعش شهر درنه در شرق این کشور را به تصرف خود درآورده بود که پیوستن این دو به هم، قلمرو وسیعی از خاک لیبی را شامل می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور لیبی همچنین نسبت به نفوذ گروه تروریستی بوکوحرام از جنوب لیبی هشدار داد.

بنا به گزارش منابع غربی، زمانی که داعش برای اولین بار پرچم خود را در شهر سرت برافراشت، این اقدام تنها برای هشدار دادن و اعلام حضور به دیگر گروه‌های شبه نظامیان مسلح لیبیایی صورت گرفت اما در حال حاضر اوضاع فرق کرده و شهر سرت به پایگاه اصلی داعش در لیبی تبدیل شده است و تروریست‌های خارجی در نواحی مختلف این شهر حضور دارند.

همچنین بنا به گزارش این منابع، شهر سرت به عنوان پایگاه و پناهگاهی برای تروریست‌های داعش از سوریه و عراق تبدیل شده است.

اقدام داعش در اعلام شهر سرت به عنوان پایتخت خود در لیبی به این معناست که داعش فعالیتش برای گسترش عملیات‌های خارجی خود را تشدید کرده و از مناطق نفوذ خود در عراق و سوریه فاصله گرفته است.

به گفته این منابع، شاخه داعش در لیبی از حمایت شاخه‌های دیگر به ویژه در مصر، افغانستان، نیجریه و دیگر مناطق جهان برخوردار است.

روزانه وال استریت ژورنال آمریکا نیز در گزارشی تعداد تروریست‌های داعش در سرت لیبی را حدود پنج هزار تن ارزیابی کرد.

این روزنامه به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد که فرماندهان داعش به نیروهای خود دستور داده‌اند که نیروهای داوطلب برای پیوستن به این گروه را به سوریه و عراق اعزام نکنند.

انتهای پیام

کد N1051192