یک مدرس حوزه:

اربعین بیعت مجدد شیعیان با ولایت است

اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

معاون آموزش حوزه علمیه امام صادق (ع) استان زنجان گفت: پیاده‌روی اربعین تنها طی کردن یک مسیر مشخص و معین نیست، بلکه حاوی پیام‌های بسیار مهمی است که لرزه بر تن بدخواهان اسلام می‌اندازد، زیرا در این روز بیعت مجدد با ولایت می‌کنند.

حجت‌الاسلام حبیب ولی‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: روایات زیادی در منابع دینی اسلام درباره اهمیت و ثواب زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین ذکر شده است که می‌توان به روایتی از امام جعفر صادق (ع) در این ارتباط اشاره کرد که می‌فرمایند اگر شیعیان ما به زیارت امام حسین (ع) بروند باز نمی‌گردند، در حالی که همه گناهان‌شان بخشیده شود. برای هر قدمی که بر‌می‌دارند خداوند متعال هزار ثواب برای‌شان می‌نویسد و هزار گناه فراموش می‌شود و هزار مرتبه جایگاه‌شان بالا می‌رود.

وی افزود: امام موسی کاظم (ع) نیز یکی از نشانه‌های مومن واقعی را در زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین بر‌می‌شمارند که این نظر حاکی از اهمیت بالای زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین است که به واسطه ارادت قلبی که شیعیان در دل نسبت به اهل‌بیت (ع) به خصوص سیدالشهدا (ع) دارند در این پیاده‌روی که بزرگ‌ترین تجمع مردمی در جهان است حضور می‌یابند تا علاقه خود را نسبت به اهل‌بیت (ع) در نظر جهانیان به نمایش بگذارند.

ولی‌خانی تصریح کرد: عاشق واقعی کسی است که هرگز در آستان خدمت‌رسانی به اهل‌بیت (ع) خسته نمی‌شود و هر لحظه برای رسیدن به هدف که تعالی ارزش‌های دین اسلام است تلاش می‌کند. پیاده‌روی اربعین تنها طی کردن یک مسافت مشخص و معین نیست، بلکه این حرکت در خود پیام‌های بسیار زیادی دارد که حاضران در این تجمع را به بردن سهم زیاد ثواب سفارش کرده‌اند.

وی یادآور شد: داشتن شور در بزرگداشت قیام عاشورا کافی نیست، بلکه شعور در کنار شور موجب ماندگاری این حرکت می‌شود، پس باید ابتدا به شعور خود بیفزایم که این مستلزم پیشه کردن تقوای الهی در انسان است، چراکه هر اندازه فرد در کسب تقوا که از عمل به واجبات و ترک محرمات به دست می‌آید کوشا باشد در‌های معرفتی به روی انسان باز می‌شود، در نتیجه با تامل بیشتری نسبت به دین و عمل کردن به احکام الهی گام برمی‌دارد.

ولی‌خانی خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته استقبال خوبی از همایش پیاده‌روی اربعین شده است که با حضور شیعیان در این تجمع خط مشی‌های مهم اسلام به جهانیان مخابره می‌شود تا جهان بداند که شیعیان خطوط خودشان را از عاشورا و انتظار می‌گیرند و در پناه قرآن و اهل‌بیت (ع) هرگز اجازه تخطی به دشمنان نمی‌دهند.

انتهای پیام

کد N1051096