مدیر سابق اطلاعاتی آمریکا: بدون جنگ عراق، داعش نبود/ سرنگونی صدام و قذافی اشتباه بود

عراق,آمريكا,داعش

فرمانده سابق نیروهای ویژه آمریکا در افغانستان و عراق گفت که بدون جنگ عراق، داعش اصلا به وجود نمی‌آمد. وی همچنین واکنش‌های احساسی و ضعیف پس از حملات 11 سپتامبر را به باد انتقاد گرفت.

فرمانده سابق نیروهای ویژه آمریکا در افغانستان و عراق گفت که بدون جنگ عراق، داعش اصلا به وجود نمی‌آمد. وی همچنین واکنش‌های احساسی و ضعیف پس از حملات 11 سپتامبر را به باد انتقاد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال مایکل فلین، فرمانده سابق نیروهای ویژه آمریکا در افغانستان و عراق در مصاحبه با اشپیگل گفت: ما اول به افغانستان رفتیم که پایگاه القاعده بود و پس از آن وارد عراق شدیم. به جای اینکه از خود بپرسیم که علت پدیده وقوع ترور چیست، به دنبال مکان‌های اختفای تروریست‌ها می‌گشتیم. این درسی است که باید بیاموزیم تا دیگر مرتکب چنین اشتباهاتی نشویم.

ژنرال فلین که بیش از 30 سال در ارتش آمریکا خدمت کرد، بین سال‌های 2004 تا 2007 در افغانستان و عراق مستقر شد. وی می‌گوید که از ایفای نقش در جنگ عراق پشیمان است و حملات تروریستی در 11 سپتامبر منجر شد تا آمریکا سیاست‌های نظامی فاجعه‌باری را در پیش بگیرد. حمله به عراق پس از آن صورت گرفت که برخی از مقام‌های دولت آمریکا از جمله جورج بوش، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، دیک چنی، معاون رئیس‌جمهور و کالین پاول، وزیر امور خارجه وقت آمریکا اطلاعات غلطی را درباره تسلیحات کشتار جمعی صدام و ارتباط با القاعده منتشر کردند.

وی همچنین به تبعات سرنگون کردن دیکتاتورهای خاورمیانه اشاره کرد که یک استراتژی است که با مداخله باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در لیبی ادامه یافت. ژنرال فلین تاکید کرد: اشتباه بزرگی بود. هر چقدر هم که صدام ظالم بود، اشتباه بود که تنها می‌خواستیم او را حذف کنیم. همین مساله برای معمر قذافی در لیبی که هم‌اکنون به کشوری شکست‌خورده بدل شده، صدق می‌کند. این عبرتی تاریخی است که ورود به عراق یک شکست استراتژیک بود. تاریخ واکنش مثبتی به این تصمیم نشان نداده و نخواهد داد.

فلین گفت که ابوبکر بغدادی که الان به عنوان سرکرده گروه تروریستی داعش شناخته می‌شود، در فوریه 2004 در عراق در مرکز بازداشت کمپ بوکا در چنگ آمریکا بود اما کمیسیون ارتش تشخیص داد که وی بی‌خطر است و در دسامبر 2004 آزاد شد. وی افزود: ما خیلی گنگ بودیم. در آن زمان نفهمیدیم که چه کسی را در اختیار داریم. زمانی که 11 سپتامبر رخ داد، تمام واکنش‌ها احساسی بود و ما تنها دنبال این می‌گشتیم که این حزامزاده‌ها از کجا آمده‌اند و آنها را بکشیم. به جای اینکه از خودمان بپرسیم که چرا به ما حمله کردند، پرسیدیم که آنها از کجا آمده‌اند. پس از آن به صورت ناگهانی وارد یک مسیر اشتباه شدیم.

فلین پیش از بازنشسته شدن به عنوان مدیر آژانس اطلاعات دفاعی و معاون رئیس اطلاعات ملی در داخل دولت اوباما فعالیت می‌کرد. وی تاکید کرد که تغییر عملیات‌های بین‌المللی از جمله حملات در پاریس، لبنان، مالی و حمله به هواپیمای مسافربری ایرباس روسیه در مصر نشان می‌دهد که داعش ساختاری سازمان‌یافته دارد.

وی بر این باور است که حملات هوایی به تنهایی موفق نخواهد بود و ورود نیروهای زمینی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

انتهای پیام

کد N1051047