در میان خشم مسکو،

ناتو رسما از مونته‌نگرو دعوت به عضویت می‌کند

منابع دیپلماتیک اعلام کردند: روز چهارشنبه رسما از مونته‌نگرو دعوت خواهد شد تا به ائتلاف نظامی ناتو بپیوندد؛ اقدامی که می‌تواند بیش از پیش باعث خدشه دارتر شدن روابط با مسکو شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، انتظار می‌رود این پیشنهاد پس از نشست وزرای امور خارجه 28 کشور عضو ائتلاف ناتو در بروکسل که امروز (سه شنبه) و فردا برگزار می‌شود مطرح شود.

یکی از منابع که خواست نامش نشود، گفت: این متن پیشنهادی در سطح سفیر ناتو تایید شده است. پس از آن حدود یک سال و نیم طول خواهد کشید تا مونته نگرو به یکی از اعضای ائتلاف ناتو تبدیل شود.

در همین حال ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: نمی‌توانم این تصمیم را تایید کنم چرا که این مساله به نشست وزرای امور خارجه ناتو بستگی دارد اما نظرم درباره این مساله مثبت است.

وی پیش از نشست وزرای امور خارجه ناتو افزود: مونته نگرو راه طولانی را برای پیوستن به خانواده ناتو طی کرده است. دعوت از مونته نگرو برای آغاز مذاکرات الحاق یک تصمیم تاریخی محسوب می‌شود. این اقدام بیانگر ادامه تعهد ما به کشورهای غربی حوزه بالکان است. انتظار می‌رود نشست وزرای امور خارجه ناتو حول محور جنگ داخلی سوریه، روابط با روسیه و بحران اوکراین برگزار شود.

مسکو با صربستان همسایه مونته نگرو روابط تاریخی و منابع بسیاری در غرب بالکان دارد. در حالی که با ناتو برسر یکسری مسائل اختلافات شدیدی نیز دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نسبت به آنچه که آن را تعرض ناتو تلقی می‌کند شکایت کرده است. اکثر کشورهای جماهیر شوروی به ناتو پیوسته‌اند کرواسی و آلبانی از جمله کشورهای حوزه بالکان هستند که در سال 2009 به ناتو پیوستند.

انتهای پیام

کد N1051025