چهل و چهارمین سالروز استقلال امارات

سیاسی

امارات متحده عربی چهل و چهارمین سالروز استقلال خود را در حالی جشن می‌گیرد که طی دو ماهه گذشته با افزایش سربازان کشته شده خود در یمن روبه‌رو شده و اعتراض شدید شهروندان اماراتی باعث خروج بخشی از نیروهای امارات از یمن شده است.

امارات متحده عربی چهل و چهارمین سالروز استقلال خود را در حالی جشن می‌گیرد که طی دو ماهه گذشته با افزایش سربازان کشته شده خود در یمن روبه‌رو شده و اعتراض شدید شهروندان اماراتی باعث خروج بخشی از نیروهای امارات از یمن شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت امارات متحده عربی چهل و چهارمین سالروز استقلال خود را روز چهارشنبه در حالی جشن می‌گیرد که بحران سیاسی در این کشور باعث شده تا ده‌ها مخالف دولت در زندان‌ها به سر برند و دهها سرباز اماراتی در یمن کشته شده‌اند.

دوم دسامبر 2015 میلادی برابر است با چهل و چهارمین سالروز اتحاد هفت امیرنشین و تشکیل دولت امارات متحده عربی.

با متحد شدن هفت امارت ابوظبی، دوبی، شارجه، راس الخیمه، فجیره، ام‌القیوین و عجمان در دوم دسامبر سال 1971 میلادی، کشور امارات متحده عربی به وجود آمد. پس از گذشت 44 سال از استقلال امارات متحده عربی این کشور توانسته در زمینه اقتصادی رشد مناسبی داشته است به نحوی که سرمایه گذاران زیادی از کشورهای مختلف جهان در این کشور و به خصوص دوبی سرمایه گذاری‌کرده‌اند.

جمعیت امارات در زمان استقلال کمتر از 500 هزار تن بود، به همین دلیل برای افزایش اتباع خود به افراد مقیم که از اتباع کشورهای ایران، یمن و کشورهای حوزه خلیج فارس بودند تابعیت اماراتی دادند تا جمعیت افزایش یافته و در مجامع بین‌المللی به رسمیت شناخته شوند.

شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، رییس فقید امارات در سال 1966 حاکمیت امارت ابوظبی را به عهده گرفت و از آن پس در اتحاد امارت‌های هفتگانه تلاش و سعی فراوان کرد و به تدریج توافق‌های لازم برای اتحاد به دست آمد و در سال 1971 رسما پرچم امارات متحده عربی با حضور حکام امارات برافراشته شد و شهر ابوظبی، پایتخت امارات و شیخ زاید بن سلطان آل نهیان هم رییس امارات عربی متحده شد.

امارت ابوظبی از همان روزهای نخست به ذخایر نفت خود تکیه کرد (85 درصد نفت امارات را شهر ابوظبی تامین می‌کند) و از لحاظ مسکن و زیبایی، رشد خوبی داشت، اما درهای تجاری بسته بود.

مشکلات سیاسی

امارات متحده عربی طی سه سال گذشته با بحران سیاسی جدی روبه‌رو شد و با دستگیری و محاکمه مخالفان باعث نفرت و اعتراض شهروندان اماراتی و مجامع بین‌المللی و موسسات حقوق بشر نسبت به دستگیری و محاکمه مخالفات دولت شد.

این در حالی است که با شروع تجاوز عربستان سعودی به یمن دولت امارات نیز اقدام به اعزام نیروهای خود به یمن کرد که باعث کشته شدن بیش از 85 سرباز اماراتی شد. با افزایش آمار کشته‌های امارات در یمن، شهروندان این کشور در تجمع‌ها و اعتراض‌هایی که داشتند باعث شد دولت تسلیم شده و بخشی از نیروهای خود را از یمن خارج کند.

در همین حال حضور نیروهای اماراتی در بحرین و سرکوب کردن مردم بحرین باعث نگرانی شهروندان اماراتی از آینده سیاستهای دولتمردان خود شده است.

بحران‌های مالی و اقتصادی در امارات

امسال جشن‌های سالروز اتحاد امارات متحده عربی در حالی برگزار شده که انتشار اخبار بحران مالی دوبی و سرایت به دیگر امیرنشینان، به شهروندان و سرمایه گذاران شوک وارد کرده است.

شهر دوبی با تکیه به تجارت خود به پیشرفت‌های بیشتری دست یافت. حاکمین دوبی که خود نیز در راس تجارت بودند و نظارت می‌کردند درها را به سوی سرمایه گذاران خارجی باز کردند و با امکانات خوبی که ارایه دادند در جلب تجار خارجی موفق بودند و در 10 سال گذشته با تکنیک‌ها و روش‌های ماهرانه توانستند سرمایه‌های جهان را به طرف خود سرازیر کنند.

در شش سال گذشته سرمایه گذاران زیادی به این شهر بندری کوچک روی آورده‌اند و در زمینه‌های مختلف سرمایه گذاری کرده‌اند. این در حالی است که بقیه شهرهای امارات رشدی نداشته و حتی بودجه و کمک‌هایی از پایتخت می‌گیرند.

سال 2008 میلادی و همزمان با بحران در بازارهای مالی و اقتصادی جهان، بورس‌های امارات متحده عربی نیز شاهد بحران و فرار هزاران سرمایه گذار خارجی بود که در زمینه‌های مختلف در امیرنشینان امارات فعال بودند.

بحران مالی و اقتصادی طی چند سال گذشته و به خصوص از سال گذشته بر شدت آن افزایش یافته و باعث افزایش میزان خسارت‌های وارده به سرمایه گذاران در بازارهای مالی ابوظبی و دوبی شده و هم چنین باعث فرار سرمایه گذاران و بدهکاری شدید تجار شده است.

مسائل زیست محیطی

پدیده کشند قرمز و احداث جزیره‌های مصنوعی در سواحل خلیج فارس نیز یکی از مهمترین بحران‌هایی است که دولت امارات را با خسارتهای جبران ناپذیر زیست محیطی روبرو کرده است.

مشاهده پدیده کشند قرمز طی سه سال اخیر در سواحل امارات متحده عربی باعث خسارتهایی به آبزیان و شیلات این کشور شده است که طی این مدت صدها تن ماهی و آبزیان بر اثر کشند قرمز تلف شده‌اند و دولت امارات نیز میلیون‌ها درهم برای جبران و کاهش از کشند قرمز هزینه کرده است که تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

گزارش از خبرنگار ایسنا: جمشید غضنفری

انتهای پیام

کد N1050920