لاریجانی: نفوذ از ناحیه تفرقه به وجود می‌آید

سیاسی

رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید حسن مدرس و روز مجلس با حضور در شبکه دو سیما به تشریح دیدگاه‌هایش در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، هسته‌ای، سیاسی و منطقه‌ای پرداخت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی با ابراز ارادت به امام حسین و یاران باوفایش افتخار ملت ایران را تعشق به امام حسین و خاندان پاکش دانست و به روح شهید مدرس درود فرستاد و وی را اسوه یک نماینده شجاع در دوران سیاه پهلوی دانست.

رییس مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین مساله در انتخابات اسفندماه را روی کارآمدن مجلسی کارآمد دانست و افزود: تمام سلایق سیاسی تلاش می کنند تا انتخابات خوبی در اسفند ماه انجام شود و باید قدردان همه گروه‌های اصلاح طلب و اصولگرا به دلیل پای کار آوردن مردم در قالب تشکل‌های سیاسی باشیم اما سوال اساسی این است که چطور می توانیم مجلسی کارآمد تشکیل دهیم.

وی سپس با تبیین ویژگی‌های مجلس کارآمد گفت: مساله مهم استقلال قوه مقننه است. نمایندگان باید احساس کنند نماینده کل ملت ایران هستند و بتوانند نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کنند. به عبارت دیگر استقلال مجلس در هر شرایطی مهم است. البته رفتار برادرانه مجلس با سایر قوا به معنای از دست دادن روح استقلال قوه مقننه نیست.

نماینده مردم قم خصوصیت دوم را وسعت دید نمایندگان برشمرد و افزود: افق دید نمایندگان باید ملی باشد نه منطقه‌ای، این مساله هیچ ربطی به تخصص نمایندگان ندارد بلکه نگاه‌ها باید وسیع شود و ورزیدگی فکری در نمایندگان مجلس وجود داشته باشد و البته حضور نمایندگان باتجربه در مجلس موجب عمیق‌تر شدن فرایند تقنین و نظارت در مجلس می‌شود.

وی سومین خصوصیت مجلس کارآمد را کنار گذاشته شدن دعواهای حیدری- نعمتی دانست و افزود: دعواهای حیدری- نعمتی نباید توسط جریان‌های سیاسی دامن زده شود. موضوعات مهمی در کشور وجود دارد که جریان‌های سیاسی در خصوص آن‌ها متفق النظر هستند. البته اختلاف نظر تاکتیکی وجود دارد ولی هیچ کس با حل اساسی آن‌ها مخالف نیست. به طور مثال هیچ یک از جریان‌های سیاسی موافق وجود رکود در کشور نیست یا هیچ یک موافق حل نشدن مساله برجام نبودند. به عقیده بنده به جای انگشت گذاشتن بر اختلافات باید اشتراکات گروه‌های سیاسی دامن زده شود.

لاریجانی ادامه داد: اصولگرایان و دیگر گروه‌های سیاسی می‌توانند نظرات خود را داشته باشند اما بدانند کشور در گردنه‌ای قرار دارد که باید با موفقیت آن را پشت سر گذارد. برای عبور موفق از این گردنه به تشکل‌های ریشه‌دار، مسلکی و مردمی نیاز داریم. بنده طرفدار ایجاد تشکل هستم و تشکیل حزب جمهوری را درست می دانم. باید از جریانی که موجب شکل گیری مجلس کارآمد می شود حمایت کرد. بنده از نظر فکری این مساله را ایجاد کرده ام تا افراد کارآمد انتخاب شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مساله نفوذ و هشدار مقام معظم رهبری به کارگزاران نظام گفت: بحث نفوذ چندان به مساله برجام مربوط نمی‌شود بلکه منظور رهبری عمدتا در حوزه‌های منطقه ای و تصمیم گیری مسئولان و دستگاه‌ها و شکاف‌ها و اختلافات سیاسی داخلی معطوف بود. غرب در پی تقلیل استراتژی منطقه‌ای ایران است. آنان بدانند اگر غرب می توانست ایران را براندازی کند تاکنون این کار را انجام داده بود اما آنان توان انجام کار این کار را ندارند چون ایران از پشتوانه قوی ملی برخوردار است. آنان به صخره بزرگ و دژ محکم ایران برخورد کرده‌اند و طبیعتا به فکر ایجاد مشکل در داخل از طریق افزایش فساد افتاده‌اند و یکی از شیوه‌های آنان وارد کردن شبکه‌های جاسوسی به داخل ایران است.

نماینده مردم قم دومین مخاطب بحث نفوذ مقام معظم رهبری را اثرگذاری بر تصمیم گیری کارگزاران نظام دانست و افزود: برخی از مسئولان تحلیل‌های دقیقی از مسائل داخلی، منطقه‌ای و بین المللی ندارند و این خطر در همه بخش‌های کشور قابل مشاهده است. مساله سوم نیز شکاف‌های داخلی است. نفوذ از ناحیه تفرقه به وجود می‌آید و به همین دلیل بوده است که نامگذاری سال جاری مبتنی بر همدلی و همزبانی توسط مقام معظم رهبری انجام گرفت.

وی خطاب به جریان‌های سیاسی تاکید کرد: باید اختلافات و حاشیه سازی‌های سیاسی را کنار بگذارید. اختلاف نظرها نباید به دشمنی تبدیل شود اما به نظر می‌رسد عده‌ای درصدد تبدیل اختلاف‌نظرها به دشمنی‌ها و عنادها هستند.

لاریجانی سپس در پاسخ به سوالی در خصوص برجام و ارتباط پرونده هسته‌ای با مسائل دفاعی و موشکی به کشور گفت: برخی کشورها ادعایی را علیه ایران مطرح کرده‌اند که ایران در خلال دانش هسته‌ای سراغ تولید سلاح هسته‌ای رفته است که این تنها یک ادعا بود به همین دلیل از آن‌ها خواستیم تا مستندات‌شان را ارائه کنند، مستندانی که به ما ارائه کردند بسیار ضعیف بود اما این پرونده بین ایران و آژانس به دلیل مسایل سیاسی در رفت و آمد بود تا اینکه در مذاکرات اخیر هسته‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای به درستی خواستار تعیین تکلیف این پرونده شد که کار بسیار خوبی بود.

رییس تیم مذاکره کننده اسبق هسته‌ای کشور ادامه داد: قرار شد آژانس اطلاعات درخواستی خود را از ایران طلب کند و بازدید آمانو از تاسیسات هسته‌ای ایران نیز در همین راستا صورت گرفت. تکلیف این پرونده در مذاکرات هسته‌ای مشخص و قرار شد گزارش آژانس به شورای حکام داده شود تا این پرونده بسته و پس از آن گام‌های بعدی ایران برداشته شود. همه اطلاعات درخواستی آژانس و ابهامات آنان را پاسخ داده‌ایم. اگر آژانس به وظایفش عمل کند ایران درباره اراک و مواد غنی‌شده اقدامات بعدی‌اش را انجام می‌دهد.

نماینده مردم قم ارزیابی‌اش از سرنوشت اجرای برجام را مثبت اعلام کرد و افزود: البته ایران هم برای اجراشدن برجام و هم برای اجرانشدن آن فکر و برنامه دارد اما بنده به اجرای برجام با توجه به مذاکرات فشرده انجام گرفته امیدوار و خوشبینم.

رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اصرار خبرنگار صدا و سیما برای اطلاع از نام اعضای کمیسیون ناظر بر برجام گفت: نمی دانم چرا شما برای اطلاع از نام افراد حاضر در کمیسیون ناظر بر برجام اصرار دارید، بالاخره افرادی هستند که کارشان را انجام می‌دهند.

لاریجانی سپس با اشاره به مسایل و مناقشات منطقه‌ای و سیاست جمهوری اسلامی ایران برای حل این مسائل گفت: ایران در مسایل منطقه‌ای تصمیمات دقیقی گرفته است که شاید یکی از قوی‌ترین دلایل آن تصمیم‌گیری در حضور رهبری و با مشورت ایشان بوده باشد که موجب پختگی تصمیمات شده است. غربی‌ها در موضوع سوریه به ایران خرده می‌گرفتند اما امروز موضع ایران را پذیرفته‌اند و آنان نیز راهکار سیاسی را موجب حل بحران سوریه می‌دانند.

وی ادامه داد:‌ کشورهای بسیاری در مساله عراق نیز اشتباه کردند که این کارشان موجب توسعه تروریسم در منطقه شد. جنگ‌های افغانستان، عراق و سوریه اتفاق افتاد که از دل آن‌ها جریان‌های مختلف تروریستی زاییده شد. ایران خرده‌گیری‌ها را به جان خرید اما نتیجه آن وزانتی است که در مسایل منطقه‌ای پیدا کرده است. غربی‌ها اکنون فهمیده‌اند که برخی از هم پیمانان منطقه‌ای‌شان به آنان خیانت کرده‌اند.

وی با اشاره به آثار شوم تروریسم در منطقه خاورمیانه گفت: کشورهای قدرتمند و حامیان منطقه‌ای آن‌ها نقش تاثیرگذاری در بهم زدن امنیت منطقه داشته‌اند. غربی‌ها به جای مهار تروریسم با آن بازی کرده‌اند. ائتلاف 60 کشور نیز موجب گسترش تروریسم در منطقه و جهان شده است و غرب نیز در مبارزه با تروریسم بیشتر ژست مبارزه گرفته است تا اقدام موثر.

به اعتقاد رییس مجلس شورای اسلامی موضع روسیه در مبارزه با تروریسم جدی‌تر از غربی‌هاست.

نماینده مردم قم با نکوهش مجهزکردن تروریست‌ها به سلاح‌های موشکی گفت: در سوریه مقدار زیادی موشک تاو وجود دارد. این موشک ها را که در خیابان نمی‌فروختند که تروریست‌ها آن را بخرند. این موشک‌ها شماره سریال دارد و مشخص است که از چه کشوری دریافت کرده‌اند. به همین دلیل است که نقش برخی کشورهای منطقه در توسعه تروریسم بسیار مخرب بوده است.

لاریجانی با تاکید بر موضع سیاسی جمهوری اسلامی ایران در حل بحران سوریه گفت: از ابتدا راه حل سیاسی را موجب برون رفت منطقه و سوریه از مشکلات موجود می‌دانستیم. در عراق نیز به همین مساله اعتقاد داریم منتها مشروط بر آن‌که مردم و ملت سوریه نقش اقل را در حل سیاسی بحران این کشورها ایفا کنند.

وی متذکر شد: اگر مذاکرات چند جانبه‌ای در مورد سوریه داشته باشیم و جلوی مشکلات ایجاد شده توسط برخی کشورهای منطقه در حمایت از تروریسم گرفته شود، آن‌گاه می‌توان مذاکرات چند جانبه را انجام داد. کنفرانس وین می تواند دورنمای مثبتی داشته باشد، مشروط بر آن‌که رفتار دوگانه غرب کنار گذاشته شود.

ادامه دارد...

کد N1050732